Akihabara.cz

Anketa

Je pro vas tato informace o aktualizacich uzitecna?

Ano, moc, jsem rad, ze to vim
28 (70%)
Nevim, mozna
5 (12.5%)
Ne, uplne zbytecne, je mi to jedno
7 (17.5%)

Celkem hlasů: 40

Autor Téma: Spyware v updatech pro Windows 7/8x  (Přečteno 15438 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
  • Don't. Even. Ask. EVER!
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
Spyware v updatech pro Windows 7/8x
« kdy: 30. Srpen 2015 - 22:03:32 »
Za posledni 2 mesice vydal Microsoft par aktualizaci za uslechtilym ucelem "Zlepsovani sluzeb, vykonu a podporou marketingu", ktere smiruji uzivatele, sbiraji a odesilaji domu blize nespecifikovane akce z PC, jako jsou bezici procesy, otevirane soubory, stisky klaves a mysi, navstivene stranky a dalsi. Pokud mate nastavene automaticke aktualizace nebo si nekontrolujete, co instalujete, mate je stroprocentne nainstalovane a vesele odesilaji ;D Jedna se o aktualizace:

KB3068708
KB3022345
KB2952664
KB3021917
KB3080149
KB3075249

Co tedy udelat abyste se jich zbavili? Jo, odinstalovat... Tak tedy bud cestou (pro Win7) Start > ovladaci panely > programy > Programy a funkce > Zobrazit nainstalované aktualizace nebo Start > vyhledat "Nainstalované aktualizace". Ted uz jen staci najit ci vyhledat dany update a kliknout na nej pravou mysi > odinstalovat nebo levou mysi a v hornim menu kliknout na odinstalovat.

Dale je potrebne nastavit (jeste pred restartem) windows update aby automaticky nestahoval a instaloval aktualizace. Start > Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Windows Update > Změnit nastavení a nastavte Vyhledavat aktualizace, ale dotazat se, zda maji byt stazeny a nainstalovany nebo Stahovat aktualizace a dotazat se, zda maji byt nainstalovany.

Po odinstalovani updatu a restartu windows otevrte opet windows update Start > Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Windows Update, vyhledejte aktualizace a ty odinstalovane skryjte (prava mys > skryt).

Nakonec se presvedcete zvovu v nainstalovanych aktualizacich, ze jste odinstalovali vsechny a nejaka neproklouzla zpatky.

A jeste je tu jeden update na ktery bych skoro zapomel: KB3035583 - jedna se o program, ktery se zobrazuje v trayi a nabizi windows 10 upgrade zdarma  :D

Odkazy na clanky
Edit: CSIRT.cz o tomto informuje na svem blogu
Edit: Root.cz: Postřehy z bezpečnosti
Edit: Microsoft objasňuje sběr dat v rámci Windows 10
Edit: Podle všeho, Microsoft opakovaně nabízí některé tyto aktualizace znovu a tak i po odinstalování a skrytí může dojít k znovunainstalování. (Je možné, že jde vždy o novou verzi té samé KB aktualizace, nicméně by to byl nezvyklý postup, protože aktualizace aktualizací mají vycházet jako nové KB aktualizace)
« Poslední změna: 02. Únor 2016 - 18:25:23 od Keiiko »

Offline 8B3CE273

• Otaku
    • Zobrazit profil
Re:Spyware v updatech pro Windows 7/8x
« Odpověď #1 kdy: 30. Srpen 2015 - 22:42:00 »
Sledování přes aktualizace na Windows je to poslední, co by mě tížilo. Téměř každej tady bude mít Windows zavšivený vším možným aniž by o tom věděl, ať má antivir, nebo ne.

Pokud to chce někdo myslet s bezpečností vážně, tak používá OSS operáčný systémy.

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
« Odpověď #2 kdy: 30. Srpen 2015 - 23:01:09 »
Hlasujte, prosim, v ankete, nebo napiste jak 8B3CE273 co si o tom myslite, at vim jestli se priste mam o neco podobneho pokouset  :)

Offline katarae

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 31. Srpen 2015 - 02:01:40 »
Děkuji Keiiko, kvůli spywarům jsem přeinstaloval win 10 zpět na 7, ale v životě by mě nenapadlo, že to budou zkoušet i na win 7. :) (Cell)
« Poslední změna: 31. Srpen 2015 - 02:03:20 od katarae »

Offline 8B3CE273

• Otaku
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 31. Srpen 2015 - 07:12:07 »
Neber to tak, že mám něco proti tomu, cos tu sepsal.

Jen mi přijde, že Microsoft teď něco zkusil a bloggeři a IT weby si z toho udělali vděčný téma, na který si za půl roku nikdo nevzpomene.

Kdyby běžní uživatelé viděli, jaký informace na ně má Facebook, Google, Seznam, nebo třeba jen mobilní operátor, tak by se hodně divili.

Offline zerosan

• Sledovač
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 31. Srpen 2015 - 09:09:50 »
Tak tahle informace se šikne, jen na to za 2 hoďky zapomenu zas jak se znám.  :D  Každopádně to zastavení zobrazování nabídky win10 mě moc potěšlo.

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
« Odpověď #6 kdy: 31. Srpen 2015 - 09:43:40 »
Neber to tak, že mám něco proti tomu, cos tu sepsal.

Jen mi přijde, že Microsoft teď něco zkusil a bloggeři a IT weby si z toho udělali vděčný téma, na který si za půl roku nikdo nevzpomene.

Kdyby běžní uživatelé viděli, jaký informace na ně má Facebook, Google, Seznam, nebo třeba jen mobilní operátor, tak by se hodně divili.
to da rozum, ze kdyz pouzivas nejakou sluzbu a odesilas do ni data a mnohdy osobni, tak to lze zneuzit... spis mi slo o to aby se to vedelo a aby kazdy mel moznost rict "tohle fakt nechci a odinstaluju si to". mnohdy to pak ma ucinek jeste takovy, ze se pak zacnou vic zajimat co si pousti do operacniho systemu ci co sdeluji pri praci s nim a uvedomi si, ze nemaji zas takove soukromi a bezpeci :)

Ale je fakt, ze spousta lidi to prejde mavnutim nebo na to zapomenou a vesele jedou dal a s tim ja nic nenadelam. Aspon budou mit opravari pocitacu stale praci  ;D

Kazdopadne minimalne peti lidem se ta informace hodila a byla uzitecna, takze prece to k necemu bylo.

Offline VelkyBubak

• vše je možné, jen něco je méně pravděpodobné
  • Admin
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Animeblok
« Odpověď #7 kdy: 31. Srpen 2015 - 10:19:12 »
Nemůžu hlasovat ... informace zajímavá, nicméně neužitečná (nebo skoro), protože nemám ty opěvované Windows - přes 15 let na linuxu ;)

Offline hovado00cz

• Nováček
  • *
  • Gaki no Tsukai!!
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 31. Srpen 2015 - 15:22:09 »
Je to blbý... Ale kdy jsem měl naposled zapnuté automatické aktualizace byly Win2000 (od 4 Service packu pro mě nejlepší Win) a od novějších aktualizace ignoruju a okamžitě zakazuju... :) A co si člověk přečetl o Win10 tak zkouším Linux...  Musím říct že jsem mile překvapen a to jsem jen zatím zkusil distribuci Mint a OpenSuse a nemůžu říct nic negativního... 8) Jen a to mi zatím vadí a díky tomu zatím Linux nemůže být výchozí systém a to jsou hry... Zkoušel jsem Wine, ale něco funguje něco ne... :o A co se týče ankety... Dávám, nevím ale to neznamená, že se tu nemůže ukázat něco co nevím... :)

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
    • Zobrazit profil
    • Animeblog.cz
« Odpověď #9 kdy: 31. Srpen 2015 - 15:46:58 »
Velice užitečné. Špehování se rozhodně nesmí tolerovat.

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
« Odpověď #10 kdy: 31. Srpen 2015 - 16:02:11 »
Je to blbý... Ale kdy jsem měl naposled zapnuté automatické aktualizace byly Win2000 (od 4 Service packu pro mě nejlepší Win) a od novějších aktualizace ignoruju a okamžitě zakazuju (...)
Tak zrovna toto neni ten nejlepsi pristup. Kazdy tyden se zaplatuji diry ve windows a den po tom, co se vydaji zaplaty jsou uz programy zneuzivajici tyto chyby, takze pokud neaktualizujes dostanes vic bordelu nez tady tech par zminenych nahore ;D (ale obecne to plati pro vsechny OS, viz napr takovy android - a to je to linux)

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
« Odpověď #11 kdy: 31. Srpen 2015 - 17:06:17 »
kdo se tomu chce vyhnout, tak stejně bude muset používat něco jiného než win.. lepší už to nebude.. ostatně, ty updaty se jen snaží doplnit něco, co je standardní součástí win10..
to je pravda, ale nez se rozhodne kam prejde tak ma jeste cas do r.2020 u win7 a u win8 do r.2023. Taky uvazuju, ze prejdu na nejaky linux do tech peti let.

Offline Darkmoor

• Otaku
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 31. Srpen 2015 - 18:11:27 »
Já na jaře zakázal aktualizace a jen sem tam ručně stáhnu aktualizace na defendera, ale i tyhle informace se hodí. Už jsem je s(bez) dovolení poskytl dalšímu potřebnému, který byl poněkud rozladěn z Win10 a vrací se na Win7, aspoň to pak nemusí pracně zjišťovat. Takže díky ;)
Překladatelská skupina Chatonville

Offline Keiiko

• Moderátor
  • Starý kořen
    • Zobrazit profil
    • Keiiko's pirate bay
« Odpověď #13 kdy: 31. Srpen 2015 - 18:33:43 »
Já na jaře zakázal aktualizace a jen sem tam ručně stáhnu aktualizace na defendera, ale i tyhle informace se hodí. Už jsem je s(bez) dovolení poskytl dalšímu potřebnému, který byl poněkud rozladěn z Win10 a vrací se na Win7, aspoň to pak nemusí pracně zjišťovat. Takže díky ;)
Ovsem, ze to smis sirit dal ;) ale k aktualizacim - je lepsi je instalovat... tedy jen ty, co oznacuji za dulezite a to jeste po precteni co to opravuje. Vetsina dulezitych aktualizaci opravdu zaplatuje system, zbytek jen nejak vylepsuje a pak jeste par viz prvni post.

Nakonec presvedcit se muzes sam, co microsoft pise informace o aktualizacich na svem webu https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms15-aug

Jinak aktualizacemi pouze Windows defenderu si moc nepolepsis, protoze te neochrani (stejne tak jak jakykoliv jiny antivir/anticokoliv) proti diram v samotnem OS, ktere zaplatuji prave ty dulezite aktualizace

Napr vzpominas na to hacknuti Hacking teamu? Tak ti pouzivali jiste diry v OS a jedny z poslednich aktualizaci to zaplatovaly. To ale neodradilo jine aby zacali tyto diry zneuzivat, protoze co? Protoze obycejny clovek neceka kazde utery az vyjde aktualizace aby ji mohl hned nainstalovat, ale ceka tyden az pul roku. And that's why.  :)
« Poslední změna: 31. Srpen 2015 - 18:41:00 od Keiiko »

Offline Darkmoor

• Otaku
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 01. Září 2015 - 22:24:28 »
No jo, v tom máš naprostou pravdu. Jediný problém je moje nechuť se tím pročítat, ale asi mi nic jiného nezbude. Snad pak nebudu mít tik jako tenhle smailík  :o
Překladatelská skupina Chatonville