akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Aku no Hana  (Přečteno 6870 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline You Say

• Sledovač
  • **
  • Worshipper of Óðinn.
Aku no Hana
« kdy: 11. Červen 2013 - 11:03:30 »
@ Objektivní hodnocení a „degraduje protože je postavené převážně na osobním pocitu“ - Bolí mne u srdce, když dnes a denně narážím na podobné projevy vlastní pokřivené mysli, ale je načase poněkud vystřízlivět a zbavit se směšných bludů. Hodnocení je ryze osobní záležitost a jako takové je založené na pocitu. Je to hrůza, ano, některým se možná právě rozpadl svět, když zjistí, že jejich oblíbený kritik (třeba i Roger Ebert) je taky jen člověk a jeho názor a hodnocení je pouze názorem a nikoliv pravdou reflektující skutečnou hodnotu mangy/filmu/knihy/čehokoliv. Objektivní názor je neexistující pojem, respektive pojem existující ale nesmyslný. Pokud někdo nevidí (či snad odmítá vidět), o čem mluvím, pak snad pomůže následující.

Následující text byl umístěn do spoiler tagu, neboť může silně zatřást s vaším vnímáním světa. Neobsahuje žádné skutečné spoilery, přesto ovšem radíme spoiler otevírat pouze, cítíte-li se připraveni a duševně obrněni.
[spoiler]
„Tento stůl je vysoký 100 cm.“
- Příklad objektivního tvrzení za předpokladu, že člověk vzal metr a výšku stolu změřil, přičemž bereme v potaz možnou chybu měření několika jednotek procent.

„Já bych řekl, že ten stůl má odhadem tak 70 cm na výšku.“
- Je již subjektivní tvrzení, neboť se jedná o odhad, který je ovlivněn dosavadními zkušenostmi a pocity člověka. Zatímco někdo může ten stul vidět na sedmdesát, někdo jiný (kdo třeba již v životě měřil mnohem více stolů) dokáže ten samý stůl odhadnout na pětadevadesát. Ovšem žádné skutečné měření poskytující pevnou hodnotu neproběhlo. Pouze více či méně přesný odhad.

Další příklady objektivních tvrzení:
„Film je dlouhý 01:20:24 podle oficiálního potvrzení.“
„Anime má pětadvacet epizod.“
„Postavu X namlouvá dabér Y.“

Další příklady subjektivních tvrzení:
„Ten film je dlouhý jak noha.“
„Anime by potřebovalo víc epizod.“
„Y dabuje X vážně dobře.“
[/spoiler]

Bohužel, člověk se musí smířit s tím, že kvalita je holt (sakra silně) subjektivní, a proto si bude muset vytvořit vlastní názor, nebo si jednoduše „osvojit“ názor někoho jiného (taky možnost). Výroky jako „Ak mi sem napíšeš pozitíva tohto anime z objektívneho hľadiska, tak nech sa páči.“ jsou absurdní, směšné a hloupé. Pokud by snad někdo nebyl na skryté zprávy, tak je to prece jen jistější napsat polopatě: Přátelé, nestyďte se za svou subjektivitu. Skutečně to není nic špatného. (I když pravda, že nad některými názory stoupne nejedno obočí.)

@ Aku no Hana - Je hloupost. Režie sice adaptaci silně ozvláštňuje, ale ani vizuální stránka nezachrání hloupý příběh s hloupými postavami. O Aku no Hana jsem v posledních měsících vedl tolik rozhovorů, že už mě vážně nebaví se opakovat, takže zkratkou bez zbytečného rozepisování: AnH se zoufale snaží být hlubokomyslným odkazem na Baudelaira, studií společnosti (převážně vztahy dospívající a dospělí), náhledem na revoltující mládež a pokusy o nalezení svobody duše ve vězení společnosti. Už od máčkovního hrdiny můžeme tušit průšvih, autor (pardon, jméno jsem nesledal hodné zapamatování) se snaží tvořit co nejvíce „angsty“ prostředí a atmosféru, kde bohužel selhává a všechno od chování postav po konstrukci příběhu působí směšně a křečovitě. Na #uncoal jsem s tím již několikrát otravoval (a pokud se tam objeví další sdílný a konverzace-chtivý Aku no Hana příznivec, tak to nejspíš ještě několikrát zmíním), ale pokud chcete příběh zabývající se („ztracenou“) mládeží a jejím pohledem na společnost, bez zhovadilého děje a pitomých postav, pak si přečtěte Ojasumi, Punpun (česky „Spi sladce, Punpune“, na #uncoalu Puňa Puňa).

Pokud by někdo měl pochybnosti (jakože má, čímž nemyslím pouze tady, ale obecně všude, na aniDB, na 4chanech, apod.), tak ano. Toto je pouze můj osobní názor. Obecně to, co říkám (pokud není uvedeno jinak např. „Dle známého…/Nedávno jsem slyšel…“) je můj názor. A ano, i ten je ryze subjektivního charakteru.
« Poslední změna: 11. Červen 2013 - 11:07:44 od You Say »

Offline You Say

• Sledovač
  • **
  • Worshipper of Óðinn.
Re:Aku no Hana
« Odpověď #1 kdy: 11. Červen 2013 - 14:23:44 »
Bla bla bla. Bolí mne u srdce, když dnes a denně narážím na podobné projevy vlastní pokřivené mysli, ale je načase poněkud vystřízlivět a zbavit se směšných bludů. Bla bla bla.
Samozřejmě tam má být „cizí pokřivené mysli“, ale nechce se mi to upravovat, protože pak celý komentář (pokud si člověk nepřipustí, že jde o omyl) zní jako bych zbavoval iluzí sám sebe. Nerad bych někoho ochudil o možnost zasmát se na můj účet.

Nešlo ani tak odpověď přímo na tebe (ale jakože částečně šlo), ale na všechny, kteří touto absurdní logiku vyznávají a že takových je dost. Řádně prezentovaného a promyšleného názoru si cením více než poznámky, že kresba vypadá hnusně, ale člověk, který tvrdí, že první zmíněný je názor objektivnější než ten druhý, to nemá v hlavě v pořádku, protože o objektivnost zde vůbec nejde.

Aku no Hana mám přečtené do 45. kapitoly, z adaptace jsem doposud viděl deset epizod. Není nutné aby hrál Baudelair větší roli, neb není přítomen jako postava či aktivní prvek děje, nýbrž jako něco s čím si děj spojovat (taky vztah hlavního kluka k Baudelairovi). Dále nemyslím, že je nutné se s postavami ztotožňovat. Ztotožňuji se s Mori Buntaróem z Kokó no hito, naopak se neztotožňuji s Širem z Mugen no džúnin, přesto mi i Širo přijde jako zajímavá postava a nemám chuť ho vzít pod krkem a stisknout jako je tomu u většiny postav v Aku no Hana. Proč? Háček vězí ve schopnosti psát a vyprávět. Ztotožnění do jisté míry roli hraje, ale jeho absence není omluvou pro špatně napsané postavy.
Aku no Hana je manga pro puberťáky. (A i když vám Napůl bude tvrdit, že jde o příběh pro skutečné dospělé a vyspělé a chytré a další přídavná jména, tak to není pravda. <- Kdyby si to chtěl někdo nějak špatně vyložit, tak ne, nemyslím to špatně.) Podívejme se na v čemsi obdobné mangy pro dospělé např. Ojasumi Punpun (ano, je tady zase), Kokó no hito (vztah jedince a společnosti), Planetes (snaha jedince o vlastní násilné odloučení od společnosti). Mezi AnH a zmíněnými jsou zásadní mnohé rozdíly, ale pro zjednodušení se budu držet jedné základní (a bolestně očividné) položky.

- Aku no Hana se věnuje tomu, jaké to neskutečné utrpení způsobuje společnost hlavní postavě - chcípákovi. Rodiče mu nerozumí, jeho spolužáci jsou „plebs“ jak vyšití, nerozumí jemu ani ničemu, jen svým primitivním potřebám, učitelé jakbysmet atd. Hlavní postava je situován do role oběti, která ani nemůže dělat nic jiného než trpět pod nátlakem ostatních.

- Kokó no hito a zbytek zmíněných na to jdou od základů jinak. Takový Puňa Puňa je do jisté míry ubožák, co obviňuje svět kolem sebe, ovšem autor vypráví stylem, kdy (podprahově) vybízí, abychom se Puňovi smáli, jemu a jeho sebelítosti. Puňa také do jisté míry viní sám sebe za svou nepřizpůsobivost a neochotu nějakého kompromisu. Autor Asano také nežene „angst úrovňo-měry“ do směšných výšin, ale sám poukazuje na absurditu osobnosti jakou Puňa je.
V Kókó no hito (když už jsem ho nakousl) je Mori Buntaró samotář, který se drží stranou společnosti, ale neviní ji za své problémy. Pouze chce, aby mu dala pokoj a klid. Postupem času svým vlastním způsobem do společnosti zařadí, přijme, že nastanou okamžiky, kdy je spolupráce více než vítaná apod. Rozdílem je zdravý pohled na prezentovanou látku.

Na rozdíl od Astraka, si bohužel nemyslím, že by to režisér nemyslel vážně. Obávám se, že to skutečně vážně myslí a odpudivou rotoskopickou animaci (která ovšem může být úžasná) berou jako neskutečný režisérský kumšt, jak vyjádřit prohnilost dnešní společnosti. Kdyby to nemysleli vážně ale opravdu jenom jako „zábavný neobvyklý anime rage- spouštěč“, tak by nějakým způsobem zpracovali i… ano, „to“. Na což tímto tempem nejspíš nedojde (ale nevylučuji to, třeba překvapí).

Offline fishmancz

• Have no fear, fish is here.
  • Admin
  • Starý kořen
« Odpověď #2 kdy: 11. Červen 2013 - 17:47:32 »
Diskusi jsem v hrabárně rozdělil a lepší část přesunul sem, protože se už konečně začala týkat anime. Prosím diskutující, aby to brali v potaz (tématem je diskuze ke konkrétnímu titulu).

Offline Tessai

• Nováček
  • *
« Odpověď #3 kdy: 09. Červenec 2013 - 10:04:46 »
Já si tu nebudu hrát na to, že poznám, kdy je postava napsaná dobře a kdy špatně. Nepoznám.
Neni potreba si na nic hrat. To, ze je Kasuga debilne napsana postava poznal snad kazdy. Nad jeho premrstenymi excesy si musel poklepat na celo nejeden "pubertak". Jinak te vcelku chapu, ze sis soupnul Nakamuru do avataru. Me se ze vsech postav libila taky nejvic. To jen na okraj.

- Aku no Hana se věnuje tomu, jaké to neskutečné utrpení způsobuje společnost hlavní postavě - chcípákovi.
Nevsiml jsem si. Na me to pusobilo uplne opacne. Chcipak obtezuje spolecnost svoji debilitou a nevyzralosti. S revoltou, ci buricstvim to nemelo nic spolecneho.
Jeste k tomu jak si tam prskal na animaci. Tak pokud te bavi ta zaplava moe kravin co "Japonsky Hollywood" vali jak na bezicim pase, proc ne. U me ma Zexcs za rotoscoping a background +1.
Navic jsem nechapal autorovu potrebu vse podkreslovat dramatickymi tony. I v situacich kdy se to vubec nehodilo. A kvety zla mohli uplne v klidu vypustit. Fungovalo by to stejne i bez nich. Navic nektere verse se k danym situacim prilis nehodily.

Offline You Say

• Sledovač
  • **
  • Worshipper of Óðinn.
« Odpověď #4 kdy: 09. Červenec 2013 - 15:00:16 »
Nevsiml jsem si. Na me to pusobilo uplne opacne. Chcipak obtezuje spolecnost svoji debilitou a nevyzralosti.

Tak to i bylo (z pohledu inteligentního člověka), jenomže manga/anime prezentuje pohled Kasugy a jedním z předních článků, je možnost čtenáře postavit se na Kasugovo místo (ztotožňovat se s ním), což poněkud nefunguje, pokud člověk není vyloženě sobecký vykastrovaný ufňukaný puberťák bez mozku.

Jeste k tomu jak si tam prskal na animaci. Tak pokud te bavi ta zaplava moe kravin co "Japonsky Hollywood" vali jak na bezicim pase, proc ne. U me ma Zexcs za rotoscoping a background +1.

O tom, že mě baví „záplava moe kravin“ není v žádném mém příspěvku ani zmínka, protože mě jednoduše nebaví. Co ovšem CHCI jest kvalitní animace. Je mi jedno, pokud se jedná o klasickou ruční, digitální, rotoskoping nebo třeba CGI. Ovšem záleží, jak dobře je udělaná, jak si na ní lidé dají záležet. Příklad, drtivá většina japonského CGI anime stojí za starou bačkoru, ale ten nový Harlock (soudě z dostupných záběrů) vypadá dobře. Přesto jde pořád o CGI, jenomže jednou o špatné a podruhé o propracované.
Disney někdy na začátku používal rotoskoping a třeba Sněhurka se pohybuje dobře. Ralph Bakshi používal rotoskoping a v Pánovi prstenů je to poměrně dobře využito. V Aku no hana je snadno patrný ukrutně nízký počet snímků za vteřinu a detaily člověk nenajde ani, když mají postavy nalepenou tvář přímo na kameře. Rozdíl je snad patrný.

A kvety zla mohli uplne v klidu vypustit. Fungovalo by to stejne i bez nich. Navic nektere verse se k danym situacim prilis nehodily.
V nějakém hodnocení jsem četl, že AnH je urážkou Baudelaira atd., což je imo trochu přehnané, ale na druhou stranu, Kasuga mohl číst cokoliv jiného a vyšlo by to nejspíš nastejno.. ^__^ Ono to asi mělo sloužit na přilákání pozornosti, což rozhodně fungovalo, ale jinak Baudelair a jeho Květy Zla nejsou pro anime podstatné.

Teď naprosto pominu téma, zda-li se příběh nějak váže či má (nebo se snaží mít) nějakou spojitost s Květy zla a Baudelairem. Ale měl by mít, pokud nemá, přičemž název na něj odkazuje, něco je špatně (pokud není cílem autora paradoxní nesourodost, což tady opravdu není).

Offline Jigvell

• Nováček
  • *
« Odpověď #5 kdy: 10. Prosinec 2013 - 23:57:11 »
Další působivé amv..
Přijde mi, že letošní AKROSS byl poněkud slabý, ale tohle AMV jako jediné opravdu vyniká. Povedené.

Offline Tessai

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 11. Prosinec 2013 - 08:35:23 »
Přijde mi, že letošní AKROSS byl poněkud slabý, ale tohle AMV jako jediné opravdu vyniká. Povedené.
Pockej… jak "byl". Akross porad jede. Dene tam lidi poslou cca dve nova AMV. A co mam zkusenosti z minulych let, tak ty nejlepsi pecicky chodi, az ke konci uzaverky. Neboj, dej tomu jeste cas. Vsak ono to vsechno teprve prijde.. Teda aspon doufam :D. Pak z toho vseho vyselektuji cca 20 AMV do uzsiho "finale". Lidi vetsinou sjizdi, az tu "finalovou dvacitku".

Jinak souhlasim, tenhle kousek se vcelku povedl .).
« Poslední změna: 11. Prosinec 2013 - 08:37:52 od Tessai »

Offline Jigvell

• Nováček
  • *
« Odpověď #7 kdy: 11. Prosinec 2013 - 16:21:20 »
Aha, já myslel, že už skončil :D. Ale nebudu tu off-topicovat.