akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Veda vševeda :)  (Přečteno 7456 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
Veda vševeda :)
« kdy: 06. Leden 2014 - 15:39:52 »
Natrafil som na zaujímauý článok o 5 základných veciach ktoré veda dodnes nevie vysvetliť.
Kód: [Vybrat]
http://www.cracked.com/article_20663_5-basic-things-you-wont-believe-science-cant-explain.htmlPrečo sa mrznúca voda rozpína? Existuje čas? Dokážu rastliny myslieť a komunikovať? Čo za číslo je pí? A má vesmír 11 rozmerov? Znalosť angličtiny silne doporučená.
Prosím už mi nedávajte karmu. NIJAKÚ
O o

Offline Tigr

• Sledovač
  • **
  • Fansuber teoretik
Re:Veda vševeda :)
« Odpověď #1 kdy: 06. Leden 2014 - 17:34:22 »
Citace
Because pi is an eternal, non-repeating series of numbers, on a long enough timescale it contains every possible sequence of digits.

Zdá se, že skutečnost je ještě "záhadnější", než článek uvádí ;-) Pokud je mi známo, tato vlastnost čísla pí dosud nebyla dokázána (uvedená podmínka je nutná, ale nikoli postačující: viz např. posloupnost 101001000100001..., která ji splňuje, ale neobsahuje např. 11).

Offline Gurthfin

• Veterán
  • Madao Maven
« Odpověď #2 kdy: 07. Leden 2014 - 03:09:50 »
Tak zacnem odspodu...
11 dimenzii ma nejako neprekvapilo, s teoriu strun som sa uz stretol.. jedna z teorii v tejto oblasti pocita az s 26 dimenziami..
Pi je tusim Akashic Records... zaujimave vediet.. pridavam si zivotny ciel - pochopit Pi
O rastlinach som mal tiez nejake informacie.. nejaky vedec zdokumentovaval vplyv nasich myslienok na rastliny, zapajal ich na polygraf a ine pristroje.
Cas je tiez zaujimava tema.. relativita, minimalna hodnota casu podla Plancovych rovnic, co by potvrdzovalo teoriu Asahiny Mikuru o ramcovej povahe casu.. zbytocnost casu na qvantovej urovni.. cestovanie casom a zabijanie rodicov... je v tom bordel
Ale rozpinavost ladu nazoaj prekvapilo.. taky maly sok, ze som to bral ako samozrejmost, ale nikdy som sa nad tym nezamyslel... to sa vazne este nezistilo preco?

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
« Odpověď #3 kdy: 08. Leden 2014 - 14:43:49 »
Ale rozpinavost ladu nazoaj prekvapilo.. taky maly sok, ze som to bral ako samozrejmost, ale nikdy som sa nad tym nezamyslel... to sa vazne este nezistilo preco?

Ale jistěže se ví. To se jenom autor textu (onoho cizojazyčného webu) nechal ohromit nesmrtelností brouka.

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #4 kdy: 09. Leden 2014 - 08:11:02 »
Ale jistěže se ví. To se jenom autor textu (onoho cizojazyčného webu) nechal ohromit nesmrtelností brouka.
Tak nám teda vysvetli prečo, keď to vieš :) Zrovna ja o tom mám len hmlistú teóriu a rád by som vedel prečo sa voda chová tak divne.
-
A povedzme o takom čase či teórii relativity mám vlastné predstavy ktoré sa mi zdajú omnoho logickejšie, ale dokiaľ sa neprihlási aspoň 1 záujemca, tak sa o ne s vami deliť nebudem. Už vidím ako mi to 10 ľudí vyvráti svojimi argumentami :)
O o

Offline Gurthfin

• Veterán
  • Madao Maven
« Odpověď #5 kdy: 09. Leden 2014 - 17:04:39 »
tak pod.. na tu teoriu relativity som vazne zvedavy, osobne si myslim, ze som z nej dost vela pochopil, tak ma to zaujima. Kludne sa podelim aj ja o nazor..

Offline Zeren

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 10. Leden 2014 - 23:55:04 »
Ten čas by mě zajímal.

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #7 kdy: 14. Leden 2014 - 00:59:33 »
Gurthfin: tak asi po 3 stratených megapostoch som sa rozhodol postnúť to po častiach. Po urputnom boji je môj výlev konečne kompletný. Len varujem, moja teória sa ti nebude ľahko akceptovať ;D
[spoiler]takže moja teória sa netýka ani tak času alebo relativity. Ale hodme stranou prázdne kecy. Rýchlosť svetla nie je konečná. treba sa totiž zamyslieť čo rozumiete pod pojmom rýchlosť a pohyb. kedykoľvek sa niečo pohybuje, tak vždy oproti niečomu inému. Ak idú rovnakým smerom priamo 2 autá (po dokonalej rovine), sú oproti sebe navzájom v pokoji. Ak oproti nim ide ďalšie má voči nim väčšiu rýchlosť ako oproti zemi (logicky). Nehovoriac o aute, čo ide rovnakým smerom ale rozdielnou rýchlosťou ako pôvodné alebo v úplne inom uhle, to je už iná matematika. Ale o to nejde. ide o to že ny základe tohto pohyb/pokoj nie je dej alebo stav. Je to VZŤAH. Toto platí pre všetky objekty v našom vesmíre a preto je dosť možné, že niekde vo vzdialenom vesmíre sa vďaka sčítaniu rýchlostí, pohybuje niečo oproti sebe, nielen svetelnou rýchlosťou ale dokonca etš vyššou. Horná hranica neexistuje, rovnako ako nič čo by bolov absolútnom pokoji, alebo akási statická entita. Čo by ňou tak asi malo byť? Priestor? Telesá vo vesmíre sa navzájom urýchľujú a spomaľujú, lebo na seba pôsobia silami. Ale ako by sa začalo pohybovať teleso ktoré by nemalo na čo pôsobiť silou. Ináč povedané, dá sa pôsobiť silou na priestor? Je priestor niečo hmotné? privádza ma to ku konštatovaniu že priestor, je absolútne abstraktný pojem, popisuje niečo prázdne, čo vlastne neexistuje. Vesmír nie je prázdny, len sú objekty v ňom rôzne vdialené a ešte aj medzihviezdny priestor vypĺňa kadejaký brajgel + temná hmota (o tej tiež mám svoju teóriu) Celý vesmír je ako jedna obrovitánska polievka.
To ma privádza k ďalšej veci, ktorou nás obdaril pán Heisenberg v jednou úžasnom okamihu keď naňho spoza rohu domu zasvietilo slnko a on si všimol že presvitá aj za okraj ako keby malo schopnosť samo od seba sa ohýbať (v homogénnom prostredí). Na základe toho nás obdaril svojim úžasným princípom neurčitosti a s pomocou pár ďalších ľudí došli k záveru že svetlo=fotóny=(niečo čo je časticou aj vlnením zároveň) Rád by som sa teda pána H. spýtal, či niekedy ráčil hodiť do vody kameň a pozoroval následne šíriace sa vlny. Hlavne v momente keď narazili na nejakú väčšiu prekážku. Určite si z fyziky pamätáte že vlna je schopná prekážku "obísť", proste sa šíri aj za ňu. Vlnenie neni nič iné ako častice odovzdávajúce si navzájom kinetickú energiu a keďže molekuly vody sa vyskytujú aj za prekážkou tak sa vlnenie šíri aj tam, aj keď pomalšie, lebo sa čoraz menšie množstvo energie delí medzi čoraz väčšie množstvo častíc. Prečo by sa svetlo (alebo skôr elektromagnetické žiarenie, lebo svetlo nie je len to čo vidíme) malo chovať inakšie? Odkiaľ prišli páni fyzici k "faktu", že fotón "vznikne" vo svetelnom zdroji a letí, letí a letí až kým nenarazí na nejakú prekážku? To je ale býkovina :) Ak berieme fotón ako akúsi časticu, potom neni nositeľom svetla, iba jeho prostredím, podobne ako molekuly vody. A svetlo (myslím tým hocijakej vlnovej dĺžky) sa v ňom šíri ako vlny lebo nimi naozaj je. "Fotón" nikdy nedoletí zo slnka až na zem, lebo okamžite narazí do ďalších fotónov a odovzdá im svoju energiu, a tie ďalším a ďalším. Takto sa šíri svetlo. A prejde nielen priehľadným materiálom ale aj stenami, horami a celými planétami (vlastne ich na základe vlnovej dĺžky skôr obíde) lebo fotóny sú všadeprítomné. Možno je to práve ona tajomná temná hmota, nad ktorou si toľko lámeme hlavu. Uf ja som si ju teraz už nalámal akurát tak dosť[/spoiler]
« Poslední změna: 14. Leden 2014 - 01:23:26 od p3rsh1ng »
O o

Offline Gurthfin

• Veterán
  • Madao Maven
« Odpověď #8 kdy: 14. Leden 2014 - 18:18:20 »
ak idu dva fotony proti sebe, tak sa "zrazia" pri dvojnasobnej rychlosti svetla.. ale stalo to nemeni nic na fakte, ze foton nemoze ist vacsou rychlostou ako je rychlost svetla. Priklad.. ak ides v aute stalou rychlostou a vyhodis v smere pohybu lopticku, na urcitu chvilu pojde rychlejsie ako auto - rychlosti sa scitaju. Ak ale pojdes v aute a vystrelis zvazok fotonov, fotony nepojdu rychlostou svetla + rychlost auta, ale len rychlostou svetla. Samotna zrazka teda moze byt inicializovana pri rychlostiach vacsich ako je rychlost svetla, ale castice neprinutis ist rychlostou vacsou, ako je rychlost svetla.

A k panovi Heisenbergovi - foton nie je atomarna castica ale elementalna. Nemozes na nu pouzit princip kinetickej energie, uz len preto, ze foton leti rychlostou svetla, cize ak sa foton zo zdroja vyda urcitou cestou, ziaden iny foton ho nemoze predbehnut, lebo to je maximalna rychlost, ktoru moze ist. Ak vyrazia dve auta 90-kov s odstupom 10 sekund, pridu do ciela v rovnakom poradi s odstupom 10 sekund. Takze svetlo sa nesiri predavanim energie, ale tim, ze fotony letia dovtedy, dokym nenarazia do castice, ktora ich moze absorbovat.

Offline Miksa

• Nováček
  • *
« Odpověď #9 kdy: 14. Leden 2014 - 20:02:17 »
Tak nám teda vysvetli prečo, keď to vieš :) Zrovna ja o tom mám len hmlistú teóriu a rád by som vedel prečo sa voda chová tak divne.

Dovolím si se přidat odpověď
Jde o krystalickou mřížku a sílu vodíkových můstků. Jde o to, že voda by, pokud by neexistovaly vodíkové můstky, vřela při nějakých -79 stupních (nebo tak nějak, tohle jsem viděl naposledy v prváku). No a pokud energie molekul klesne, tak tam začne vznikat krystalická mřížka, pro kterou je energeticky výhodnější zabírat více místa.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Led Tady odkaz na wikinu, že je víc variant, jak se led může chovat v závislosti na tlaku a teplotě (zase jde o energii molekul a výhodnost/nevýhodnost tvaru mřížky. Omlouvám se, fyzikální chemie jde trochu mimo mě, ale můžu se zeptat. Rozhodně to ale není žádná velká záhada.

Offline Zeren

• Nováček
  • *
« Odpověď #10 kdy: 15. Leden 2014 - 01:26:00 »
Citace
Na základe toho nás obdaril svojim úžasným princípom neurčitosti a s pomocou pár ďalších ľudí došli k záveru že svetlo=fotóny=(niečo čo je časticou aj vlnením zároveň) Rád by som sa teda pána H. spýtal, či niekedy ráčil hodiť do vody kameň a pozoroval následne šíriace sa vlny. Hlavne v momente keď narazili na nejakú väčšiu prekážku. Určite si z fyziky pamätáte že vlna je schopná prekážku "obísť", proste sa šíri aj za ňu. Vlnenie neni nič iné ako častice odovzdávajúce si navzájom kinetickú energiu a keďže molekuly vody sa vyskytujú aj za prekážkou tak sa vlnenie šíri aj tam, aj keď pomalšie, lebo sa čoraz menšie množstvo energie delí medzi čoraz väčšie množstvo častíc. Prečo by sa svetlo (alebo skôr elektromagnetické žiarenie, lebo svetlo nie je len to čo vidíme) malo chovať inakšie? Odkiaľ prišli páni fyzici k "faktu", že fotón "vznikne" vo svetelnom zdroji a letí, letí a letí až kým nenarazí na nejakú prekážku? To je ale býkovina  Ak berieme fotón ako akúsi časticu, potom neni nositeľom svetla, iba jeho prostredím, podobne ako molekuly vody. A svetlo (myslím tým hocijakej vlnovej dĺžky) sa v ňom šíri ako vlny lebo nimi naozaj je. "Fotón" nikdy nedoletí zo slnka až na zem, lebo okamžite narazí do ďalších fotónov a odovzdá im svoju energiu, a tie ďalším a ďalším. Takto sa šíri svetlo. A prejde nielen priehľadným materiálom ale aj stenami, horami a celými planétami (vlastne ich na základe vlnovej dĺžky skôr obíde) lebo fotóny sú všadeprítomné. Možno je to práve ona tajomná temná hmota, nad ktorou si toľko lámeme hlavu. Uf ja som si ju teraz už nalámal akurát tak dosť
Takže se snažíš tvrdit, že fotony mají nenulovou klidovou hmotnost a předávají si mezi sebou nárazy kinetickou energii? Takže by jsi měl být schopen vysvětlit, proč na sebe fotony navzájem nepůsobí gravitačně, když mají podle tebe nenulovou klidovou hmotnost.

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #11 kdy: 16. Leden 2014 - 12:15:34 »
Zeren: odovzdávanie kinetickej energie je viac v kompetencii elektromagnetických síl ako gravitačných. A práve to je aj dôvod prečo na seba fotóny navzájom zdanlivo gravitačne nepôsobia. Ich EM sa s ich G silou vyrovnáva. G ich síce priťahuje k sebe ale EM zase odpudzuje. A fotóny musia mať EM sily, ináč by nemohli pôsobiť na ostatné častice. Tým pádom by sme nielen nemohli vidieť ale všetky vesmírne telesá, čo nemajú vlastný zdroj tepla, by boli zamrznuté v absolútnej 0, lebo všetko žiarenie by hmotu doslova ignorovalo.
A vôbec na čom je založená ona "kľudová hmotnosť". Už som povedal že neexistuje nič čo by bolo v absolútnom kľude. Vzhľadom k tomu by muselo mať aj rozdielnu hmotnosť, čo mi príde ako blbosť. Kde je napísané že Einstein je neomylný. Značná časť modernej civilizácie ho má za boha.
« Poslední změna: 16. Leden 2014 - 12:23:17 od p3rsh1ng »
O o

Offline Zeren

• Nováček
  • *
« Odpověď #12 kdy: 16. Leden 2014 - 13:55:29 »
Zeren: odovzdávanie kinetickej energie je viac v kompetencii elektromagnetických síl ako gravitačných.
Po přečtení téhle věty mě přešla chuť k životu...

Citace
Kde je napísané že Einstein je neomylný.
Jeho speciální a obecnou teorii relativity potvrzují měření. Ty jsi ke svým teoriím nedodal žádná měření, která by je potvrdila.

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #13 kdy: 16. Leden 2014 - 17:33:16 »
Po přečtení téhle věty mě přešla chuť k životu...
Jeho speciální a obecnou teorii relativity potvrzují měření. Ty jsi ke svým teoriím nedodal žádná měření, která by je potvrdila.
k 1. veci: ako chceš :) pravda bolí ako úder hlavou do steny, a aj to majú na svedomí elektromagnetické sily lebo EM sily = hmota. Bez nich by častice boli v podstate nehmotné, prechádzali by jedna cez druhú akoby ani neexistovali. Takže pre mňa za mňa sa môžeš v kľude obesiť alebo skočiť z mosta :)
2. Je mi to ľúto ale chýba mi potrebná technika. V CERNe žiaľ nepracujem. Ale svoje teórie zakladám na pozorovaní sveta okolo seba. Ver mi že chodiť s otvorenými očami má oveľa väčší zmysel ako snívať o červích dierach.
O o

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
« Odpověď #14 kdy: 16. Leden 2014 - 18:41:57 »
Druhy interakcí: gravitační síla, elektromagnetická síla, slabá interakce (slabá jaderná síla), silná interakce (silná jaderná síla). Gravitace není projevem elektromagnetismu a jestliže ty ostatní tři lze sjednotit do jedné teorie jako projevy jedné síly, pak s gravitací je problém, když sama gravitace je v souladu s obecnou teorií relativity důsledkem zakřivení časoprostoru a ne silou v pravém slova smyslu. Takže pohyb těles je ovlivňován pohybem po časoprostorových souřadnicích deformovaných přítomností hmotných těles. Viz např. „gravitační čočka“, což je mimochodem jeden z důkazů ve prospěch platnosti obecné teorie relativity.

Vždycky všem odpůrcům biflování říkám: „Jó mládenci, bez nějakého znalostního fundamentu jste i se svou potenciální inteligencí (snad) v prdeli jak Baťa s dřevákama, protože když nedisponujete nějakou sumou faktů, tak si i najdete leda tak velký kulový, když si neodvodíte, co byste hledat měli a dokonce ani to, že byste něco hledat měli“.

S tím ledem to máš taky tak. Krystalická mřížka má jiné prostorové uspořádání než amorfní struktura, což by mělo bacit do hlavy okamžitě. Co se týče fyzikálních vlastností vody, tam je to dáno atomárním složením a zejména molekulárními vazbami. Takže voda je velmi zajímavá látka, to ano, ale žádná anarchie proti přírodním zákonům se nekoná.