akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Zajímavosti z Japonska  (Přečteno 46363 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline s4ber

• Otaku
Re:Zajímavosti z Japonska
« Odpověď #120 kdy: 03. Listopad 2019 - 15:06:06 »
Osobně bych řekl, že Okinawa je vlastně japonská Hawaii. Už je to Japonsko, ale tropické klima a s angličtinou asi žádný problém a na to hodně turistů zabere. V létě se tam střídají štáby hudebních produkcí co tam točí letní klipy.... To pak bude vidět na cenách možná uplně všeho. To mi připomíná, že i moje biasky Twice mají z Akabaka Beach (Nakijin-son, Kunigami-gun, Okinawa Prefecture) klip  ;) https://www.youtube.com/watch?v=Fm5iP0S1z9w

A co se armády týče. Ne nadarmo se říká, že Okinawa je nepotopitelná letadlová loď :D https://libguides.gwu.edu/okinawa/militarybases/maps
« Poslední změna: 03. Listopad 2019 - 15:07:59 od s4ber »

"Největším hrdinstvím není čelit nepříteli ... ale pravdě. Pravda nebere zajatce!"

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #121 kdy: 03. Listopad 2019 - 15:23:59 »
no kdo ví, kolik z toho vlastně bylo původní, vzhledem k tomu, že hrad byl skoro celý zničený za války, a pak znova postavený.. ale škoda to je každopádně..

To je pravda, ale i tak bylo hezký vidět, jak kdysi vypadal. Po zbytku hlavního ostrova jsou pak už jen zříceniny původních hradů, a to si člověk může jen domýšlet jak to tam asi vypadalo.

a náhodou jsem před pár dny koukal na ceny domů na Okinawě, a překvapilo mě, že jsou několikrát vyšší, než jinde v japonsku.. že by kvůli tomu, že tam je tolik američanů?
Se tam chceš stěhovat? Celý den slunce nad hlavou... hmmm asi bych tam taky dokázal žít. :-) Mně to ale na Okinawě přišlo takový trochu divný, sice všude kolem člověk viděl Japonce, ale prostě jsem se necítil stejně jako na hlavních ostrovech Japonska. Nevím proč, ale prostě mi to tam přišlo pocitově takové jiné.
Abych řekl pravdu, tak ani nevím, kde tam ti Amíci bydlí. Sice jsem tam viděl nějakou základnu u hlavního města, ale krom turistických ulic si nevybavuji, že bych tam nějak narážel na amíky. A to jsem se tam docela nachodil dost. Ale možná jsem měl jen štěstí. :-)

Už je to Japonsko, ale tropické klima a s angličtinou asi žádný problém a na to hodně turistů zabere.
Tak v tomhle tě musím vyvést z omylu. Taky jsem si to myslel, když tam mají americkou základnu. Moje zkušenost je ale značně jiná. Na webu hotelu, kde jsme byli, hlásili, že angličtina je v pohodě, že mluví. Když jsme přijeli, tak z personálu nikdo ani slovo anglicky hehe. :-) Pak jsem tam před příjezdem zařizoval jeden tour bus, ale tam rovnou psali, že personál v autobuse mluví jen japonsky, tak s tím jsem počítal, ale psali ještě, že až přijedu tak dva dny předem je dobrý přijít na pobočku a potvrdit rezervaci. Tak tam docupitám a slečna ano jistě mluvím anglicky, tak jsem chtěl potvrdit rezervaci a ona začala vyplňovat novou. hehe Tak jsem lámanou japonštinou řekl, že rezervaci už mám, tak rychle doběhla za nějakou Britkou (dle přízvuku), které to pak s námi v pohodě dořešila, ale legrace no.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #122 kdy: 03. Listopad 2019 - 21:37:02 »
Se tam chceš stěhovat?
to ani ne.. spíš jen tak ze zvědavosti jsem tam kouknul. a momentálně nejlevnější, co jsem našel, je 3dk za 11,3 milionu. v Osace 5ldk se srovnatelným pozemkem za 2,3 milionu.. (a dalších asi 10 domků do 2 milionů)

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #123 kdy: 04. Listopad 2019 - 08:33:20 »
to ani ne.. spíš jen tak ze zvědavosti jsem tam kouknul. a momentálně nejlevnější, co jsem našel, je 3dk za 11,3 milionu. v Osace 5ldk se srovnatelným pozemkem za 2,3 milionu.. (a dalších asi 10 domků do 2 milionů)
2,3 milionu? To máš v přepočtu na dolary nebo na koruny? Jestli v korunách, tak to mi neříkej, že jsme ekonomicky už předběhli i Japonsko, když mají levnější bydlení v Ósace než v Praze. :-D Prosím tě, kolik měl metrů ten 5ldk v Ósace? Abys mě případně dorazil. :-)
« Poslední změna: 04. Listopad 2019 - 08:48:17 od FaraonX »

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #124 kdy: 04. Listopad 2019 - 08:59:18 »
2,3 milionu? To máš v přepočtu na dolary nebo na koruny? Jestli v korunách, tak to mi neříkej, že jsme ekonomicky už předběhli i Japonsko, když mají levnější bydlení v Ósace než v Praze. :-D Prosím tě, kolik měl metrů ten 5ldk v Ósace? Abys mě případně dorazil. :-)
no já to uvádím v yenech.. tzn cca 485 000 czk..
(obytná plocha cca 140m2, pozemek cca 100m2, někde v 3 Chome Kindacho, Moriguchi)

Offline hanyzek

• Sledovač
  • **
« Odpověď #125 kdy: 04. Listopad 2019 - 09:43:48 »
(obytná plocha cca 140m2, pozemek cca 100m2, někde v 3 Chome Kindacho, Moriguchi)

Těch 450 000 Kč je za prodej nebo nějaký nájem ?

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #126 kdy: 04. Listopad 2019 - 10:14:00 »
Těch 450 000 Kč je za prodej nebo nějaký nájem ?
prodej.. ono tedy určitý vliv má i to, že to je 26 minut chůze od vlakové stanice.

ale je potřeba si uvědomit to, že v japonsku jsou domy v podstatě spotřební zboží. hodně lidí se stěhuje jen do nově postavených, a hodnota samozřejmě postupně klesá.. takže v závislosti na poloze (vzhledem k nějaké vlakové stanici, supermarketu, atd) a stáří se pak dá dostat i na takovéto částky.. a pokud si půjdete na nákup domu půjčit do banky, tak vám půjčí do hodnoty pozemku, protože se počítá s tím, že hodnota domu časem spadne na nulu*

*což je asi případ momentálně nejlevnějšího 3dk v 1 Chome Izumimachi, Daito (obytná plocha cca 38m2, pozemek cca 36m2, 12 minut od vlakové stanice) s cenou 900 000 jpy / 190 000 czk

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #127 kdy: 04. Listopad 2019 - 13:30:30 »
To si děláš legraci ne? Barák v Ósace za necelých 500 000Kč? Ani nepočítám ten obří pozemek. To mi fakt neříkej. Nejsou tam nějaké skryté poplatky atd.? Třeba astronomické roční poplatky za vlastnění nemovitosti. Nebo strašně drahá voda a elektrika nebo něco?
Jako jinak by ekonomicky fakt bylo lepší jet bydlet do Japonska a pracovat vzdáleně v Čechách.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #128 kdy: 04. Listopad 2019 - 14:08:26 »
Nejsou tam nějaké skryté poplatky atd.? Třeba astronomické roční poplatky za vlastnění nemovitosti. Nebo strašně drahá voda a elektrika nebo něco?
Jako jinak by ekonomicky fakt bylo lepší jet bydlet do Japonska a pracovat vzdáleně v Čechách.
tak bude tam nějaký poplatek realitce, a daň z nákupu nemovitosti, která ale nemusí být vždy.. zbytek netuším..

co se týče energií, asi jak kde.. ale třeba my jsme minulý měsíc platili 1620jpy za vodu, 3472jpy za plyn.. elektřinu nevím..

ale zas zdravotní pojištění platím 19 880jpy..

Offline Darkmoor

• Otaku
« Odpověď #129 kdy: 04. Listopad 2019 - 16:31:42 »
tak bude tam nějaký poplatek realitce, a daň z nákupu nemovitosti, která ale nemusí být vždy.. zbytek netuším..

co se týče energií, asi jak kde.. ale třeba my jsme minulý měsíc platili 1620jpy za vodu, 3472jpy za plyn.. elektřinu nevím..

ale zas zdravotní pojištění platím 19 880jpy..
Energie a vodu spíš za jednotku pokud to máš někde na výpisu. Co když ses rozhodl napustit si bazén a máš ho vyhřívaný plynem :P
Jinak ta voda vypadá +- podobně jako u nás (pokud to je bez odpadu-jen vodné)

Zdravotní si musíš platit celé sám, nebo těch 20k yenů je navíc ještě ke zdravotnímu, které se ztrhává z výplaty? (pokud to takhle v Japonsku řeší)

Ceny pozemků s postaveným domem mě teda překvapily. Cena zasíťovaného pozemku se běžně pohybuje 1000-1500kč/m^2. A minulý týden jsem někde zahlédl titulek, že cena m^2, bytu v Praze, je 87000kč ::)
Překladatelská skupina Chatonville

Offline Kame

• Uživatel
  • Starý kořen
  • *
« Odpověď #130 kdy: 04. Listopad 2019 - 17:51:56 »
Vzhledem k přírodním podmínkám mě
+++ je potřeba si uvědomit to, že v japonsku jsou domy v podstatě spotřební zboží.+++
tohle tolik nepřekvapuje.
Nesmí se zapomínat na to, že příjde zásah počasí nebo zemětřesení a z domu je něco nepoužitelného.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #131 kdy: 04. Listopad 2019 - 23:39:47 »
Energie a vodu spíš za jednotku pokud to máš někde na výpisu. Co když ses rozhodl napustit si bazén a máš ho vyhřívaný plynem :P
někde to tam asi bude, ale žádný tu teď nemám, tak jsem to napsal aspoň takhle.. ale ano, ten plyn s tím souvisí - zavedená je jen studená voda, takže použití teplé vyžaduje ohřátí tím plynem.

Zdravotní si musíš platit celé sám, nebo těch 20k yenů je navíc ještě ke zdravotnímu, které se ztrhává z výplaty? (pokud to takhle v Japonsku řeší)
platím celé sám.. ale samozřejmě, solidní firmy zaměstnancům pojištění platí..
« Poslední změna: 04. Listopad 2019 - 23:43:11 od ピンクセイコ »

Offline Darkmoor

• Otaku
« Odpověď #132 kdy: 05. Listopad 2019 - 16:06:18 »
někde to tam asi bude, ale žádný tu teď nemám, tak jsem to napsal aspoň takhle.. ale ano, ten plyn s tím souvisí - zavedená je jen studená voda, takže použití teplé vyžaduje ohřátí tím plynem.
platím celé sám.. ale samozřejmě, solidní firmy zaměstnancům pojištění platí..
Vodu taky ohříváme plynem + plynový sporák a zálohy mám na 600kč měsíčně což dělá kolem 2800jpy. Takže energie apod. by mohly být o cca 10-20% dražší jak u nás.
Pojistka teda slušná pálka, zvlášť když to musíš táhnout celé sám. Vychází to na nějakých 4200kč což je o cca 20-25% oproti zdravotnímu, které strhává stát z průměrného platu u nás.
Díky za info, je to zajímavý vhled do poplatků v Japonsku.

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #133 kdy: 06. Listopad 2019 - 14:23:35 »
Pojistka teda slušná pálka..
omlouvám se, neuvedl jsem jeden podstatný detail - je to za dva lidi.. ^_^ ale stejně je to hodně, a já netuším proč.. viz co píše vlk tady.. a nějaký čas zpět jsem opravdu platil jen pár tisíc..

Offline Darkmoor

• Otaku
« Odpověď #134 kdy: 06. Listopad 2019 - 15:32:33 »
To je nějak velký skok ze 4500 na 18000. Nemáš možnost se tam někoho poptat nebo zkusit jinou pojišťovnu?