Akihabara.cz


Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Anime hry / SoulWorker CZ/SK
« Poslední příspěvek od 3897 kdy Dnes v 05:16:24 »
2
Anime v databázi / Re:Mahou Tsukai no Yome
« Poslední příspěvek od fishmancz kdy Včera v 18:18:29 »


Pak téma smažu.
3
Anime v databázi / Re:Mahou Tsukai no Yome
« Poslední příspěvek od kroana kdy Včera v 17:23:48 »
Tady na aki, potřebuješ k tomu ověřený mail
4
Anime v databázi / Mahou Tsukai no Yome
« Poslední příspěvek od AdamDaKing kdy Včera v 17:04:38 »
Anime: Mahou Tsukai no Yome

Kde stiahnem titulky ?
5
Asijské hudební nástroje / Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XIX
« Poslední příspěvek od matenrou kdy Včera v 12:34:21 »
Ještě něco navíc.
6
Asijské hudební nástroje / Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XIX
« Poslední příspěvek od matenrou kdy Včera v 12:31:03 »
S dalším dílem bych vás ráda zavedla do zvuků zvonkoher, které pomalu vstávají z popela lehkého zapomnění. Východoasijské zvonkohry se dají rozdělit do dvou skupin- kamenné litofony a sestavy zvonů. Obě skupiny vznikly ve zhruba stejnou dobu a za vznikem obou hledejte Čínu. Nejdříve se zastavím u těch litofonických.

Qing  (ch'ing)
Qing je i dnes takové elko z kamene, hlavně nefritu, do kterého se tluče, je zavěšený jako ramínko na dřevěné nebo kovové konstrukci a má různé velikosti, ten největší, který byl objeven, měl 91x61x4 cm. Poprvé byly vytvořeny za Dynastie Shang (Zhang, 16. - 12. stol. př. n. l.) a docela brzy se začaly dávat do sad nebo sestav, kdy se na ně mohla hrát melodie, tyto sady se pojmenovaly bianqing a vznikl tak nový nástroj. Za Dynastie Zhou (1046- 771 př. n. l.) byly bianqing takzvaně standardizovány do sad po 8, 24 až 32 kusech qing.
Dříve nebo později se nástroj rozšířil do zbylých zemí východní Asie. První byla asi Korea, kde si z čínského bianqing vytvořili pyeongyeong. Korejská obdoba má standardně 16 kamenů ve dvou řadách po osmi.
Ve Vietnamu už své litofony měli, ale i tam se čínský nástroj ujal a Vietnamci si jej pojmenovali bien khanh. Posledními byli Japonci někdy ve 13. století.

Zhong a bianzhong
Druhou skupinou zvonkoher jsou pak ty, které jsou tvořeny různými zvony. Čínské zvony zhong vznikly někdy za Dynastie Shang (Zhang) a už v té době byly z bronzu, kterému se říkalo jijin. Velmi brzo se začaly dávat do sad po 3, za Dynastie Zhou po 9, 11, 12 a 13 a tak vznikl bianzhong. Za Dynastie Qin (221 - 206 př. n. l.) se přešlo na dva typy zvonů yongzhong a niuzhong, oba dva mají elipsovitý tvar a podobný vzhled. Na vršku je kroužek heng, na těle pruh xuan, vertikální plochy wo (v dnešní době se na nich vyobrazují draci a jsou místem, kde se na zvon udeří) a celkem 36 výčnělků mei ve 4 skupinách po 9. Díky elipsovitému tvaru těla a výčnělkům se dají na zvony zahrát dva rozdílné tóny, to na kulaté zvony nejde. Při úderu uprostřed se hrají A tóny (guzhongyin, zhengguyin, suiyin), takzvané sui tóny, z boků to jsou B tóny (gupangyin, ceguyin, guyin) takzvané gu tóny.
Za Dynastie Tang (618 - 907 n. l.) byly sady zvětšeny na 14, 16 a 24 zvonů, ale největší bianzhong jich měl 65. Tento nástroj byl rozdělen do dvou sekcí o délce 7,48 a 3,35 metrů, výška byla totožná 2,73 metrů. Váha zvonů je 2567 kg a celková váha nástroje je 4400 kg. Tento bianzhong si nechal vytvořit někdy v roce 433 př. n. l. Marquis Yi  za období Spring And Autumn (722 - 481 př. n. l.). Yi byl správce dnešní oblasti Hubei. Hrabě Yi byl i s tímto nástrojem a mnohým dalším pohřben, jeho hrobka se našla až v roce 1978. Po zrestaurování vědci zjistili, že se na něj dá zahrát 5 oktáv. Zvony byly zavěšeny na masivních dřevěných trámech, které podpírala šestice bronzových soch. Za zmínku stojí, že nejmenší zvon ze skupiny Niu měl 20 cm a 2,4 kg, ten největší 39 cm a 114 kg. Největší zvon ze skupiny Yong váží 203,6 kg. Speciálním zvonem je Bo, je v dolní řadě uprostřed (velikost 92 cm a váha 134 kg). Má prý specifický zvuk.
Za vlády Dynastie Song (960 - 1276 n. l.) začaly být bianqing a bianzhong nedílnou součástí hudby yayue (elegantní hudba) na královském dvoře. V té době se bianzhong dostává do Vietnamu a stává se z něj bien chung. V Koreji pyeongjong. Korejské zvony jong jsou ale trochu jiné. Neliší se velikostí nýbrž šíří stěn. Je jich 16 jako u pyeongyeong, na oba nástroje se hraje paličkou ze zvířecích rohů. Naleznete je u Imperial Orchestra.
Zvláštností jsou japonské hensho (henshou), nejdříve byly zvony také bronzové, později se začaly vyrábět z kamene a takzvané wahensho, které vytvořil Kujyo Yamaguchi zahraje 3 oktávy, Jednou z nejznámějších hráček na wahensho je YUKINE.
Druhou z japonských nebo spíše buddhistických zvláštností jsou zvony bonsho (tsurigane, ogane), které byly vytvořeny ze zvonů zhong někdy v 600 n. l. Jejich zvuk má 3 části: atari (těsně po úderu), prostřední oshi a konečný dozvuk okuri, který může trvat i minutu. Za dobrých podmínek je bonsho slyšet na vzdálenost až 30 km. Bonsho se nachází v buddhistických klášterech ve věži shoro.
Používal se hlavně ke svolávání a zahájení meditace, později se tyto zvony staly součástí vojenské komunikace. Nyní je možné je slyšet při oslavách Nového roku v ceremonii Joyanokane a při buddhistickém festivalu Bon, kde se používají typy okudo-ogane.

Na všechny zvonkohry se hraje buď dřevěnou tyčí nebo kovovými či dřevěnými kladivy. Když jsem pátrala po způsobu výroby zvonů, většina informací hovořila o lití do ztracených forem, kdy se bronz roztaví na teplotu vyšší jak 1000 stupňů Celsia a po zchladnutí a vytvrzení se forma kolem zvonu rozbije.
Nějakou dobu byly tyto nástroje v pozadí všech ostatních, ale v poslední době se o nich začíná zase mluvit. Naleznete je u Hong Kong Chinese Orchestra, jejich zvuk si oblíbil Yo Yo Ma a mluví a hraje se na ně ve filmu Our Shining Days (2017).
Cena původních zvonů z dřívějších dob Číny se v aukcích pohybuje kolem 190 000 amerických dolarů a bianzhong z hrobu hraběte Yi má nevyčíslitelnou hodnotu, mimoto je zapsán i v Guinnessově knize rekordů jako nejtěžší nástroj světa.

https://www.youtube.com/watch?v=Ysy91-0ETZA 
https://www.youtube.com/watch?v=F_u8BGE0H_w
                   
7
Všeobecná diskuze o Japonsku / Re:Nákupy v Japonsku
« Poslední příspěvek od ピンクセイコ kdy Včera v 12:18:55 »
proběhl menší bezpečnostní update.. na funkčnost by to nemělo mít vliv, ale kdyby náhodou ano, dejte vědět..
8
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Co právě sledujete?
« Poslední příspěvek od Caileed kdy 14. Březen 2018 - 18:03:52 »
Téměř všechny naše titulky sedí na videa dostupná na nyaa.si

Pokud je od nás něco potřeba, doporučuji psát buď přímo na našich stránkách na guestbooku, nebo zprávu na FB Hanabi - tam to hlídáme prakticky nepřetržitě:)

Dobře. Stránku si uložím a děkuji za info.  :)
9
Všeobecná diskuze o Japonsku / Re:Cesta do Japonska
« Poslední příspěvek od ピンクセイコ kdy 13. Březen 2018 - 23:42:41 »
nic proti skleničkám, ale nejvíc mě zaujala fotka s jídlem. bylo by když tak nějaké bližší info - co to je, jak se to jí, kolik to stojí, jestli je to dobré? :)
k tomu jídlu si bohužel moc detailů nepamatuju, ale dobré to rozhodně bylo. ryba (nevím jaká) sice měla spoustu kostí, aly ty byly díky marinádě zcela měkké, takže nebylo nutné je vybírat. a příprava té rýže prý trvá tři dny. jinak žádný nestandardní postup při jídle nebyl.. ^_^ a cena v přepočtu necelých 300 korun pro jednoho, takže velmi levné..
10
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Co právě sledujete?
« Poslední příspěvek od kroana kdy 13. Březen 2018 - 22:14:29 »
Téměř všechny naše titulky sedí na videa dostupná na nyaa.si

Pokud je od nás něco potřeba, doporučuji psát buď přímo na našich stránkách na guestbooku, nebo zprávu na FB Hanabi - tam to hlídáme prakticky nepřetržitě:)
Stran: [1] 2 3 ... 10