akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz


Autor Téma: Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVIII  (Přečteno 581 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +34/-1
Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVIII
« kdy: 04. Březen 2018 - 14:51:21 »
S novým dílem mám pocit, že některým uživatelům moc nových informací nepřinesu, budu totiž mluvit o dulcimerech tedy cimbálech a jelikož tu jsou i lidé z Moravy, tak je jisté, že budou vědět i mnohem víc, ale vlastně pokud by se chtěli podělit o nějakou zajímavost, tak budu ráda, když něco připíšou.

Dulcimery  
Historie těchto nástrojů se začala psát v Mezopotámii a Babylonu zhruba mezi lety 1600 - 911 př. n. l., z těchto původních nástrojů Peršané vytvořili santur (v překladu sto strun nebo sant- hlas Ur- jeden z tamních bohů). Santur pak položil základy ostatním dulcimerům a prý i harfě.
Původní nástroje byly malé a lehké, aby s nimi mohl hráč snadno cestovat. Tělo bylo vyrobeno z ořešáku nebo podobných lehčích dřev struny ze střev nebo žíní. Dnes jsou struny mosazné, ocelové nebo v Asii bronzové. Strun je v dnešní době 72- 100 a jsou podpírány 2 sadami můstků dama, kterých je 18, tedy 9 na jednu sadu. Často je to tak, že pravá ruka hraje na mosazné tenorové struny a levá na ocelové. Hraje se dřevěnými paličkami midhrad. Paličkami se poklepává nebo vybrnkává.
Moderní santury mají lichoběžníkový tvar těla o velikosti kolem 100x70x20 cm, váha je zhruba 3 kilogramy. Dříve se hrálo v sedě na podlaze, později se začaly vyrábět nástroje s podstavci nebo stolky.
Santur se brzy rozšířil nejen po Asii ale i Evropě například do Indie, kde se na jejich santoor pořád hraje v sedě v pozici Ardha-padmasana.
Oblíbili si ho Thajci, kteří mu říkají khim. V Thajsku se objevil za přispění Číny během rané vlády dynastie Ming-Qing (1368- 1911), zde je populární především v oblasti Kwang Tung. Tělo jejich khim je i oválné. Mimoto uvidíte ho v místní telenovele Khu Kam.

Do Evropy se první dulcimery dostaly ve 12. století díky arabským obchodníkům, nazývaly se nejprve psalterion (žaltáře). Rozvoji pak začaly podléhat v 15. století a například Josef Shund vytvořil v Budapešti první prototypy se systémem tlumičů a pedálem. Cimbál později posloužil jako základ pro stvoření klavíru.
Slovo dulcimer je vytvořené z dulce- sladký a melos- hlas, slovo cimbál zase pochází z latinského cembalo. Dulcimery se pak rychle rozšířily na sever a západ Evropy.
Tvar těla se v Evropě nezměnil, pořád zůstal lichoběžníkový, ale nástroje každého národa i výrobce měly jiný počet strun a můstků a je tomu i dnes. Většinou je počet strun kolem 70. Jsou v sadách od jedné po pět strun. Každá sada je pro jeden tón. Sady jsou vypnuté střídavě přes můstky, aby se lépe ladily a trefovalo se na ně snadněji dřevěnými paličkami. Paličky jsou různě tvarované a mají odlišnou údernou hlavici, někdy krytou plstí. Existuje i způsob hry pizzicato, kdy se vybrnkává trsátkem nebo nehty.
Pořádný cimbál stojí klidně přes sto tisíc.
Z německých cimbálů a citer byl později v USA vytvořen takzvaný horalský nebo taky Apalačský dulcimer, vyrobili jej skotští a irští imigranti. Oproti cimbálu má podlouhlý tvar těla (asi 100x70x6 cm) vyrobený z tvrdších druhů dřev (například mahagon). Oproti cimbálu má jen 3- 4 struny a hmatník s pražci. Hráč ho při hře pokládá na nohy a pouze vybrnkává. Ze známých osobností na něj hráli nebo hrají Brian Jones z The Rolling Stones, Joni Mitchell nebo Cyndi Lauper. Já bych doporučila americkou folk metalovou skupinu Wilderun. Apalačský dulcimer se dá sehnat dokonce jen za 1500 Kč.
Ale zpět do Asie. Dulcimer si našel místo nejen v Číně ale i Koreji, Mongolsku, Vietnamu nebo Tibetu.

Yangqin (yang-chin, yang- cizí, qin- nástroj)
Existuje hned několik verzí, jak a kdy se buď perský santur nebo indický santoor dostaly do Číny a jak z nich Číňané vytvořili svou verzi dulcimeru. Jedna říká, že přes Mongolsko Hedvábnou stezkou někdy ve 12. století. Oni totiž Mongolové v té době vytvořili také svou verzi santur pojmenovanou yoochin. Ten má 13 sad strun a hraje se na něj dřevěnými paličkami.
To čínský yangqin má 7- 18 sad strun (až 144) na 4 až 5 můstcích. Struny byly dřív prý z hedvábí, ale hodně brzy se přešlo k bronzovým.
Na yangqin se hraje bambusovými paličkami, používá se i technika vybrnkávání zvaná fanzhó nebo hrají kovovým prstenem takzvaně hua yin zhi tao. Čína si později vytvořila svůj systém hry jianpu, prý lehce odlišný od toho evropského.
I čínské nástroje se nyní vyrábí s podpůrnými nohami nebo deskami, takže také připomínají stolek, tyto nástroje měří zhruba 120x80x50 cm.
Jejich cena začíná na 20 000 Kč.
Čína dulcimery rozšířila i do Tibetu a Himalájí. Tam se jim říká gyumang (ze slov gyuba- mnoho a mangbo- struny). Himalájské verze mívají 56 strun a 16 můstků. Staly se populárními ve 14. a 15. století.

Yanggeum
Yanggeum je korejská verze dulcimerů, ty se v Koreji objevily v 18. století a přivezl je král Yeongjo. Korejská verze má často méně strun, někdy pouze 56. Objevuje se v hudbě jeongak.

Jedněmi z posledních, kteří stvořili svou verzi, byli Vietnamci. Zdejší nástroj se jmenuje dam tam thap luc, má kolikrát jen 36 strun a 18 můstků. Tak jako Číňané a Korejci na něj i vietnamští hráči hrají bambusovými paličkami.
V Japonsku se dulcimery nikdy moc neuchytily a proto Japonci svou verzi nevytvořili.

Pokud budete chtít slyšet čínské dulcimery, tak je naleznete v sestavách skupin VIVA Girls, 12 Girls Band, Silk String Quartet, Musou Band, v projektu The Beijing Brothers nebo u Hong Kong Chinese Orchestra Shanghai Chinese Orchestra. Jeho zvuk používají popovější Phoenix Legend nebo metaloví Tang Dynasty, Shangren, The Last Successor, Dream Spirit, lehce i Ego Fall.
Uslyšíte ho na kdejakém soundtracku a krom mnoha jiných tradičních nástrojů se objevuje ve filmu Our Shining Days.
V korejském provedení na něj hrají ve skupinách jako Coreyah, Black String nebo Geomungo Factory.
Z mongolských skupin bych jmenovala Egschiglen.

Pár systémů z mnoha desítek, jak jsou uspořádané struny a můstky a jak se ladí je na fotografiích a říká se, že naladit dulcimer je složitější než na něj hrát. 

https://www.youtube.com/watch?v=Y5-zJfjnfZ8   
https://www.youtube.com/watch?v=LoqMiQIQjxs
https://www.youtube.com/watch?v=ZN3gEc00b4I