akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Anketa

Jaká je vaše oblíbená Linux distribuce

SUSE a jeho deriváty
Debian a jeho deriváty
Fedora
Red Hat Linux
Slackware
Ubuntu a jeho deriváty
Gentoo
Arch Linux
Mandriva
Live distribuce (Slax, Knoppix, Damm Small Linux...)
Jiná...
Linux nesnáším/nemám rád
Linux ignoruji

Autor Téma: Linux - oblíbená distribuce  (Přečteno 12236 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Remogeus

• Napůl linuxák, napůl windowsák
  • Starý kořen
  • Nikdy neutíkej před odstřelovačem, zemřeš unavený.
Linux - oblíbená distribuce
« kdy: 30. Březen 2013 - 00:37:00 »
Nazdar všem linuxákům a linuxačkám... měl bych dotaz... jaká je vaše oblíbená Linux distribuce? Sám jsem uživatel Ubuntu, ale pořád přemýšlím, že bych si na notebook nahodil jinou distribuci, a tak se i defakto ptám, jakou mi doporučíte?
« Poslední změna: 13. Listopad 2013 - 18:34:08 od fishmancz »
THIS ACCOUNT IS DEAD - FOREVER!

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
Re:Linux - oblíbená distribuce
« Odpověď #1 kdy: 30. Březen 2013 - 09:39:59 »
Nazdar všem linuxákům a linuxačkám... měl bych dotaz... jaká je vaše oblíbená Linux distribuce? Sám jsem uživatel Ubuntu, ale pořád přemýšlím, že bych si na notebook nahodil jinou distribuci, a tak se i defakto ptám, jakou mi doporučíte?

V anketě ti chybí volba „linux ignoruji“ (nezajímá mě, nestarám se o něj, nemám o něj zájem, je mi volný...), což není totéž jako „nesnáším ho“  :)

I když linux plně respektuji a taky uznávám, že má své (velmi široce variabilní) výhody, nepatřím mezi takové, kteří mají zájem neustále něco ladit.

Offline Aurielle

• Redaktor Konaty
  • Otaku
« Odpověď #2 kdy: 30. Březen 2013 - 11:01:54 »
Mám v dualbootu nainstalovaný Mint (založeno na Ubuntu), ale oproti Windows mi to moc nesedí, takže ho moc často nepouštím.

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #3 kdy: 30. Březen 2013 - 12:16:57 »
V anketě ti chybí volba „linux ignoruji“ (nezajímá mě, nestarám se o něj, nemám o něj zájem, je mi volný...), což není totéž jako „nesnáším ho“  :)

Hned to upravím :)

Mám v dualbootu nainstalovaný Mint (založeno na Ubuntu), ale oproti Windows mi to moc nesedí, takže ho moc často nepouštím.

Já mám v dualbootu na PC Kubuntu a nemohu si ho vynachválit, ale je to tvá volba :)

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
« Odpověď #4 kdy: 30. Březen 2013 - 12:53:31 »
Já používám Arch, dříve jsem měl Fedoru a předtím Debian.

Mimochodem, pokud někdo používá třeba Mint tak by musel zaškrtnout:
Deriváty ubuntu
Deriváty debianu
Protože Ubuntu je postaveno na Debianu.

A abych nezapomněl, tak na notebooku Gnome Shell a na stolním Xfce.
Ego sum, qui sum.

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
« Odpověď #5 kdy: 30. Březen 2013 - 13:00:03 »

Jde o to jak si s tím systémem zdatný a jaká ti vyhovuje "politika" distribucí a aktualizací. Ubuntu je asi nejlepší volba do začátku. Fedora má poměrně dost balíčků a snaží se být inovativní. Debian, mno, to bych nechal spíše na server, ale pokud ti nevadí si spoustu věcí kompilovat sám nebo hledat balíčky na netu tak proč ne. Arch, když jsem ho instaloval naposledy (tak 2 měsíce zpět) tak neměl ani grafický instalátor, takže hezky všechno z konzole příkaz po příkazu, sází především na (alespoň trochu) zkušenější uživatele, ale má AUR.
Ego sum, qui sum.

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #6 kdy: 30. Březen 2013 - 14:20:29 »
U debianu není zas takovej problém kompilace, přeci jen má plno balíčků a normální uživatel se s kompilací na debianu téměř nesetká a pokud není něco v repozitáříš, tak se z 99% najde deb balík, mnohem horší je pak ale řešit závislosti, často se mi stalo, že jsem se kvůli závislotem dostal třeba i o 5 větví mimo. A taky je debian na můj vkus hodně kozervativní a hodně douho testuje software, než ho vůbec pustí do repizotářů, takže je sice stabilní, ale používá starší verze.

Arch míval textovej instalátor, ale je to tak půl roku co od něj upustil a teď už si uživatel musí všechno udělat ručně. Pokud se to ale podaří správně nainstalvoat a nakonfigurovat tak to za to stojí, AUR je výborná věc a na desktopu / laptopu bych se už asi k debianu nevracel.

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #7 kdy: 30. Březen 2013 - 15:18:56 »
A jen dotaz, co Gentoo? Slyšel jsem, že si s ním mohu postavit komplet vlastní systém... Jinak podle toho, co tu píšete, tak asi vsadím na Debian či Fedoru... Ale zase tu nic není o SUSE nebo Red Hatu... jak jsou dobré pro přechod z Ubuntu?

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
« Odpověď #8 kdy: 30. Březen 2013 - 15:26:34 »
A jen dotaz, co Gentoo? Slyšel jsem, že si s ním mohu postavit komplet vlastní systém... Jinak podle toho, co tu píšete, tak asi vsadím na Debian či Fedoru... Ale zase tu nic není o SUSE nebo Red Hatu... jak jsou dobré pro přechod z Ubuntu?

Komplet vlastní systém si můžeš postavit z každé linuxové distribuce. S Gentoo zkušenosti nemám, takže nemohu říci jak náročné to je na uživatele.

Debian/Fedora, to je myslím celkem dobrá volba. Pokud nepotřebuješ vysloveně bezpečný a stabilní systém zkus spíš tu Fedoru. Linux od Ret Hatu jsem viděl nasazený jen dvakrát a nebylo to zrovna levné - neznám nikoho kdo by ho mel na desktopu. Mě osobně SUSE vůbec nevyhovovalo.

Myslím, že nemá cenu se moc ptát ostatních na názor, chce to si jednotlivé distribuce vyzkoušet. Na přechod z Ubuntu je určitě nejlehčí nějaký derivát Debianu (stejný balíčkový systém atd.). Fedora má také celkem aktivní a ochotnou komunitu, takže by to neměl být problém po tom co si zvykneš na to, že pár věcí je trochu jinak.
Ego sum, qui sum.

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #9 kdy: 30. Březen 2013 - 15:44:10 »
...

Okay. Nejde mi zas tak o stabilitu, takže asi spíše Fedora. A budu si muset zvyknout na jiné balíčky - RPM a yum (yum yum :D). Ale jinak díky :)

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #10 kdy: 30. Březen 2013 - 16:00:35 »

gentoo je jedna z hardcore distribucí, kde co si neuděláš sám to nemáš. jestli by tě na archu odrazovala ruční instalace z live systému, tak u gentoo si s tím musíš vyhrát ještě víc, nevyhneš se častejm kompilacím a znám pár případů, kdy to celým dnu stráveným instalací a konfigurací gentoo radši nainstalovali mint nebo ubuntu. gentoo se dá perfektně vyladit, ale je to běh na dlouhou trať a pokud se v linuxu ještě moc nevyznáš, tak se buďto někde zasekneš, nebo tě přestane bavit každou chvilku něco hledat na wiki a fóru.

osobně jsem začínal s ubuntu, pak přešel na základní debian, kterej se dá ještě docela lehce nakonfigurovat a je to relativně čistej systém (bez grafickýho razhraní atd.), kde si můžeš dát jen to co opravdu chceš a systém si toho většinu ohlídá a provede základní konfiguraci sám, ale občas si přidá / nastaví něco, co tam úplně nepotřebuješ. tam jsem se naučil zase o něco líp pracovat s tím systémem a pak jsem se pustil do archu, kde mám úplně všechno od začátku podle svých představ

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
« Odpověď #11 kdy: 30. Březen 2013 - 16:08:52 »
osobně jsem začínal s ubuntu, pak přešel na základní debian, kterej se dá ještě docela lehce nakonfigurovat a je to relativně čistej systém (bez grafickýho razhraní atd.), kde si můžeš dát jen to co opravdu chceš a systém si toho většinu ohlídá a provede základní konfiguraci sám, ale občas si přidá / nastaví něco, co tam úplně nepotřebuješ. tam jsem se naučil zase o něco líp pracovat s tím systémem a pak jsem se pustil do archu, kde mám úplně všechno od začátku podle svých představ

To jsme měli dost podobný průběh. Jen jsem tam vložil ještě tu Fedoru.
Ego sum, qui sum.

Offline VelkyBubak

• vše je možné, jen něco je méně pravděpodobné
  • Admin
  • Veterán
« Odpověď #12 kdy: 30. Březen 2013 - 22:45:28 »
Zajímavé, nějak jsem nečekal že tu bude tolik 'linuxáků'.
Momentálně tvrdnu na openSuse s Gnome3(pro mě)/Xfce(pro babičku), a uvažuji že bych k tomu zase zkusil něco přidat. Asi Arch, ale co to tu kdo říkal o nepřítomnosti instalátoru? Ech, no to jsem zvědavej...
Naposledy co jsem chtěl zkusit fedoru, mi při instalaci nedovolila instalovat se vedle jiného systému, tak jsem toho nechal.

Nerad bych nechal babičku znovu migrovat - zažila Arch, Ubuntu, Mandrivu a openSuse (už nevím v jakém pořadí a některé vícekrát) a přesto že mi ovládání Gnome2/Xfce přišlo stejné, nebo podobné. Vždycky se dočkám: Ty jsi tam dal zase něco nového? To se zase budu muset všechno učit znova?

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #13 kdy: 30. Březen 2013 - 22:53:32 »
ona ta absence instalátoru není zas tak horký, jen prostš musíš před fdisk upravit oddíly, namountovat, pak chroot na mnt, nainstalovat base, base-devel, zavaděč (pokud nemáš) a až na zíkladní konfiguraci jako je hostname, čas, jazyky, atd. máš hotovo

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #14 kdy: 30. Březen 2013 - 23:15:23 »
Zajímavé, nějak jsem nečekal že tu bude tolik 'linuxáků'.

Též jsem to nečekal... ale víš co, chtěl jsem se zeptat :D

a abych tu dal nějaké ty linux blbosti

[spoiler]$ ar x God
  ar: God does not exist

$ cat "door: paws too slippery"
  cat: cannot open door: paws too slippery

$ cat "food in tin cans"
  cat: cannot open food in tin cans

$ lost
  lost: not found

$ make love
  Make:  Don't know how to make love.  Stop.

$ make war
  Make:  Don't know how to make war.  Stop.

$ rm God
  rm: God nonexistent

# [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo "You live"- nezkoušet :D

Linux, DOS, Vista -- The Good, the Bad, and the Ugly[/spoiler]