akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Anketa

Jaká je vaše oblíbená Linux distribuce

SUSE a jeho deriváty
Debian a jeho deriváty
Fedora
Red Hat Linux
Slackware
Ubuntu a jeho deriváty
Gentoo
Arch Linux
Mandriva
Live distribuce (Slax, Knoppix, Damm Small Linux...)
Jiná...
Linux nesnáším/nemám rád
Linux ignoruji

Autor Téma: Linux - oblíbená distribuce  (Přečteno 12225 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
Re:Linux - oblíbená distribuce
« Odpověď #15 kdy: 30. Březen 2013 - 23:28:29 »
Tak, „linuxáci“ jsou všude, jen v malém zastoupení.

Co se týče toho Archu, instalace je popsaná na Arch wiki, takže není čeho se bát. Já jsem to zvládl a to používám LVM a ne všechen HW byl podporovaný.
Ego sum, qui sum.

Offline matteas

• Neaktivní moderátor
  • Otaku
« Odpověď #16 kdy: 30. Březen 2013 - 23:40:49 »
Doma jsem pracoval jen s live distribucema (slax a ještě něco), když bylo potřeba zazálohovat nějaká data při nefunkčních Windows, takže jsem hlasoval pro možnost, že linux ignoruju. Ve škole pak máme převážně Debian, někde myslím i Fedoru.

Offline VelkyBubak

• vše je možné, jen něco je méně pravděpodobné
  • Admin
  • Veterán
« Odpověď #17 kdy: 31. Březen 2013 - 00:01:48 »
Předem se omlouvám za vybočení z původního tématu.

Oddíly mám před-upravený až pro max 4 linuxy a právěže krom openSuse momentálně nepoužívaný.
Zdá se že si o tom budu muset něco přečíst, protože jsem si už zvyknul na alespoň textový instalátor - i když v nejhorším případě mohu zkusit nainstalovat nějakou hoodně starou verzi s instalátorem, a pak pacman -Syu ...

Tak mě napadá, když říkáš upravit oddíly - neznamená to doufám i tvorbu adresářové struktury.
Hele The image can be burned to a CD, mounted as an ISO file, or be directly written to a USB stick using a utility like `dd`.
Když kouknu na to o usb, znamená to přimoutnout ISO file (to jsem zatím nikdy nezkoušel, i když takových věcí bude víc, třeba chroot) a jeho obsah zkopírovat na USB?
Kód: [Vybrat]
# [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo "You live"- nezkoušet :D

Zkusil bych to bez toho prostředku (rm -rf /), ale až mi nepůjte nainstalit Arch, třeba to zkusím i tak  ;)
I když, když to zkusím jako obyč uživatel, tak mi to systém nesmaže, ne? Jen asi všechno co jsem vytvořil, a mohu upravovat...

Offline KOKOS250

• Nováček
  • *
« Odpověď #18 kdy: 31. Březen 2013 - 00:11:41 »
Předem se omlouvám za vybočení z původního tématu.

Oddíly mám před-upravený až pro max 4 linuxy a právěže krom openSuse momentálně nepoužívaný.
Zdá se že si o tom budu muset něco přečíst, protože jsem si už zvyknul na alespoň textový instalátor - i když v nejhorším případě mohu zkusit nainstalovat nějakou hoodně starou verzi s instalátorem, a pak pacman -Syu ...

Tak mě napadá, když říkáš upravit oddíly - neznamená to doufám i tvorbu adresářové struktury.
Hele The image can be burned to a CD, mounted as an ISO file, or be directly written to a USB stick using a utility like `dd`.
Když kouknu na to o usb, znamená to přimoutnout ISO file (to jsem zatím nikdy nezkoušel, i když takových věcí bude víc, třeba chroot) a jeho obsah zkopírovat na USB?Zkusil bych to bez toho prostředku (rm -rf /), ale až mi nepůjte nainstalit Arch, třeba to zkusím i tak  ;)
I když, když to zkusím jako obyč uživatel, tak mi to systém nesmaže, ne? Jen asi všechno co jsem vytvořil, a mohu upravovat...

ISO mount, je stejný jako mount disku, jen je tam použit jiný parametr. To zelené, není nic obtížného, jen překopíruješ celé ISO na flash disk. Pokud bude mít ISO 650 MB a flash 4 GB, nejspíš se pak bude tvářit jako 650 MB – to se opraví jednoduše po instalaci.

To s tou adresářovou strukturou jsem příliš nepochopil. Budeš si muset rozdělit disk, popřipojovat to co máš na jiných oddílech (třeba /dev/sda3 do /home), pokud chceš používat swap, tak i ten. Pak se nainstaluje base a base-devel – to vytvoří i zbytek adresářů, následuje GRUB a tak.

Když se budeš držet „Installation Guide“ a „Beginners' Guide“ tak máš za pár hodin funkční systém.
Ego sum, qui sum.

Offline Remogeus

• Napůl linuxák, napůl windowsák
  • Starý kořen
  • Nikdy neutíkej před odstřelovačem, zemřeš unavený.
« Odpověď #19 kdy: 16. Říjen 2013 - 08:32:38 »
Tak jsem dostal nápad s přechodem z Ubuntu na nějakou Debian-based distribuci či přímo na Debian - zaujal mě tím, že Ubuntu je vlastně derivát Debianu, proto bych asi měl základ.

Možnosti, co jsou ve hře:
- Zůstat u Ubuntu
- přejít na Debian s LXce
- přejít na Crunchbang
- přejít na Knoppix
- přejít na Linux Mint DE

a teď, co si vybrat... (jde mi o to, abych měl co nejmenší odběr RAM (cca kolem 150 MB bez zátěže) a ne tak velkou zátěž procesoru, k tomu abych z něj mohl vyždímat maximum, neboť to chci hodit na ntb značky Packard Bell s těmito specifikacemi - procesor Intel 1005M 2GHz, grafika Intel HD Graphics 4000, 2GB RAM DDR3)
THIS ACCOUNT IS DEAD - FOREVER!

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #20 kdy: 16. Říjen 2013 - 08:39:16 »
doporučil bych ti debian a openbox nebo LXDE, pokud se ti to nechce moc nastavovat atd. tak si stáhni crunchbang (přednastavenej debian s openboxem)

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #21 kdy: 16. Říjen 2013 - 10:53:36 »
Já blb tam napsal LXCE :D. Nastavování mi nevadí, to bych i rád :) takže Debian s Openbox nebo LXDE... s Openbox i s LXDE mám z Ubuntu výborné zkušenosti a myslím, že s Debianem si budu rozumět.

Offline aw3147

• Moderátor
  • Starý kořen
« Odpověď #22 kdy: 16. Říjen 2013 - 11:06:03 »
Tim ze Ubuntu vychazi z Debianu tak asi nebudes mit zadny problem si rychle zvyknout na neco malinko jinyho. (ja zatim skoro zadnou zmenu nenasel :D)

Ubuntu je docela tloustik, ale to i Debian v plny instalaci.
Hodne usetris prave pri prechodu na alternativni graficky rozhrani.
+ pokud ti nevadi hrat si s nastavovanim tak bych nainstaloval jen holy system (nevim jak ubuntu ale debian to v konzolove instalaci ma) a graficky rozhrani doinstalovaval pak. Konkretne balik lxde-core (ted si nejsem jistej), ten obsahuje jenom zakladni balik. S tim uz system rozbehnes a muzes si uz vesele hrat na piskovisti na kterem ti bezi minimum baliku.

jinak pro zajimavost... [spoiler][/spoiler]

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #23 kdy: 16. Říjen 2013 - 14:02:45 »
...

Moc díky za podporu. Jen bych měl dotaz, zda je výhodné při instalaci postupovat podle příruček a návodů na netu, nebo nebude lepší se zeptat nějakého uživatele Debianu. Chci používat rozhraní Openbox, možná v kombinaci s LXDE.

Offline aw3147

• Moderátor
  • Starý kořen
« Odpověď #24 kdy: 16. Říjen 2013 - 16:26:43 »
Ja prevazne jedu z webovych manualu, ale sem tam taky napisu kamaradum co jedou vyhradne na linuxu abych znal jejich nazor. Troufam si tvrdit ze od vsech osob ktery se v IT aspon trochu pohybuji ti hrozi odpovedi ve stylu RTFM nebo Google it! :D
Takze spis hledat verohodny navody a ptat se jenom obcas abys nebyl za vola co se nejdriv pta a az pak hleda v dokumentaci...  :-[

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #25 kdy: 16. Říjen 2013 - 22:52:33 »
Moc díky za podporu. Jen bych měl dotaz, zda je výhodné při instalaci postupovat podle příruček a návodů na netu

debian má docela dobrou a obsáhlou wiki, takže tam toho spoustu najdeš, můžu ještě doporučit arch wiki, sice je pro jiný distro, ale je to snad nejobsáhlejší stránka s návodama a s pár úpravama (jiný názvy a správce balíků, jiná práce s daemonama a občas jsou jiný některý adresáře) se dá docela dobře použít i pro debian

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #26 kdy: 17. Říjen 2013 - 14:12:07 »
Dík za info, a ještě jeden dotaz. Co si mám stáhnout na stránkách Debianu, abych mohl nainstalovat jen holý systém s internetem (WiFi), abych si potom mohl doinstalovat jen balíčky, co potřebuji? Nevím, zda mi toto umožní Live instalace (tam bych použil asi LXDE verzi), či si musím stáhnout klasické obrazy instalačních disků a při instalaci nakonfiguruji jen WiFi pro stažení balíčků (WiFi karta si rozuměla s Ubuntu, tak nevidím důvod, proč by si nerozuměla s Debianem, ze kterého Ubuntu vzniklo)

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #27 kdy: 17. Říjen 2013 - 15:27:33 »
stáhni si netinstall, to je jen základ a zbytek balíků se stáhne, stejně by si půlku musel stahovat znova a rovnou nejaktuálnější

Offline Remogeus

• Starý kořen
« Odpověď #28 kdy: 17. Říjen 2013 - 16:02:24 »
stáhni si netinstall, to je jen základ a zbytek balíků se stáhne, stejně by si půlku musel stahovat znova a rovnou nejaktuálnější

Ok, díky za pomoc :)

Offline aw3147

• Moderátor
  • Starý kořen
« Odpověď #29 kdy: 17. Říjen 2013 - 18:11:00 »
a pokud by te prece jenom omrzelo toho nastavovat tolik (jako v mem pripade...)
tak v jiz zminenem instalacnim disku (NetInstall) mas moznost i rovnou nainstalovat system i s alternativnim grafickym prostredim po nabootovani v menu Advanced options -> Alternative desktop enviroments -> lxde / xfce / kde
Ale pokud si s tim chces hrat tak jdi rovnou na Install... a v prubehu akorat (nekde skoro ke konci) vyber z nabidky ze chces instalovat jenom holy system. Graficky rozhrani nainstalujes pak...
afaik i netinstall ti umi pracovat s podporovanou wifi kartou, ale kabel mi prijde na tohle lepsi...