akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz


Autor Téma: Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XXV  (Přečteno 472 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

  • Moderátor
  • Otaku
  • ******
  • Karma: +34/-1
Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XXV
« kdy: 05. Červenec 2018 - 14:52:54 »
Když byla minule řeč o bubnech, tak by nebylo od věci napsat něco i o činelech, ke každé moderní bicí sestavě totiž patří a když činely tak i gongy. Takže vítejte u nového dílu.

Činely a gongy
Činely a gongy patří ve východoasijských systémech k nástrojům zastupujícím kov. V Japonsku se krom zvonů berou jako jediné kovové nástroje. Tvrdí se, že obě skupiny mají původ v bronzových bubnech z Číny, ale to je jen jedna z teorií. Spojuje je hlavní materiál, ze kterého se vyrábí a tím je především bronz nebo zvonovina s vyšším obsahem cínu. Co je rozděluje, je to, jak se na ně hraje a pár drobných detailů.

Činely  
Činely jsou jedny z opravdu starých nástrojů. Přes různé teorie mají nejasný původ. Říká se, že je stvořili Indové, Číňané, Tibeťané nebo dokonce původní obyvatelé Turecka. Jasné je, že se ty prvotní datují do doby 3000 př. n. l., v Asii se na ně hraje v páru tlučením nebo točením o sebe. V Evropě se na ně díky hudebníkovi jménem Hector Berlioz začalo v 19. století hrát paličkami. Při hře o sebe je prý ideálním úhlem úderu 45 stupňů. Zvuk pak závisí na způsobu hry.

Bo 
Jsou čínské činely. Začaly být populární v letech 516 - 528 n. l., Číňané vytvořili několik typů. Těm malým se říká xiabo (chaguo), Středních je několik druhů - zhongbo nebo jingbo. Druhé jmenované jsou oblíbené v pekingské opeře. Zvláštní zvuk vydávají tzv. vodní činely shuibo, pak větší činely shenbo, kterými se hrají hluboké tóny a jedněmi z největších jsou dabo.

Jabara
(bara, jageum)
Jsou činely, které si vytvořili Korejci z čínských nástrojů. Jako Číňané si vytvořili několik typů podle velikosti a použití jako bal, yobal, dongbal nebo hyangbal.

Gongy
Gongy prý vynalezli lidé z národu Hsi Yu, někdy mezi 3500 - 2000 př. n. l., Číňané jim říkají luo. S pojmenováním gong pak přišli obyvatelé z Malajsie.. Jako 4 hlavní centra, kde se gongy začaly používat a dál se vyvíjet, jsou Barma, Čína, Annam a Jáva. Vytvořilo se zde 7 hlavních typů a tvarů s velikostí i 2 metry. Do Evropy se dostaly v roce 1790. Na gongy se hraje paličkami, většina z nich je dřevěná s hlavou překrytou textilií, na některé gongy se hraje kladívky nebo paličkami z kovů, rohů nebo kamene. Traduje se, že jeho zvuk má magické účinky a za dobře udělaným gongem, stojí dobří bozi. Gongy mají oproti činelům často i široké okraje, na které se také hraje.

Luo    
Jsou čínské gongy různých velikostí. Nejvíc se používají chaoluo, dále pak tzv. opera gongy, ploché tenké větrné gongy, které mají specifický zvuk a potom tygří gongy nebo jindaluo (kolem 30 cm) nebo daluo (35 cm).

Jing
(jeong, geum, geum jing)
Je malý korejský bong zavěšený v dřevěném rámu, hraje se na něj paličkou s koncem obaleným textilií.

Kwwanggwari
Je korejský malý gong, na který se hraje tvrdou paličkou. Jméno dostal podle zvuku tzv. ggwaeng gwwaeng.

Kane
(sho)
Je japonský malý gong v dřevěném rámu, na hru se používají speciální kladívka, která se vyrábějí hlavně z kostí. Kane vydává tři zvuky: chon - úder uprostřed, chi - úder uvnitř okraje a ki - zadní úder. Existuje ve dvou velikostech: atarigane a surigano. Je typický pro hudbu Min'Yo.

Shoko
Jsou malé gongy (zhruba 15 cm) ve zdobeném dřevěném rámu. Hraje se na ně paličkami z rohů. Gong má tři velikosti daisyoko (používá se v hudbě k tanci), nisyoujko (k slavnostem) a turishouko (v orchestriální hudbě). Dekorativním shoko se říká inaishoko. Shoko byl prý prvním kovovým nástrojem, který z čínských instrumentů Japonci stvořili. Je typickým nástrojem hudby gagaku.

Yunluo
(cloud gong, nebeský gong)
Je sada gongů v rámu, gongů je 10 a měří 9 - 12 cm. Celý rám pak kolem 50 cm. Moderní yunluo měří i přes 2 metry a má přes 30 gongů. Zahrajete na něj na něj více jak 3 oktávy. Yunluo vytvořili Číňané ve 14. století, zprvu se využíval v daoistických a buddhistických ceremoniích.

Ulla
Ulla vytvořili Korejci z čínského yunluo asi až v 19. století. V poslední době se stává docela používaným.

Gongy a činely doprovází každou slavnost a ceremonii, používají se ve válečnictví ke komunikaci i v pochodové hudbě (např korejská daechwita), najdete je v lidové i dvorské hudbě a v dnešní době na ně hrají ve skupinách například korejští Coreyah, Vidan, Jambinai, Číňané z Hong Kong Chinese Orchestra a Shanghai Chinese Orchestra. Jejich zvuk využívá i japonský hudebník Osamu Kitajima. Gongy jsou v animé zastoupené spíš jako ty signální (třeba v animé Kingdom) a na nějaké činely se hraje v Hibike: Euphony v epizodě 2.

Ceny nástrojů jsou natolik odlišné, záleží na tom, jestli chcete levnou kopii nebo mistrovský kousek.

https://www.youtube.com/watch?v=BEtGqG41Nu8   
https://www.youtube.com/watch?v=Ezi3IZt8BqM
https://www.youtube.com/watch?v=5OA8HFUNfIk
https://www.youtube.com/watch?v=xrGSxh5gL-c