Akihabara.cz


Autor Téma: Tradiční hudební nástroje XV  (Přečteno 1036 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +24/-1
Tradiční hudební nástroje XV
« kdy: 08. Říjen 2017 - 01:03:15 »
Po menší pauze se vracím se seriálem a nový díl věnuji Koreji jejich tradiční vojenské hudbě a nástrojům, které se v ní používají.

Daechwita
Velká chwita (chwita v překladu dech a úhoz), také Piri Jeongak And Daechwita
Je jako kulturní dědictví zapsána na seznamu UNESCO pod klasifikací Piri Solo And Military Band Music.
Hudba chwita se začala tvořit za dynastie Goguryeo (37 př. n. l.- 668 n. l.) jako hudební uctění krále a pro vojenské přehlídky. Zaznamenávána začala být v království Baekje za období Tří království (18 př. n. l.- 660 n. l.). Vojenské hudební skupiny Jorachi (Chigakgum) se pomalu vytvořily v období Goryeo (918- 1392 n. l.) a v období Joseon (1392- 1910 n. l.) byl ustanoven jejich oficiální vznik a veškerý repertoár, pravidla i vhodný oděv.
Skupiny jsou vždy oblečeny ve žlutých uniformách s modrou šerpou.
Hudbu zahajuje Deungchae (Gilgunak), u nás něco jako dirigent. Promluví jednu z vět například: "Myonggeum-Iha... Daechwita!" a poté začnou hrát nástroje, jako první to jsou většinou buk a jing, ale melodii udává taepyeongso. Hudba Daechwita má v repertoáru 5 částí: Chwita, Gilgunak, Giltaryong, Byeljutaryong a Gunak.
Chwita se hraje na následující nástroje: Jing (gong), Janggu (buben), Jabara (činely), Buk (bicí), Nabal (trumpeta), Nagak (roh) a Taepyeongso (hoboj). Hudebníci občas používají i Ulla (xylofon). Při hře se nezpívá, jedná se o instrumentální skladby.

Nabal      
Nabal patří k trumpetám, někteří ho řadí k rohům. Je to jediný celo mosazný korejský hudební nástroj, je rozebíratelný, nebo se zasouvá do sebe jako dalekohled. Nemá otvory pro prstoklad a proto umí vytvořit pouze jediný tón. Výška a barva tónu závisí na délce nástroje. Ta je od 69 do 120 cm. Váha se pohybuje mezi 600 a 700 gramy. Používá se také při obřadních písních.
Koupíte ho za zhruba 4 000 Kč.

Nagak       
(Na, Sora, Godong)
Je roh vyrobený z ulity Charonia Tritonis (Tritonky indické). Hra na ulity mořských měkkýšů se ve světě datuje do období 3. tisíciletí př. n. l., do Koreje se dostala z Číny až v období Goryeo a velký význam nabyla za vlády krále Uijanga (1146- 1170 n. l.). Tak jako nabal i nagak produkuje jeden tón a také záleží na velikosti.
Opravdu autentický korejský nagak stojí v přepočtu i 12 000 Kč.

Jabara
(Bara, Jegeum)
Jsou činely, kterých existuje hned několik typů: Bal, Yobal, Dongbal, Hyangbal. Činely se vyrábí z mosazi nebo jiných kovů a mají různou velikost. Přesně se neví, kdy se do Koreje dostaly, ale jejich používání má letitou tradici i v šamanských rituálech. Hraje se různými technikami oběma rukama.
Cena je různá, záleží na materiálu.
   
Jing
(Geumjing, Geumna, Geum)
Je gong různých velikostí. V podstatě je to plát kovu v dřevěném rámu. Dřevěná nebo bambusová palička má konec, kterým se tluče, obalený látkou. Hudebníci jing drží nebo ho věší do dřevěného stojanu. Jeho hra se objevuje i v hudbě Samul Nori a jeho zvuk patří k paleum (8 zvuků přírody, díl VII).
Cena jing je asi 15 000 Kč.

Ulla
Ulla patří k tradičním korejským bicím nástrojům, je to xylofon sestavený z deseti malých gongů (činelů) v dřevěném rámu. Byl vytvořen z čínského nástroje yunluo v 19. století. Jeho hudební škála je ve stupnici D-dur.

Taepyengso
(Nallari, Saenap, Hojok)
V překladu jméno znamená velká trubka. Nástroj má původ v perském zurna, ten si upravili Číňané do své suona a Korejci v období Goryeo do nástroje taepyeongso. Trubka má tři části, dvě jsou z kovu a třetí (tělo) ze dřeva yuja (citronovníku), daechu (jujuba), moruše nebo i ebenu. V dřevěném těle je pro prstoklad jedna díra vzadu a sedm vepředu. Nástroj měří okolo 40- 50 cm a zahrajete na něj jeden a půl oktávy. Korejská teorie hraní vychází z čínské a je 6 hlavních tónů podle počtu zakrytých otvorů: Im, Nam, Mu, Hwang, Tae a Jung. Její zvuk patří v korejské hudbě k těm opravdu hlavním a uslyšíte jej v obřadech buddhismu i šamanství, Sanjo i Sinawi. Poměrně rozsáhlý článek o taepyeongso je na anglické verzi Wikipedia a pokud vás nástroj zaujme, tak si pro nákup připravte zhruba 5 000 Kč.

Janggu
(Seyogo)
Janggu je buben s tělem ve tvaru přesýpacích hodin. Do Koreje se dostal přes Čínu z Indie v období Silla. Velikost nástroje se pohybuje kolem 60x30 cm, tělo je vyřezané ze dřeva paulovnie, membrány jsou z kůže a natahují se na kovové obruče, kůže se pak upíná provazy, kterými se nástroj také dolaďuje stejně jako u japonských bubnů tsuzumi. Kůže je na každé straně jiná, na levé je ovčí, z koní nebo krav a vydává nižší tóny, ta napravo je ze psa nebo tenčí koňská a vyluzuje vyšší tóny. Na buben se bubnuje paličkami chae. Jsou pro každou ruku odlišné, pro pravou je to bambusová gungchae, levou rukou se hraje s yeolchae, ta je vyrobená ze dřeva nebo bambusu. Janggu patří k nástrojům paleum a symbolizuje kůži. Janggu uslyšíte snad v každé hudbě korejského folkloru a když si ho budete chtít pořídit, tak cena je docela různá, od 6 000 až po 20 000, záleží na kvalitě.

Buk    
Buk jsou bubny různých velikostí a tvarů, někdy je pojmenování buk všeobecným označením všech korejských bubnů. Tělo je dřevěné, membrány z kůže. Na těle je drží provazy nebo hřeby. Bicí nástroje patří k nejstarším instrumentům používaných v Koreji, ale o nich budu ještě více psát až později.

Některé tyto nástroje uvidíte v seriálech Heartstrings (2011) a Dong Yi (2010) a jejich zvuk je slyšet v tvorbě folkovějších skupin Black String, Coreyah, Sorea Band, Baramgot, Hey-A, Vidan nebo Yein a Aux či Jambinai, pak u metalových Dark Ambition a popových Seo Taiji And Boys a v písních PSY- Hangover, Topp Dogg- Arario, B.A.P.- No Mercy nebo BTS- Satoori Rap.

https://www.youtube.com/watch?v=k3tNII_8FOE   
https://www.youtube.com/watch?v=dGOagE2hKoo
https://www.youtube.com/watch?v=ascOzpuacLY
https://www.youtube.com/watch?v=WHUyUmHSWJk

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +24/-1
Re:Tradiční hudební nástroje XV
« Odpověď #1 kdy: 08. Říjen 2017 - 01:06:20 »
Zase mám navíc pár obrázků.
« Poslední změna: 08. Říjen 2017 - 01:12:58 od matenrou »