Akihabara.cz


Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Asijské hudební nástroje / Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XXVI
« Poslední příspěvek od matenrou kdy Včera v 22:44:47 »
Ještě fotky mu yu.
2
Asijské hudební nástroje / Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje XXVI
« Poslední příspěvek od matenrou kdy Včera v 22:42:21 »
Jeden z posledních dílů bych chtěla věnovat malou chvilkou nástrojům, které rozhodně jako hudební nevypadají. Pochází hlavně z Číny a používají se v náboženských rituálech konfuciánství popřípadě buddhismu, až na výjimky nemají další uplatnění a ač se to nezdá, jsou to všechno rytmické nástroje, podobně jako naše ozvučná dřívka, jinak ze dřeva se také často vyrábí.

Zhu nebo Chuk
Zhu je čínský nástroj stvořený ještě někdy před Dynastií Qin (221 - 206 př. n. l.). Je to dřevěná krabice s kulatým otvorem na vrchu, zvuk je tvořen dřevěnou tyčí, kterou se v krabici točí a tluče. Hlavní obřadní hudbou, kde se vyskytuje je čínská yayue. Za Dynastie Goryeo (918 - 1392 n. l.) se zhu dostal do Koreje, kde z něj udělali chuk. Tradiční chuk má zelenavou barvu, která symbolizuje prosperitu a nový začátek, v orchestru je chuk umístěn na východní straně. Používá se jako signál pro začátek hry.

Yu a Eo  
Oba tyto nástroje jsou sochou tygra. Tygr je symbolem důvěry, ochrany a síly. Nástroj yu byl stvořen v Číně za Dynastie Qin a používá se také v hudbě shao. Tygřík má na zádech 27 zubů v řadách po třech (v Číně se jim říká chuyu, v Koreji jeo-eo), na které se hraje zvláštní bambusovou paličkou s až 24 zuby nebo takovým roztřepeným bambusem. Netluče se, ale tygra škrábete po zubech na zádech, zkuste to u některé kočky. V Koreji se začal používat za Goryeo Dynastie a je umístěn na západní straně orchestru. Tygr hudbu ukončuje.

Mu yu (Čína), Moktak (Korea), Mokugyo (Japonsko)
Jsou nástroje ve tvaru ryby, ty původní byly opravdu i více jak metr dlouhé sochy ryb. Dnes se používají podstatně menší verze (kolem 15 cm), které vypadají jako větší rolničky. Z některých vystupují části rybích těl, na jiných jsou ryby jen vyřezané - buď jedna nebo dvě s perlou. Ryba symbolizuje hojnost a bdělost, v buddhismu ryba totiž nikdy nespí. Perla je znakem jednoty a moudrosti, podle jedné legendy vzniká v dračí hlavě. Obřadní nástroje jsou barveny červeno zlatě jako symbol síly. Hraje se na ně paličkou ze dřeva klepáním. Nástroje se používají i při odříkávání manter a jsou i na začátku hudby při pohřebních obřadech.

Bak (Pak)
Jsou ozvučná dřívka v podobě vějíře, pochází z Koreje. Je to šest dřevěných listů (asi 30x5 cm) spojených kůží. Korejci jej stvořili za Dynastie Silla (57 př. n. l. - 935 n. l.). Hraje na ně dirigent orchestru takzvaný chippak (jipak), začíná a ukončuje jím hudbu- jedno klapnutí na začátku, tři na konci. Uslyšíte ho především v hudbě munmyo.

Fou
Fou je starý čínský bicí nástroj, je to krabice z hlíny, která váží i 130 kg (je druhým hlavním nástrojem představující v systému Ba yin hlínu). Dnes se dělá i z bronzu nebo dřeva. Vytvořen byl už za Dynastie Xia (2070 - 1600 př. n. l.) pro účely rituálů, ale našel si i další využití, mohli jste ho vidět na zahájení OH 2008 v Pekingu, kde jich bylo kolem 2000, některé bylo možné si později v aukci koupit za zanedbatelnou částku i 7 milionů dolarů. Tluče se na něj paličkami nebo jen rukama. Fou je často dost zdobený, prý je na každé straně jiný nepatrný motiv, který symbolizuje světovou stranu.

Binzasara (Sasara nebo i Kokoriko)      
Je možná jeden z mála původních nástrojů, který stvořili Japonci. Má více jak 500 letou historii. Je to až více jak 70 plátů dřeva spojených bavlněnou přízí. Na koncích má rukojeti. Nástroj měří kolem 70 cm. Popsala bych ho jako housenku, kterou se kroutí a dělají se jí vlny, pláty tak o sebe klapají. Používá se v lidové hudbě, v divadle kabuki a při tancích dengaku odori.

Tyto nástroje běžně neuvidíte, ale jsou natolik originální, že by bylo škoda se o nich nezmínit.

https://www.youtube.com/watch?v=adcGeuTMmBA
https://www.youtube.com/watch?v=9uK_sxoDHg8
https://www.youtube.com/watch?v=wxlT1jysyPs
3
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Doporučení anime
« Poslední příspěvek od Tomiicek kdy Včera v 19:34:22 »
Dakujem za navrhy ale videl som aj hunter x hunter aj attack of titan :D

Mal by som si ich dat do anime listu :D
4
Návody a rady (FAQ) / Re:Nevíte, co je to za anime?
« Poslední příspěvek od Darkmoor kdy Včera v 16:11:24 »
Není to tohle?
Kód: [Vybrat]
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=12694
5
Off-Topic / Re:Kecací topic
« Poslední příspěvek od Darkmoor kdy Včera v 16:07:29 »
Bohužel ne. ještě ty přesčasy upisují..
To jsou pěkní křiváci, ždímat lidi jak se dá...
6
Návody a rady (FAQ) / Nevíte, co je to za anime?
« Poslední příspěvek od Emtairka kdy Včera v 15:08:54 »
Ahoj, potřebovala bych poradit..  ;D
Před delší dobou jsem zahlédla anime, ve kterém vystupoval kluk, bělovlasý a z nějakého důvodu se převlékal za holku, za číšnici. Byla to sranda, ale bohužel nemám ponětí, jak se anime jmenuje, ani nemám fotku...

Nemá prosím někdo nápad, co by to mohlo být za anime?
7
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Doporučení anime
« Poslední příspěvek od Tafr kdy Včera v 07:45:07 »
Ahoj,
mohl by mi někdo doporučit nějaký krvák ? Něco kde je se prostě krví nešetří, není tam cenzura, střílí se tam jak o život. ( Potřebuji těm oslíkům v našem IT oddělení ukázat, že Anime nejsou jen pokemoni  >:()
Taky bych bral něco s tématem moderní války případně WW2.
Za jakékoliv doporučení budu rád :))

Doporučuji shingeki no kyojin, u mě ve worku zcela fascinovalo spoluworkery-neanimáky : D
8
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Doporučení anime
« Poslední příspěvek od Lanigiro kdy Včera v 00:59:14 »
https://anime.akihabara.cz/anime/8550/TV-serie-Hunter-x-Hunter-2011

Tomiicek nepozeral som anime list ale dúfam že si to videl  ;D
9
Všeobecná diskuze o Anime / Re:Doporučení anime
« Poslední příspěvek od Tomiicek kdy 15. Červenec 2018 - 19:12:16 »
Chcelo by to aspoň žánrem/tagi lebo dobrých anime je veľa tak aby sa to dalo zúžiť  ;)


No je tazke vybrat si aj samotny zaner :D (for me) ale tak nieco akcne,kde mc je OP napr. nieco podobne bleach alebo one piece xdd (napr.)
Stran: [1] 2 3 ... 10