akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Veda vševeda :)  (Přečteno 7567 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Gurthfin

• Veterán
  • Madao Maven
Re:Veda vševeda :)
« Odpověď #15 kdy: 16. Leden 2014 - 20:05:19 »
Pani, ziden flame war... je to ako pise Skogen, bez fundamentu ste v prdeli (kde by som vedel vysvetlit, preco su Higgsove bozony bozske castice bez znalosti, ze udavaju hmotnost, co je to singularita, bez znalosti Plancovych konstant alebo horizont udalosti bez znalosti gravitacie). Teorie su skor zaujimavejsie tim, ze vdaka nim spoznate fundament toho, kto s vami pise. A tiez sa mi zda zaujimavejsie vysvetlit inym ako to je, nez ziadat po nich dokazy. Nie sme tu ziadny fyzici, len je to zaujimava tema. Radsej si rozsirujme fundament, nez flambovat sa navzajom.

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
« Odpověď #16 kdy: 16. Leden 2014 - 21:31:25 »
...

No já si zase na základě chybné analogie (plachetnice a vítr) říkal, jak vůbec může být ve vesmíru účinný raketový motor, když se usměrněné částice uvolněné při reakci v pohonné jednotce nemají ve vakuu o co opřít. A ono to přitom není o předávání kinetické energie, ale o zákonu o zachování hybnosti...

Takže ano, selský rozum je věc ošidná a ano, nikdo učený z nebe nespadl, jen by to chtělo trochu skromnosti.
« Poslední změna: 16. Leden 2014 - 21:33:25 od Skogen »

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #17 kdy: 16. Leden 2014 - 22:46:16 »
1. Ja nikoho neflambujem. Sory ak má niekto ten dojem. Keď sa tu niekto ide vzdávať života tak sa na ňom môžem len uchechtnúť :)
2. Higgsove bozóny, planckova konštanta, všetko muselo byť nejak objavené a tí objavitelia toho vedeli na začiatku menej než my. Matematiku sa môžeš nabiflovať, ale tak vieš vypočítať 1 príklad. Aby si ju skutočne ovládal, musíš ju pochopiť.
3. Raketový motor vo vesmíre sa má do čoho oprieť. Ty spomínaš hybnosť, ja zase akciu a reakciu (3. Newtonov zákon). Sú to práve tie unikajúce plyny o ktoré sa opiera, lebo ich oproti sebe urýchľuje a ony kladú odpor, lebo všetko sa bráni zmene, čo je pre zase 1. Newtonov zákon. Stačí?
Prosím už mi nedávajte karmu. NIJAKÚ
O o

Offline Skogen

• Veterán
  • Cynický objektivista
« Odpověď #18 kdy: 17. Leden 2014 - 00:12:33 »
...

Prdlačky Newton. Pointa je v tom, že nic se o nic neopírá, zrychlení je dáno právě zákonem o zachování hybnosti, kdy zapůsobí-li vektor síly jedním směrem, opačným směrem musí zapůsobit odpovídající vektor síly, aby celková hybnost soustavy zůstala stejná.

EDIT: Aby to bylo úplně správně, síla dle 3. Newtonova zákona je až důsledkem změny hybnosti. Síla je změna hybnosti za časový úsek. Aby se hybnost soustavy zachovala, musí být změna hybnosti rakety přesně opačná než změna hybnosti vyvržené látky.
« Poslední změna: 17. Leden 2014 - 00:55:36 od Skogen »

Offline p3rsh1ng

• sledovací systém
  • Veterán
  • HOWGH!
« Odpověď #19 kdy: 18. Leden 2014 - 10:14:46 »
Skogen: pravdu máš len sčasti pretože bez pôsobenia sily by k žiadnej zmene nedošlo. Ja nepopieram ZZH ale akonáhle sa tie plyny začnú hýbať oproti rakete, patria do inej sústavy a nemôžeš ich hybnosť zlučovať s hybnosťou rakety. (A asi si zabudol na temnú hmotu, takže raketa sa aj tak má o čo oprieť) Ale mám dojem že tu zbytočne argumentujem, určite tu len vznikne ďalší flame, tak na to asi kašlem. Predvídal som že moja hypotéza, bude dosť veľa ľuďom proti srsti a evidentne som neni ďaleko od pravdy. Nemienim ich tu presviedčať lebo nie som cirkev. Každý nech si verí čomu chce. :)
Nakoniec tu ešte uvediem ironický výrok G. B. Shawa: The reasonable man adapts himself to the world, while the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable.
Prosím už mi nedávajte karmu. NIJAKÚ
O o