Akihabara.cz

Autor Téma: Proč byste chtěli (nebo nechtěli) žít v Japonsku?  (Přečteno 3691 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
Proč byste chtěli (nebo nechtěli) žít v Japonsku?
« kdy: 02. Únor 2017 - 04:18:04 »
Určitě se tu najde někdo, kdo by chtěl žít v Japonsku. A já bych rád věděl proč. Samozřejmě je zde prostor i ty, kteří by v Japonsku v žádném případě žít nechtěli. Myslím, že je to celkem zajímavé téma, jen tu možná pár lidí přijde o iluze. ^^;

Offline kroana

• Starý kořen
Re:Proč byste chtěli (nebo nechtěli) žít v Japonsku?
« Odpověď #1 kdy: 02. Únor 2017 - 08:47:26 »
Mně by se tam líbilo tak na prázdniny:D Podívat se na spoustu míst, zásobit se sladkým (Já ten kitkat se zeleným čajem chci!) a nakoupit nějaký ty figurky a wallscrolly...
Ale jejich pracovní tempo bych nedávala, dovolenou párkrát do roka prostě potřebuju a ty bytečky mi přijdou hodně malé... Takže z hlediska praktického života asi ne.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #2 kdy: 02. Únor 2017 - 09:36:47 »
..
Já zas nechápu tu pracovní dobu od 10 do 18 a podobně, která je velmi rozšířená.. Celý den zabitý, a člověk za to má 7 odpracovaných hodin..
Jo, matcha kitkat je dobrý.. a jahodový a sake a ostatní taky.. ^^ ale já bych si teď dal obyčejný suchý rohlík.. už začínám koukat na netu na recepty..
« Poslední změna: 02. Únor 2017 - 09:38:32 od 赤い戦車 »

Offline MorGar

• poučený snílek
  • Starý kořen
« Odpověď #3 kdy: 02. Únor 2017 - 10:55:10 »
Do Japonska jedině na dovolenou, nikoliv tam žít.

Když tam člověk dojde na dovolenou, tak si připadá jako v ráji, ale jakmile by tam člověk chtěl zůstat nebo nedej bože pracovat, projeví se Japonský rasismus vůči cizincům.
"Internet snese úplně všechno, ať už je to pravda, nebo lež." "Kritizovat je lepší, než pomáhat. Kritizovat totiž umí každý." "Upřímnost neexistuje. Možná tak v románech nebo v televizi." "Někteří lidé si musí něco pořád dokazovat na úkor druhých. Měli by se nejdřív podívat na sebe."

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #4 kdy: 02. Únor 2017 - 11:07:47 »
..
Tak ten rasismus i chápu. Horší je ta jejich extrémní "slušnost". (výstižnější by termín by byl "falešnost") Protože pak člověk nikdy neví, na čem je, a nemůže si dát pozor.

Offline MorGar

• poučený snílek
  • Starý kořen
« Odpověď #5 kdy: 02. Únor 2017 - 15:18:15 »
...
Tak ta falešnost je u nich dovedená do absurdna, holt jejich výchova a životní styl je jiný než náš a s tím cizinec musí počítat a nějak se na něj duševně připravit.

Na druhou stranu ani u nás se nedá říct, že by nebyla, protože i u nás lidé hrají hry.
"Internet snese úplně všechno, ať už je to pravda, nebo lež." "Kritizovat je lepší, než pomáhat. Kritizovat totiž umí každý." "Upřímnost neexistuje. Možná tak v románech nebo v televizi." "Někteří lidé si musí něco pořád dokazovat na úkor druhých. Měli by se nejdřív podívat na sebe."

Offline LPik

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 02. Únor 2017 - 15:32:39 »
Keď som bol prvý krát v Japonsku, tak v prvý deň som sa rozprával s jedným starším pánom a ten mi behom rozhovoru povedal, že po piatej návšteve Japonska sa mi už v Japonsku nebude páčiť. Zatiaľ som tam bol 3 krát a zatiaľ sa mi Japonsko stále páči, ešte mám 2 pokusy. :D V každej krajine je nejaké pro a proti, žiadna neni dokonalá. Ale tie proti, ktoré som zatiaľ v Japonsku sám spoznal, alebo zistil z iných zdrojov, tak som schopný akceptovať a bol by som tam schopný žiť a rád by som sa tam dostal niekedy na dlhšiu dobu, to je na pár rokov a možno aj viac.
A prečo by som tam chcel žiť? Dajme tomu, že dôvody sa dajú vyvrátiť inými tvrdeniami, že to tak úplne není, ale všetko je relatívne a ide skôr o to komu aký štýl života vyhovuje. Mne to napríklad moc nevyhovuje teraz, nie že by som sa mal zle, ale proste tomu niečo chýba a to práve vidím v tom Japonsku. :)

A matcha kitkat je dobrý, ale neni nič extra oproti normálnemu kitkatu. :D

Offline Darkmoor

• Otaku
« Odpověď #7 kdy: 02. Únor 2017 - 16:52:04 »
Jsem na tom podobně jako Kroana. Pocestovat, omrknout památky, krajinu, venkov, velkoměsta. Okoštovat místní lahůdky a nápoje a na cestu zpátky suvenýry. Tohle opakovat klidně několikrát :) Žít trvale bych tam nejspíš nezvládl právě kvůli jejich vztahu k práci a vztahu k ostatním lidem. Ať už jde o zmíněný rasismus vůči cizincům a falešnost a předstírání. Přetvářka není moje silná stránka, vesměs na mě lidi rychle vidí, když mi je něco proti srsti a navíc nemám problém být vcelku upřímný 8)

Je to náročné, když se člověk rozhodně opustit rodnou hroudu. Čím odlišnější kultura kam se vydá, tím je to těžší a Japonsko je hodně jiné. Kamarád se teď po cca 5 letech rozhodl vrátit domů z Kanady a usadit se v rodném kraji. Splynout s místníma a potlačit stesk po domově není pro každého. A s rostoucím věkem je to ještě těžší.
Překladatelská skupina Chatonville

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #8 kdy: 02. Únor 2017 - 21:11:20 »
..
Tak jasný, ono je to všude. Ale v Česku jsou si schopni lidi pořád dát najevo, že jeden druhého štve. To v Japonsku neexistuje.

..
Asi měl pravdu, no. Pár návštěv, a člověk přijde na to, že Japonsko je skoro stejné, jako ostatní země. Jen tam jsou některé věci dotažené do nepříjemného extrému. (já mám za sebou 8 cest o celkové délce cca 9 měsíců, a dalších 9 měsíců života v jp)

..
Jo, jídlo je dobré. Tedy většinou. Ale i v této oblasti je pár věcí, co mi vadí. Třeba maso - je poměrně vzácnost sehnat kus libového masa. Maso v supermarketech je v naprosté většině tlusté, navíc nakrájené tak, že už s tím člověk nic neudělá. Myslím, že většina Čechů by ho vzala tak pro psa, ovšem ne za tu cenu, za kterou se prodává v jp.. ^_^ A kuřecí už si taky dám v restauraci málokdy - japonci ho totiž připravují i s kůží, a opět takovým způsobem, že s tím nejde nic dělat..

Offline VelkyBubak

• vše je možné, jen něco je méně pravděpodobné
  • Admin
  • Starý kořen
« Odpověď #9 kdy: 03. Únor 2017 - 08:44:30 »
Žít asi ne, i kdybych tam náhodou sehnal práci, tak bych umřel hlady - japonská jídla nejsou nic pro mě, ani kdyby je vařil Yukihira Souma ;)
Ale rád bych se tam na čas podíval.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #10 kdy: 03. Únor 2017 - 09:21:33 »
..
A co všechno už si zkoušel? Je pravda, že když si zajdeš do restaurace na soba / udon, tak je to většinou příliš silné. Ale tam já stejně téměř nechodím, protože to je na mne příliš nechutné místo. (což je škoda, protože soba mám rád.. udon je taky ok, ale hůř se jí) Samozřejmě nejím natto, ale to tu nikoho nepřekvapí. A krom toho tlustého masa, zmiňovaného výše, mě jiný problém s jídlem nenapadá. No uznávám, že jíst rýži dvakrát denně asi taky nebude pro každého. ^_^

Offline Darkmoor

• Otaku
« Odpověď #11 kdy: 03. Únor 2017 - 14:50:02 »
Jo, jídlo je dobré. Tedy většinou. Ale i v této oblasti je pár věcí, co mi vadí. Třeba maso - je poměrně vzácnost sehnat kus libového masa. Maso v supermarketech je v naprosté většině tlusté, navíc nakrájené tak, že už s tím člověk nic neudělá. Myslím, že většina Čechů by ho vzala tak pro psa, ovšem ne za tu cenu, za kterou se prodává v jp.. ^_^ A kuřecí už si taky dám v restauraci málokdy - japonci ho totiž připravují i s kůží, a opět takovým způsobem, že s tím nejde nic dělat..
Hmm, na maso moc nejsem, a ten výběr co jsi popsal by to ještě zhoršil... Asi bych přežival převážně na rybách :)
Překladatelská skupina Chatonville

Offline Afgy

• Otaku
  • Víceprezident Loli Yuri Hentai Anime klubu ČR...XD
« Odpověď #12 kdy: 04. Únor 2017 - 13:49:00 »
Osobně bych rád nějaký čas v Japonsku pobýval, klidně i pracovně, ale je velký rozdíl mezi životem v Japonsku a ideálním životem v Japonsku, který si mnoho lidí představuje... A můj ideální život v Japonsku je podmíněn tolika aspekty, že je naprosto nereálné ho uskutečnit...

Ohledně těchto aspektů tu už bylo řečeno mnohé, ale zmínil bych ještě jeden, který je také dost rozdílný od našich končin a kde má Japonsko také velká specifika jdoucí až do extrémů. Tím aspektem, o kterém hodlám psát a přidat i pár osobních zkušeností, je osobní doprava...

ŽELEZNICE:
Železniční doprava ve velkých městech je propracována do takové míry, že v době špičky můžete vidět přijíždět k nástupišti vlak už v době, kdy stále ještě vidíte na opačném konci odjíždět předchozí spoj... Problém ale je, že se s vámi na to na nástupišti dívá dalších 2000 lidí, jenž se také snaží dostat do už k prasknutí přeplněných vozů... Jednou jsem potřeboval přejet jen jednu stanici (Oimachi --> Shinagawa) kolem osmé ráno, ale s mým velkým kufrem jsem se nedostal ani na to nástupiště... Tak jsem to otočil a šel na taxík... Nicméně mimo špičku se člověk dostane vlakem nebo metrem všude rychle, pohodlně a navíc ani nemusí zjišťovat, kdy mu co jede, protože frekvence spojů je vždy velmi vysoká... Dalším trochu problémovým obdobím, který by mi při životě v Japa vadil, je noc... Poslední spoje tam odjíždí mezi 24:00 a 1:00 a pak až do 5 ranní nic... Jednou, když jsem měl trochu vypito a hledal místo, kde bych se ještě napil (v Tokiu totiž většina podniků ve 23:00 zavírá), jsem se chtěl dostat do Shinjuku... Tak jsem v Akibě někdy po půlnoci sedl na Yamanote line, ale ve stanici Shinagawa mi bylo řečeno, že to je konečná a dnes už nic nejede... Tam jsem viděl, že i místní tuto situaci kolikrát řeší přespáním někde ve stanici, a protože hotel jsem měl v Uenu a nechtěl jsem platit za taxi, tak jsem si našel koutek, hodil batoh pod hlavu a přespal tam do rána...
Mezi velkými městy a na dlouhé vzdálenosti asi nemá cenu nic zmiňovat... Snad jen, že pokud chce mít člověk jistotu sezení, tak je lepší si zajistit rezervaci v Shinkansenu nebo nějakém expresu...
Na venkově už je to horší... Viděl jsem i stanice, kde jezdí vlaky jen 4x-6x za den... Tam už je asi lepší mít auto...

SILNICE:
Upřímně, kdybych měl v Japonsku řídit, tak by mě buď zavřeli za několikanásobnou vraždu, a nebo bych se zbláznil, a v obou případech bych musel ještě vyhlásit osobní bankrot kvůli pokutám za rychlost...
Ve velkém městě, pokud by už člověk měl dostatek finančních prostředků a mohl si dovolit mít auto (zaparkované) třeba v Tokiu, tak by mu stejně každodenní kolony moc času oproti metru nebo vlaku neušetřily... Navíc by mě k šílenství přiváděli cyklisti, kteří si v Japonsku dělají opravdu co chtějí... Cyklistika tam snad nemá žádná pravidla... Jezdí tam úplně v poho v protisměru, přejíždí ze silnice na chodník a opačně, jak se jim to zrovna hodí a navíc se ještě vůbec neobtěžují rozhlédnout, jestli náhodou nevyjíždí přímo před auto, o absenci jakékoliv signalizace změny směru z jejich strany ani nemluvě...
Mezi městy (hlavní silniční tahy a dálnice)bych to také nedal... Na youtube jsem viděl video z cesty autobusu Tokio - Nagoya...  Narovinu říkám, že v případě mé účasti v tomto provozu, by se střílelo... Dálnice se třemi jízdními pruhy, ale všechny autobusy a náklaďáky najdete vždy pouze jen v prostředním, nebo pravém nejrychlejším jízdním pruhu... A to i v případě, že zrovna nikoho nepředjíždí a naopak vy by jste rádi předjeli je... To je věc, při které by mi žilka asi explodovala... Na hlavních nedálničních tazích by mě zase vytáčela velmi často a někdy až nesmyslně používaná omezená rychlost (50-60 km/h) + samozřejmě všudypřítomný cyklistický chaos...
Na venkově bych asi zase těžko překousával ty uzounké cestičky, kde se vejde jen jedno auto a v případě, že se musíte vyhnout s protijedoucím, musíte najít širší místo, kde se vyhnout dá... Takže ani tady si moc cestu neužijete... O to více obdivuji autobusáky, jenž jezdí právě po těchto silnicích... Např. když jsem viděl při cestě do Iwami Ginzan, jak se musí ten řidič s tou velkou krabicí udržet na té uzounké cestě a ještě doufat, že se zpoza zatáčky nic nevyřítí v protisměru, to je vskutku obdivuhodný výkon... Ostatně, úzké silnice a ulice jsou problémem v Japonsku obecně a naprosto všude, a jakožto zkušený řidič mohu říct, že pro našince by to bylo opravdu jen těžko stravitelné... S řízením vlevo bych problém neměl... To jsem si vyzkoušel už v Anglii, ale ty úzké cesty, na kterých se musí člověk vyhýbat chodcům, cyklistům a ještě dávat pozor, jestli něco nejede v protisměru, to by bylo peklo...
« Poslední změna: 04. Únor 2017 - 14:05:48 od Afgy »
Every dollar that is spent waging the war on drugs is a dollar not spent genetically engineering catgirls for domestic ownership.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #13 kdy: 04. Únor 2017 - 21:47:53 »
..
Jo, ty cyklisti jsou katastrofa. Úplně normální je třeba hrát si za jízdy na kole s mobilem, nebo něco pít z plechovky. Jízda v protisměru taky, klidně i v noci a bez světel. Přednost v jízdě je taky pro většinu z nich neznámý pojem.
Pro zajímavost, na kola se tu prodávají jen přední světla. (s napájením z dynama) Když jsem chtěl i zadní, musel jsem si ho objednat přes ebay z Číny.

A když si zmínil ty vlaky, tak co se mi hodně líbí, jsou IC karty. Nechápu, proč pořád tolik lidí kupuje jízdenky v automatech.

Offline Ainzoolgown

• Nováček
  • *
« Odpověď #14 kdy: 05. Únor 2017 - 22:03:09 »
Abych pravdu přiznal, já bych se rád do japonska přestěhoval a ano o negativech jenž jste zde zmiňovali, jsem již věděl, musím říct, že jedním dobrým zdrojem je tento maník: https://www.youtube.com/user/unrested
Žije v japonsku už asi 10 let a po celou dobu dělá videa o každodením životě a věcí co je dobré a na co si dát pozor.
Byl jsem před měsícem na 3měsíční stáži v Seattlu kde mají doslova japonskou čtvrť, bavil jsem se se 90letou japonskou babičkou, která mi nakonec pomohla vybrat matcha tea, zde jsem si udělal dobrého kamaráda (nejaponec) se kterým si často povídám a vyměňujem si informace, protože bych oba chtěli do japonska a to nejlépe ve stejnou dobu.
Já osobně tam chci hlavně kvůli budoucím dětem, což vám může připada na palici, nicméně chtěl bych aby moje děti vyrůstali v japonsku, japonský školní systém je jeden z nejlepších na světě, japonci patří k nejvzdělanějším lidem, díky stravě a životnímu stylu se jedná o národ s nejvyším průměrem v délce života, atd. Ano stejně jako kladů tak je i mnoho negativ, né-li víc o životě cizince v japonsku ale, jak Unrested říká, japonsko není pro každého, ale pokud uděláte pořádný průzkum a přípravy je možné žít v japonsku a mít i krásný život. Mě nedělá problém přispůsobit se jinému kraji, nebo bydlet v malém bytě, nebo v dopravě. Ano může se stát že přijedu do japonska a zjistím, že to tam nevyrdžím, ale na druhou stranu tam mohu dorazit a najít svůj domov.
Každý má své důvody někde setrvat, ale pokud si to pořádně promyslíte a získáte informace ze všech stran tak můžete žít kdekoliv, musíte jen mít vůli a trpělivost, ale nejduležitějsí je pamatovat, že nikde není život dokonalý, vždy je jen o to zda-li pozitava přečíslý negativa.