Akihabara.cz


Autor Téma: Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XIII  (Přečteno 1180 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +16/-0
Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XIII
« kdy: 14. Květen 2017 - 17:00:47 »
Šťastná nešťastná třináctka se bude točit jen okolo jediného japonského smyčcového nástroje a tím je kokyu.

Kokyu

Kokyu poprvé popsal Saijoin Tokiyoshi a nazval ho kokyu; v doslovném překladu slovo znamená malý luk nebo také smyčec.
O původu nástroje se vedou debaty. Někteří tvrdí, že se vyvinul z arabského nástroje rebab, jiní že z čínských houslí erhu (díl VII) a další, že si Japonci upravili svůj nástroj shamisen (díl I). Kokyu byl vyvinut v období Edo (1603 - 1867), asi 30 let po vytvoření prvních nástrojů shamisen a někteří říkají, že původní nástroje vznikly na Okinawě.
V období Meiji (1868 - 1912) začal být nástroj používán společně s koto (díl V) ve skladbách sokoyoku a společně se shamisen tvořily hudbu sankyoku. Později kokyu vystřídala flétna shakuhachi (díl VI). Shamisen, koto a shakuhachi tak vytvořily velkou trojku japonských instrumentů a kokyu se pomalu vytratilo.
Kokyu je co do popisu, stavby a tvaru těla menší verzí shamisen. Tělo do je rám ze dřeva (často santalu, strukače japonského nebo i kokosového), má téměř čtvercový tvar velikosti zhruba 16x15 cm. Potahuje se kůží ze psa nebo kočky. Kratší krk sao z ebenu je tvořen několika částmi a nemá pražce. V hlavě tenjin jsou ladící kolíky. Kokyu jich může mít 3 nebo 4, protože jsou 2 hlavní verze tohoto nástroje a to tří a čtyř strunná. Struny z hedvábí na těle podpírá posuvný můstek koma. Ten je oproti můstku u shamisen vyšší a umisťuje se blíže ke krku. Kokyu má tak jako západní nástroj cello bodec, nazvaný nakagosaki. Oproti bodcům evropských instrumentů je ale kratší, tupější a ne tak tenký. Celková velikost nástroje je pak okolo 69 cm.
Na kokyu se hraje smyčcem yumi. Ten má oproti klasickým smyčcům trochu odlišnou konstrukci. Dřevěný nebo bambusový prut je u špičky zahnutý. Žíně su jsou tvořeny 20 - 30 bílými nebo černými koňskými žíněmi. Velikost smyčce je 96 - 110 cm, tedy o 20 - 30 cm delší než u klasických houslí.
Tří strunná verze kokyu se ladí v D G C nebo D G D. Na nástroj se hraje tak, že se drží vertikálně a bodec se svírá mezi koleny.
Čtyř strunnou verzi pak ve své škole prosadil Yamada Kengyo a existují i verze nástroje, které se liší velikostí například dai-kokyu (dlouhé kokyu) nebo chu-kokyu (střední kokyu).
Hra na kokyu byla dříve oblíbená v divadlech kabuki i bunraku nebo v lidové hudbě. Později se ale jejich hra omezila a nástroj ztratil na popularitě. Za zmínku stojí hlavně skladby kokyu honkyoku, které byly vytvořeny v 18. století slepými hráči například Masajima Kengyo nebo Fujie Kengyo.
Hlavními skladateli a hráči byli nebo jsou Michio Miyagi, Shinei Matayoshi, Shibata Minao, Makino Yukata, Keiji Azechi, Michiko Wakabayashi nebo Daisuke Kiba.
Kokyu se dnes používá málo a proto ho najít v mangách, animé nebo v nějaké doramě je obtížné. Matně ho můžete spatřit v animé Pom Poko v záplavě ostatních japonských nástrojů.
Zvláštností je americký hudebník Eric Golub, který na kokyu hraje v jazzovějším projektu John Kaizan Neptune.

Kucho   
Kucho je okinawská verze kokyu. Oproti kokyu má malé kulaté tělo. Na jeho potažení se používá kůže z hadů, hlavně krajty. Bodec je tenčí a delší a zaujímá skoro třetinu délky nástroje. I krk kucho je o něco delší než krk kokyu. Celková velikost nástroje je pak okolo 67 cm.
Kucho také existuje ve verzi se třemi nebo čtyřmi strunami. Ta tří strunná se ladí v c' f' c''.
Smyčec není tak zahnutý a jeho velikost odpovídá často velikosti nástroje.

Pokud přemýšlíte o koupi, tak cena slušného japonského kokyu se pohybuje kolem 30 000 Kč.

https://www.youtube.com/watch?v=Q0hSMFP9MGA
https://www.youtube.com/watch?v=-cCt-v_LPQw
https://www.youtube.com/watch?v=VlVbONyO-xE

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +16/-0
Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XIII
« Odpověď #1 kdy: 14. Květen 2017 - 17:04:43 »
Pár obrázků navíc.