Akihabara.cz


Autor Téma: Psaní shrnutí pro začátečníky i mírně pokročilé  (Přečteno 4864 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline hintzu

  • Sledovač
  • **
  • Karma: +113/-20
Psaní shrnutí pro začátečníky i mírně pokročilé
« kdy: 14. Leden 2012 - 14:56:06 »
Tak jsem si dnes opět po čase prošel několik shrnutí u anime seriálů a po odeznění prvotního šoku bych měl několik rad a tipů:

1) Pokud neumím česky, nechám shrnutí na někom jiném nebo poprosím zdatnější kamarády, aby to po mně před odesláním prošli.

Saichiro to sice píše v pravidlech pro přidávání, ale zjevně to nestačí. Nejde jen o pravopis. Zkuste si uvědomit, že prasácky sepsané shrnutí otrocky přeložené z angličtiny, dělá ostudu i vám. To vás bude mít náhodný čtenář, který hledá tip na seriál, za blbce.


2) Shrnutí nejsou slohovým cvičením psaným pro retardovanou přesluhující češtinářku.

Vykašlete se prosím jednou pro vždy na všechna ta „Děj pojednává“, „Obsahem děje je“, „Příběh se točí“ a jim podobné hrůzy. Točí to totiž zejména řadové uživatele. Snažte se popis děje otrocky nepřekládat z různých databází a když už, ověřte si zdroj a snažte se, aby to mělo hlavu a patu. I na anidb jsou totiž zpočátku často bludy.

Ideální postup je kouknout na díl nebo dva a poté napsat vlastními slovy, o čem vlastně konkrétní anime je. Není třeba závodit, on vám ten popisek většinou stejně nikdo nevyfoukne. Není na tom nic těžkého, zvládne to i prvňáček. A uživatelé vás budou mít mnohem raději.

3) Dávejte si pozor na přepisování japonských jmen a informací vůbec.

Možná to zní hloupě, ale když už si dáte práci se slušným shrnutím, je škoda, pokud si výsledný dojem pokazíte tím, že postavám prohodíte křestní jméno s příjmením. Znalý uživatel si o vás pomyslí něco nepěkného a neznalého zbytečně uvádíte v omyl.