akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz


Autor Téma: Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVII  (Přečteno 1497 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

 • Moderátor
 • Otaku
 • ******
 • Karma: +34/-1
Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVII
« kdy: 29. Říjen 2017 - 02:06:36 »
V tomto díle bych ráda představila prozatím ne až tak tradiční hudební nástroj, jeho historie totiž nesahá hluboko a tudíž se o tradici ještě mluvit nedá, ale pro svou jedinečnost by byla škoda ho vynechat. Tím nástrojem je taisho koto.

Taisho koto
(taishogoto, taishokoto)
Taisho koto je jedním z mála ryze japonských nástrojů, říká se mu také Nagoya harp, patří do kategorie citer, řadí se i k harfám a světlo světa spatřil před sto lety.
V roce 1912 byl vytvořen první prototyp. Za vznikem stojí Nisaburo Kawaguchi alias Goro Morita. Nechal se inspirovat v nástroji koto (díl V) a psacím strojem, hlavně jeho mechanismem kláves. Chtěl totiž vytvořit nový nástroj, který by obsahoval tradici i nový snazší způsob hry. První typ Azuma-ryu nigen-kin pojmenovaný také kiku koto měl dvě struny a krátce po té, co byl uveden do prodeje se přejmenoval na taisho koto. Koto podle původní citery koto a taisho díky období Taisho (1912- 1926), kdy vznikl. Pak se vytvořila tří strunná verze a krátce na to i typ se čtyřmi strunami. Nyní je standardní to s pěti nebo šesti strunami. Zprvu to byl akustický nástroj, ale brzy byl elektrifikován, u některých můžete použít devíti voltové baterie nebo jej zapojíte do zásuvky.
Taisho koto si začalo získávat popularitu a po roce 1930 si v Indii vytvořili podle tohoto nástroje svůj bulbul tarang. V Německu a Rakousku se zhruba ve stejné době objevují první prototypy nástroje akkordolia, německé instrumenty prý vymysleli sami Němci a s japonskými nemají společný základ, přestože vzhled i způsob hry jsou téměř totožné. Ale zpět k taisho koto.
To by se dalo jednoduše popsat jako obdélníkový box (o rozměrech zhruba 70x20x10 cm) ze dřeva například paulovnie nebo olše. Nalevo je ladící systém s kolíky podobně jako u kytar a houslí. Velkou část těla překrývá deska, pod kterou jsou umístěny klapky (klávesy). Napravo se nachází rezonanční otvor. Struny z ocele jsou taženy pod klapkami (těch je obvykle 27 někdy i 34) a na obou koncích nástroje je podpírají dřevěné můstky. Nástroj váží dvě až čtyři kilogramy a je schopen zahrát i tři různé oktávy. Standardní soprano verze se ladí v g', g' a g'.
Hraje se na něj tak, že levou rukou mačkáte klapky. Každá klapka tiskne jiné struny, jiným způsobem a v jiném místě. Pravou rukou vybrnkáváte struny nad rezonančním otvorem. Používá se trsátko, palička a někteří hrají i smyčcem.
Pro svou jednoduchou hru si taisho koto našlo cestu do školních lavic nejen v Japonsku. Hodně jej používají i v Africe. Jedním z důležitých hráčů je Kenichi Takeda a jeho zvuk naleznete u německých Kraftwerk.
Cena taisho koto je různá, od asi 6 000 po 12 000 i výše. To záleží na typu taisho koto, kterých je hned několik. Tyto nástroje vyrábí především firmy Suzuki a Yamaha.

https://www.youtube.com/watch?v=dr4RMwPCaeY   
https://www.youtube.com/watch?v=cZzQM611JuE 
https://www.youtube.com/watch?v=WZRBF4YmD-g
https://www.youtube.com/watch?v=FnXtrcYjock
   

Offline fr3ak

 • Nováček
 • *
 • Karma: +0/-0
Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVII
« Odpověď #1 kdy: 28. Prosinec 2017 - 00:40:11 »
Dost dobrý! Díky.

Offline matenrou

 • Moderátor
 • Otaku
 • ******
 • Karma: +34/-1
Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XVII
« Odpověď #2 kdy: 31. Prosinec 2017 - 18:40:43 »
Děkuju za pochvalu. Když jsem s tímhle seriálem začala, tak jsem si myslela, že si to přečte maximálně dvacet lidí.  :)
Doufám, že Aki neumře a že se pojede dál. ;)