Akihabara.cz

Asie & My => Všeobecná diskuze o Japonsku => Téma založeno: zeDko 06. Duben 2016 - 14:12:58

Název: Working Holidays Visa
Přispěvatel: zeDko 06. Duben 2016 - 14:12:58
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli někdo neví zda nebude někdy možné pracovat v japonsku na working holidays visa. Jsme evropská země tak proč sakra nemáme tenhle typ víza s japonskem...

Dík
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: leon34 12. Duben 2016 - 18:30:52
Woof som skúsil, skvelé skúsenosti... inak slovensko už bude mať pravdepodobne od Júna Working Holiday Visa. Komunikujem priamo s ambasadou, takže to isté odporúčam aj ja. V prvom rade, o tieto víza musí požiadať priamo váš minister zahraničných vecí. Takže treba dúfať.  ;)
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 28. Červen 2017 - 03:03:07
tak včera Sobotka podepsal dohodu o working holiday visa s Japonskem.

bude se to tedy týkat lidí 18 - 30 let. délka pobytu maximálně 1 rok. a tento typ víza nepůjde udělit opakovaně té samé osobě.

jsou tam i nějaká další omezení. například člověk musí mít zpáteční letenku, nebo peníze na její zakoupení a dost peněz na dobu, po kterou si bude hledat práci. prý je tam i omezení ohledně druhů práce, kterou bude možné dělat, ale o tom zatím žádné detaily nevím. stejně tak zatím nevím, od kdy to platí, nebo od kdy bude možné o tohle vízum žádat. každopádně, případní zájemci již mohou šetřit na cestu.. ^_^
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 22. Srpen 2017 - 14:26:33
a kdyby se do jp někdo chystal, ať už na working holiday, nebo jiné vízum, tak o práci bych věděl..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: 8B3CE273 22. Srpen 2017 - 21:06:31
Na working holliday i do japonska se chystám, ale nikde nemůžu dohledat žádné oficiální dokumenty o working holiday v japonsku pro čechy. ať už na stránkách českého nebo japonského ministerstva zahraničí
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 27. Září 2018 - 16:49:05
tak prý od listopadu.. detaily asi někdy později..

Citace
Japonsko dne 24. září 2018 potvrdilo Ministerstvu zahraničních věcí ČR dokončení svých vnitrostátních postupů nezbytných pro vstup v platnost Dohody mezi vládou ČR a vládou Japonska o vízech k pracovní dovolené pro mladé ve věku 18 až 30 let. Dohoda začne platit od 1. listopadu 2018.

Možnost pracovní dovolené se bude vztahovat na mladé občany obou zemí ve věku 18 až 30 let včetně, kteří budou moci cestovat za prací a zahraničními zkušenostmi do České republiky resp. Japonska. Pro podrobnější informace o způsobu, kterým budou čeští občané moci žádat o japonská víza k pracovní dovolené, a k režimu vstupu a pobytu na území Japonska je nutno se obracet na japonské úřady (například na Velvyslanectví Japonska v Praze). Informace k podávání žádostí japonských občanů o česká víza k pracovní dovolené budou uveřejněny na internetových stránkách Velvyslanectví České republiky v Tokiu.

Text dokumentu podepsaného v Tokiu 27. června 2017 bude vyhlášen ve Sbírce mezinárodních smluv. Bezprostředně po vstupu dohody v platnost dojde k výměně nót, kterými si obě strany vzájemně odsouhlasí výši kvóty (počet víz k pracovní dovolené, která budou vydávat občanům druhé strany v kalendářním roce). Počty pracovních míst (výše kvóty) MZV oznámí po jejich dojednání a bude rovněž publikováno ve Sbírce mezinárodních smluv.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2018_09_25_dohoda_o_vizech_k_pracovni_dovolene_s_japonskem.html
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: FaraonX 27. Září 2018 - 20:42:30
A tohle jim trvalo víc než rok. :o Jen by mě zajímalo, jestli člověku musí být 30 let i při návratu z Working holidays nebo stačí v době odjezdu. :-)

P.S.: Jinak moc dík za info.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: haens 27. Září 2018 - 21:23:34
podle znění dohody, co jsem našel, by ti mělo být 18 až 30 let včetně ke dni podání žádosti o vízum.

Citace
Článek 1
1. Každá smluvní strana zdarma vydá vízum k pracovní dovolené občanovi státu druhé smluvní strany (dále jen „vysílající stát“) s pobytem v tomto státě, pokud takový občan splní všechny následující požadavky:
(a) hodlá vstoupit na území státu druhé smluvní strany (dále jen „přijímající stát“) především za účelem strávení dovolené;
(b) je v době podání žádosti o vízum k pracovní dovolené ve věku osmnáct (18) až třicet (30) let, obojí včetně;
(c) není doprovázen závislými osobami; pro účely tohoto písmene se osoba, která má vlastní platné vízum, nepovažuje za závislou osobu;
(d) má platný cestovní pas, jehož platnost přesahuje předpokládanou dobu pobytu nejméně o tři (3) měsíce, a zpáteční jízdenku či dostatečné prostředky k zakoupení takové jízdenky;
(e) má podle posouzení příslušných úřadů přijímajícího státu dostatečné finanční prostředky k úhradě svých životních nákladů při
svém pobytu v přijímajícím státě po dobu prvního jednoho (1) měsíce pobytu;
(f) dosud mu přijímajícím státem nebylo vydáno vízum k pracovní dovolené;
(g) má dostatečné zdravotní pojištění v rozsahu stanoveném právními předpisy platnými v přijímajícím státě;
(h) splňuje veškeré zdravotní požadavky nezbytné pro vstup na území přijímajícího státu; a
(i) nemá záznam v rejstříku trestů.

Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 28. Září 2018 - 01:45:44
..
takže podle bodů d), e) by mělo stačit nějakých cca 250 až 350 tisíc yenů.. to je hezké.. ^_^
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: FaraonX 28. Září 2018 - 14:33:18
takže podle bodů d), e) by mělo stačit nějakých cca 250 až 350 tisíc yenů.. to je hezké.. ^_^
Tak mladí tam můžou teoreticky vycestovat zadarmo formou Erasmu. Takže tohle řešit nemusí. A starší hold bohužel nemůžou očekávat, že japonská vláda bude platit jejich dovolenou. K tomu člověk musí počítat s tím, že v Čechách musí stejně platit nájem ať v bytě je a nebo je v Japonsku. Pak tu máš problémy se dohodnout se zaměstnavatelem, aby tě pustil na delší dobu, pokud tedy člověk nedělá čistě sám na sebe. Nepočítaje otázku, jak si pak člověk v samotném Japonsku najde možnost přivýdělku. A to jsou věci, co mě napadnou jen teď z fleku, a bude toho určitě víc. Takže bych se nebál, že teď budou jezdit do Japonska vlny Čechů díky Working Holidays. :-)
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 29. Září 2018 - 14:31:11
..
to je pravda.. rozhodně to není nic jednoduchého, a určitě by za takovou cestou byla spousta skrytých nákladů. mně to zaujalo spíš kvůli té relativně jasné formulaci a poměrně nízkým nárokům - na to já u imigračního nejsem zvyklý, tak ani nevím, jestli ty jejich nároky v mé kategorii plním jen tak tak, nebo jestli mám nějaké rezervy..

ono to working holiday je asi zaměřeno spíš na lidi, co mají buď našetřeno víc, a můžou si dovolit být x měsíců bez příjmu, nebo, jak říkáš, co dělají sami na sebe. už jen proto, že člověk má jen jednu šanci.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 11. Říjen 2018 - 20:40:26
hmm... zajímavé...
takhle na "papíře" to vypadá strašně jednoduše ale určitě to nebude tak jednoduché jako jen koupit letenku a strávit rok v Japonsku.
I tak bych byl ochotný do toho jít. Najdou se tu i jiní "blázni" kteří by do toho šli?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 12. Říjen 2018 - 01:54:10
No každopádně, pokud tu je někdo, kdo o tom vážně přemýšlí, doporučuju našetřit víc peněz, než na ten požadovaný jeden měsíc. Potože pokud vůbec nějakou práci seženete, tak kdo ví, za jak dlouho. A bylo by škoda, muset to třeba po měsíci ukončit z důvodu nedostatku peněz..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: 8B3CE273 12. Říjen 2018 - 06:29:40
je trochu blbý, že japonsko všude na wbeu operuje s "reasonable funds", někde jsem dohledal, že je to 3000€ - 4000€ (podle toho odkud člověk pochází), požadavek pro čechy jsem nikde nenašel. Co se teď chystám na wh na rok do kanady, tak tam maj našetřenou částku jasně uvedenouo jako 2500 CAD pro všechny.

Navíc ani nikde nemůžu najít maximální počet žadatelů z česka, ale to všechno nejspíš bude tím, že tento program mezi českem a japonskem je dost nový a ještě nejsou dostupné všechny informace. Stejně jako kvóta na počet úspěšných žadatelů.

Po kanadě japonsko plánuju, tak třeba nebude na měsíc jako turista, ale na rok s wh vízem.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 12. Říjen 2018 - 09:11:51
je trochu blbý, že japonsko všude na webu operuje s "reasonable funds", někde jsem dohledal, že je to 3000€ - 4000€ (podle toho odkud člověk pochází), požadavek pro čechy jsem nikde nenašel.
jo, taky bych byl rád, kdyby někde jasně řekli kolik.. já svoje finance vždycky rozepisoval tak, aby to vycházelo cca 140 000 yenů na měsíc.. ale záleží, kde člověk plánuje bydlet.. nájem platím 40 000 měsíčně..

Navíc ani nikde nemůžu najít maximální počet žadatelů z česka, ale to všechno nejspíš bude tím, že tento program mezi českem a japonskem je dost nový a ještě nejsou dostupné všechny informace. Stejně jako kvóta na počet úspěšných žadatelů.
podle ostatních zemí hádám tak 200 - 500 lidí za rok, víc ne..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: FaraonX 12. Říjen 2018 - 22:02:45
Navíc ani nikde nemůžu najít maximální počet žadatelů z česka, ale to všechno nejspíš bude tím, že tento program mezi českem a japonskem je dost nový a ještě nejsou dostupné všechny informace
Jsem si docela jistý, že to se dozvíš v listopadu, kdy mají být detaily dohody zveřejněny.
A kvót ohledně maximálního počtu žadatelů bych se fakt nebál. I kdyby to bylo jen 100 lidí na rok, tak se to nezaplní. :-)

Potože pokud vůbec nějakou práci seženete, tak kdo ví, za jak dlouho. A bylo by škoda, muset to třeba po měsíci ukončit z důvodu nedostatku peněz.
By mě docela zajímalo, jak tam vůbec cizinec sežene práci. Pokud člověk nemá už slušnou zásobu kanji znaků, tak asi v novinách nebo z cedulí na obchodech práci hledat nebude. A na úřad práce asi taky nepůjde.
Nebo tam je nějaká agentura, kde si člověk může přes net něco hledat a ona zprostředkuje komunikaci mezi oběma stranami?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 13. Říjen 2018 - 00:20:06
..
O žádné takové agentuře nevím. Napadají mě tak akorát weby typu craigslist a gaijinpot.. Na těch velkých úřadech práce v centru Tokia a Osaky by prý měl někdo umět anglicky, což ale člověku v případné domluvě se zaměstnavatelem stejně nepomůže.. Tak v podstatě nezbývá než se spolehnout na pomoc nějakého známého..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 13. Říjen 2018 - 05:40:40
Teoreticky by možná i stačilo využít Woofu či jiných podobných "dobrovolnických" nabídek. Tam by přece jen mohla být větší šance se domluvit anglicky a možná i doučit japonsky. xD
A možná by se tak daly snížit náklady když by se strava a ubytování odpracovala. (pokud se pletu, vyvraťte mi to)
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 13. Říjen 2018 - 09:32:34
..
jj, ono v podstatě to WH vízum ten wwoof "legalizuje". do teď to byla taková "šedá" zóna.
každopádně asi bych i tímto směrem šel, pokud by se mě to týkalo.. připadá mi to takové nejjednodušší..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 13. Říjen 2018 - 12:31:17
Teoreticky se dá WH krásně využít v kombinaci s různými hostitelskými nabídkami typu wwoof či couchsurfing pokud chce někdo dlouhodobě cestovat po Japonsku za relativně malé náklady. Přece jen není vázaný nějakými smlouvami a vše je na dohodě a tak může být třeba každý týden někde jinde a přitom procestovat celou zemi. Při některých nabídkách dokonce nabízejí i nějaký symbolický plat (kapesné) takže i něco přivydělat by se dalo. Jediné za co se musí platit (z těch hlavních nákladů) je doprava a to je dle mého názoru zvládnutelné našetřit. Hlavně záleží jaké od toho máte očekávání a nároky.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 13. Říjen 2018 - 12:51:23
..Přece jen není vázaný nějakými smlouvami a vše je na dohodě..
jen tak pro zajímavost, já taky za celou dobu, co tady pracuju, nikdy žádnou smlouvu neviděl.. ^_^
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 13. Říjen 2018 - 14:40:40
jen tak pro zajímavost, já taky za celou dobu, co tady pracuju, nikdy žádnou smlouvu neviděl.. ^_^

Ona se v Japonsku nepodepisuje při přijetí do zaměstnání pracovní smlouva?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 13. Říjen 2018 - 15:50:18
Ona se v Japonsku nepodepisuje při přijetí do zaměstnání pracovní smlouva?
no u klasického "full time" zaměstnání asi ano.. ale na to nemám šanci, dokud nebudu mít japonštinu tak na N3 minimálně..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ainny 13. Říjen 2018 - 17:49:05
no u klasického "full time" zaměstnání asi ano.. ale na to nemám šanci, dokud nebudu mít japonštinu tak na N3 minimálně..
Co vím, tak N3 nestačí, Japonci si do stálého pracovního poměru málokdy pustí někoho (tedy udělí pracovní vízum), kdo není minimálně bakalář. Mám pocit, že to je podmínka.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 08. Listopad 2018 - 06:53:03
Trochu jsem si zjišťoval podrobnější info a zjistil jsem pár doplňujících informací:
-Současný limit je 400 víz tohoto typu za rok.
-finanční prostředky k pokrytí počátečních nákladů spojených s pobytem v Japonsku = přibližně 45 000 Kč.

Potřebné dokumenty:
a) Platný cestovní pas ČR
b) Žádost o vízum (v japonském nebo anglickém jazyce)
c) 1 fotografie (rozměry 4,5 x 4,5 cm, světlé pozadí, ne starší než 6 měsíců)
d) Životopis (v japonském nebo anglickém jazyce)
e) Plán aktivit na dobu ročního pobytu v Japonsku (v japonském nebo anglickém jazyce)
f) Průvodní dopis zdůvodňující podání žádosti (volnou formou, přibližně 1 strana formátu A4, v japonském nebo anglickém jazyce)
g) Potvrzení o lékařské prohlídce nebo potvrzení o zdravotním stavu
h) Zpáteční letenka (pokud není k dispozici, potvrzení o finančních prostředcích k jejímu zakoupení)
i) Doklady potvrzující dostatek finančních prostředků pro pokrytí počátečních životních nákladů spojených s pobytem v Japonsku (potvrzení o zůstatku na bankovním účtu, výpisy z účtu, cestovní šeky, apod.)
            ※ V případě, že majitelem účtu je jiná osoba než žadatel, je třeba předložit též doklad prokazující vztah žadatele k majiteli účtu, např. rodný list.

Závěrem mě trochu zklamalo že v dnešní době se žádost musí podat osobně na velvyslanectví v Praze a potom se tam musí i pro jeho vyzvednutí což pro někoho z opačné strany země může být komplikace.

PS: více info zde:https://www.cz.emb-japan.go.jp/cz/ryoji_working_holiday.html (https://www.cz.emb-japan.go.jp/cz/ryoji_working_holiday.html)
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 08. Listopad 2018 - 08:06:49
..
vida, nějakých 230 000 yenů.. to opravdu není moc.. méně než jsem hádal.
ale e, f, to bych nevěděl, co tam napsat.. ^_^
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 27. Leden 2019 - 14:25:22
Nazdar, tento dotaz je spíše určen těm co v Japonsku pobývají delší dobu.
Pokud správně chápu tak při každé změně ubytování musím na příslušném úřadě nahlásit svoje nové bydliště.

Po příjezdu do Japonska a ubytování se je povinností ohlásit svůj pobyt na místně příslušném úřadu. Stejná ohlašovací povinnost platí v případě změny adresy ubytování. Lhůta pro ohlášení místa pobytu, resp. změny místa pobytu je 14 dní.
Místo pobytu je třeba ohlásit i v případě, že se jedná o ubytovací zařízení, pokud je dané zařízení hlavním místem pobytu dotyčného na území Japonska.

S tímto tak trochu souvisí i další bod týkající se pojištění.

 Účastníci programu working holiday se musí při nahlášení místa pobytu na místně příslušném úřadě též přihlásit do japonského systému veřejného zdravotního pojištění.
·       Měsíční pojistné v rámci veřejného zdravotního pojištění činí přibližně 3500 jenů (zhruba 700 Kč).

Pokud bych v rámci WH nechtěl celou dobu pobývat na jednom místě a místo toho se neustále přesouvat, musel bych tento úřednický kolotoč opakovat při každé změně místa.
Bohužel jsem prozatím nenašel nějaké bližší informace k těmto tématům. Máte s tímto nějaké zkušenosti? Jak dané procedury probíhají?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 27. Leden 2019 - 15:40:56
..
jj, při každé změně adresy na imigrační s formulářem a residence kartou.. já sice adresu ještě neměnil, ale tohle by mělo být bez čekání, jen tu novou adresu připíšou do poznámek na zadní straně.. (no a když máš třeba i my number card, tak s tím zas na City Hall, kde to též jen asi přepíšou)

koukám, že těch 3500 píšou na webu ambasády, tak asi jo.. já platím za dva lidi 18 000.. ale pravda, že jsem v trochu jiné situaci..

jinak to pojištění teda na City Hall, pod kterou budeš spadat.. nevím jaké způsoby platby jsou podporované, já mám nastavený převod z účtu u Japan Post Bank.. bohužel, i na té kartičce pojištěnce je adresa, takže i tohle je potřeba změnit..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: LPik 28. Leden 2019 - 15:21:41
Som teraz v Japonsku na Working holiday vízach a mám už za sebou zmenu adresy.

Prvé prihlásenie na úrade bolo jednoduché, bolo to zachvíľu vybavené. Zdravotné poistenie som platil 5000 yenov za prvý mesiac a za každý ďalší mesiac 1000 yenov. Zaplatil som to na viac mesiacov dopredu v konbini. Bol som na tom mieste len mesiac, a na ďalších miestach som nemal v pláne ostať tiež dlhšie ako mesiac, takže som sa dohodol s hostiteľom u ktorého som býval, že keď budem chcieť zmeniť adresu, tak mu napíšem a on ma na úrade odhlási a pošle mi papier, ktorý je potreba pri prihlasovaní novej adresy. Takže keď sa odhlasuješ, môže ťa odhlásiť osoba, ktorá ma na tom mieste bydlisko.

Na novom úrade som myslel, že to bude jednoduché, som už zaregistrovaný v systéme a len mi teda zmenia adresu... Ehm, omyl. :D Bol som u piatich úradničiek s tým, že ma nahlásili aj do dôchodkového systému, ktorý teraz riešim. Na zdravotné poistenie mi tam hodili tiež vysokú sumu. Takže zmena adresy z mojej skúsenosti je trochu zložitejšia a už ju nechcem aplikovať znovu. :D

Inak čo som stretol ľudí z Európy, ktorý mali tiež Working holiday víza, tak ani jeden z nich nemali nahlásený pobyt a poistenie mali cestovné zo svojej krajiny. Pokiaľ chceš ale napríklad bankový účet, tak musíš mať nahlásený pobyt.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 28. Leden 2019 - 16:53:50
Není to poněkud riskantní nenahlásit pobyt? Přece jen na stránkách velvyslanectví se píše:

Nesplnění ohlašovací povinnosti do 14 dnů od určení místa pobytu může být pokutováno částkou až 200 000 jenů (přibližně 40 000 Kč). V případě, že není ohlašovací povinnost splněna do 90 dnů od data ubytování v daném bydlišti, může být dotyčnému zrušeno povolení k pobytu.

V případě že na to přijdou tak ta pokuta není zrovna malá. Kontrolují to nějak?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 28. Duben 2019 - 01:17:08
Zdravím, nevíte náhodou někdo jestli se dá sehnat formulář k veřejnému zdravotnímu pojištění (National Health Insurance) někde na internetu? Pokud by to bylo možné rád bych si jej připravil dopředu. Také bych se rád zeptal na cenu. Na ambasádě sice uvádějí cca 3500 jenů ale nejspíš se to bude měnit podle oblasti. Nemáte někdo aspoň trochu představu podle čeho se stanovuje cena?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 28. Duben 2019 - 03:27:46
..
záleží, jestli to tvoje city hall má online (naše ano). hledej 国民健康保険 申込用紙 (kokumin kenkou hoken moushikomi youshi) + město..

cenu fakt nevím, jak určují.. před rokem jsem platil 4500, pak mi to zvedli na 18000, a teď už jsem skoro na 20000.. (za dva lidi)

Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 01. Květen 2019 - 23:31:38
Nazdar, zase trochu otravuji. xD
Máte někdo nějaké info jak to je se záležitostmi tady v ČR před odjezdem na WH? Jediné co mě napadá je nahlásit se na pracáku a na pojišťovně kvůli ukončení práce. Jsou ještě nějaké záležitosti které je potřeba před odjezdem zařídit? Máte někdo nějaké tipy?
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: 8B3CE273 02. Květen 2019 - 06:16:32
Z pracáku se musíš odhlásit. A odhlásit se z pojišťovny pokud budeš mimo ČR alespoň 6 měsíců v kuse, v opačném případě se musíš nahlásit jako samoplátce. Jinak potom takový ty běžný věci jako odhlásit si ruzný služby, upravit tarif na telefonu, zkontrolovat si jestli ti bude platit platební karta celou dobu pobytu v japonsku, ověřit si žer máš všechno vyřešený, ať nemusíš nic řešit vzdáleně. Pak si připrav úředně ověřenou plnou moc (vzor najdeš někde na interntu). Případně si zřiď i datovou schránku kvůli úřadům (když jsem byl na WH, tak máma musela na FÚ mi podat daňový přiznání).
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: Kame 02. Květen 2019 - 13:36:55
No mě napadá, aby jsi se poptal kolem toho jak po tu dobu budeš platit za odpad -aby ti nepřilítl účet za odpad po dobu co jsi tu nebyl (píšu to všeobecně u dlouhodobých pobytů mimo čr) a připomenu tu věc že sice můžeš používat datovou schránku, ale když ti někdo pošle doporučený dopis (soukromá osoba bez povinosti užívat datovou schránku) tak mít někoho s plnou mocí na převzetí.... víc mě nenapadá  :-[
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 03. Květen 2019 - 00:14:30
Z pracáku se musíš odhlásit.
Počkat to mi trochu nedává smysl. Přece když ti skončí pracovní smlouva tak by ses měl naopak na pracák přihlásit nebo ne?
No mě napadá, aby jsi se poptal kolem toho jak po tu dobu budeš platit za odpad
Tak tohle vůbec neřeším. Tenhle rok mám zaplacený a mám v plánu se vrátit dřív než mi propadne lhůta ta zaplacení toho příštího (konec května 2020). Přinejhorším to můžu zaplatit z účtu online když už to konečně umožnili. xD
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 03. Květen 2019 - 01:17:27
Počkat to mi trochu nedává smysl. Přece když ti skončí pracovní smlouva tak by ses měl naopak na pracák přihlásit nebo ne?

on není důvod se tam hlásit.. práci v cz hledat nebudeš, a ze zdravotní pojišťovny budeš odhlášený..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 03. Květen 2019 - 13:23:59
..
a už to máš tedy jisté? kdy jedeš, a kam? ^_^
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: Ainzoolgown 03. Květen 2019 - 14:16:18
Na pracovní úřad se hlásíš jen v případě, že nemáš práci a nechceš platit zdravotní pojištění + chceš parazitovat na státu a nechat se jednou za čas seřvat, proč ještě nemáš práci a jak to, že se více nesnažíš.  ;D

Nezapomeň na daně, pokud bude v část roku v ČR nezaměstnaný, tak budeš muset podat daňové přiznání. Pokud budeš v té době mimo ČR, dej někomu komu věříš plnou moc.

Vše si ověřuj na oficiálních místech jako jsou úřady či ministerstva a ideálně měj vše písemně. Pokud napíšeš na nesprávné místo, nevadí, minimálně neodpoví, v lepším případě tě nasměrují správným směrem.

A když je ten nový císař:

天皇陛下万歳

Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: 8B3CE273 03. Květen 2019 - 19:14:09
Počkat to mi trochu nedává smysl. Přece když ti skončí pracovní smlouva tak by ses měl naopak na pracák přihlásit nebo ne?Tak tohle vůbec neřeším. Tenhle rok mám zaplacený a mám v plánu se vrátit dřív než mi propadne lhůta ta zaplacení toho příštího (konec května 2020). Přinejhorším to můžu zaplatit z účtu online když už to konečně umožnili. xD

na pracák tě přijmou, pouze pokud jsi nezaměstnaný a hledáš zaměstnání. Pokud odjedeš na delší dobu do zahraničí, tak se musíš odhlásit, nebo tě vyloučí z databáze (ono to je ve výsledku jedno, protože když se vrátíš, tak stejně na nic nemáš nárok). 

Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: vlk 05. Květen 2019 - 20:58:11
a už to máš tedy jisté? kdy jedeš, a kam? ^_^
Pojedu v červenci a měl bych být v Kamakuře.

Vše si ověřuj na oficiálních místech jako jsou úřady či ministerstva...
Právě že jsem jim psal ale dali mi dost nejasnou odpověd. Jediné co jsem z toho srozumitelně vyčetl bylo že se mi práce mimo EU nezapočítává do důchodu a že po návratu si mám vyřešit podporu v nezaměstnanosti (přitom jsem se ani na jedno neptal). xD Celkově to vypadalo jako že vůbec neví o co se jedná.
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: Cejlonaki 06. Květen 2019 - 03:18:02
Pojedu v červenci a měl bych být v Kamakuře.
Právě že jsem jim psal ale dali mi dost nejasnou odpověd. Jediné co jsem z toho srozumitelně vyčetl bylo že se mi práce mimo EU nezapočítává do důchodu a že po návratu si mám vyřešit podporu v nezaměstnanosti (přitom jsem se ani na jedno neptal). xD Celkově to vypadalo jako že vůbec neví o co se jedná.

Na tohle odpoved pravdepodobne nedostanes, protoze ti, kterych jsi se ptal vubec nevi, o co se jedna - jak pises. Takze si te budou prehazovat nejspise, a nic proadneho se nedozvis. Pravdepodobne se ti urednici s takovym pozadavkem nesetkali vubec, nebo minimalne. Takze to budes muset testnout ty sam. Pokud se vratis :D treba v jpn zustanes :)
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 06. Květen 2019 - 08:36:32
Pojedu v červenci a měl bych být v Kamakuře.
hmm.. kanto.. tak to se asi nepotkáme..

-------------------------------

ale kdyby někdo vyrážel na wh do Osaky, o práci bych možná věděl..
Název: Re:Working Holidays Visa
Přispěvatel: ピンクセイコ 06. Květen 2019 - 08:43:03
..Jediné co jsem z toho srozumitelně vyčetl bylo že se mi práce mimo EU nezapočítává do důchodu..
zajímavé.. já mám přesně opačnou informaci, aspoň co se Japonska týče.. (cz a jp by měli mít dohodu o vzájemném uznávání odpracovaného času) nicméně v tomhle případě to možná neplatí, protože to je primárně "dovolená" s možností si přivydělat? netuším..