akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: NAS (doporučení, rady, tipy, …)  (Přečteno 5605 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline fishmancz

• Have no fear, fish is here.
  • Admin
  • Starý kořen
NAS (doporučení, rady, tipy, …)
« kdy: 26. Březen 2016 - 00:05:49 »
Zakládám tohle téma pro všeobecné otázky ohledně NAS.

Potřeboval bych doporučit NAS. Nemám ještě s žádným zkušenosti, takže nevím, čeho se chytit a na co se dívat. Potřebuju, aby zvládl FTP server a torrenty, další síťové vymoženosti nevyužiju. Nechci návody na sestavení a naprogramování domácího serveru ze starého PC, nebo o komplexní řešení s domácím kinem a automatickým zálohováním smartphonů. Jde jen o tu krabičku s HDD, do kterého píchnu síťák a napájení…

Moje představa je taková, že budu schopný se přes internet připojit k NAS, stáhnout a spustit stahování torrentů, mít možnost stažená data přemisťovat, nahrávat data do složek a stahovat je (např. z jednoho PC nakopírovat fotky do složky a na jiném PC si je zase stáhnout) a mít možnost nastavit účty a práva k FTP serveru. Nyní mám v PC FTP server, kde jsou účty skupiny mJezdec, Usojake a můj vlastní. Každý účet má svůj login a heslo, takže když se někam člověk připojí, vidí podsložky s názvy projektů a v nich videa ke stažení. PC je ale často vypnuté a potřeboval bych proto nonstop provoz.

Internet 30/30 Mbps bez agregace s veřejnou IP adresu. Plánuju jeden 2 nebo 3TB disk, RAID není podmínkou (data nejsou vzácná, v případě ztráty se dají znovu získat). NAS bude umístěn v pokoji, takže je kladen důraz na nízkou hlučnost. Fyzický přístup k NAS je omezený, bydlím jinde.

A pár otázek:
Zvládají dvouslotové NAS i jen jeden disk?
Když bude NAS připojen k routeru, stačí jen nastavit v routeru port (nejsou nějaké obtíže)?
Musí se dodržet kompatibilita HDD ze stránek výrobce (přesný model)?
Může být hlučnost tak vysoká, že by se v místnosti nedalo spát?
Splňuje mé požadavky QNAP TS-212P?

Prosím o zaslání návrhů nebo vašich zkušeností a doporučení.

Offline 8B3CE273

• Otaku
Re:NAS (doporučení, rady, tipy, …)
« Odpověď #1 kdy: 26. Březen 2016 - 00:42:41 »
K tvým otázkám:
1) téměř všechny NASy zvládnou libovolný počet disků do maxima, pro které jsou kontruovány. jeden disk by neměl být problém u jakéhokoliv
2) na nasu povolíš FTP, vytvoříš účty, na routeru přesměruješ port na NAS a máš hotovo
3) kompatibilitu HDD moc řešit nemusíš, většinou je jedno čím to osadíš, ale doporučil bych ti WD RED
4) hlučnost, pře které se nedá spát je docela relativní. disky při čtení moc hlučný nejsou, ale mám metr od postele čtyři disky v raidu a když zapisujou, tak je to docela slyšet. při jednom disku, ze kterého se bude věyšinou jen číst by to neměl být problém
5) ten QNAP tvé požadavky splňuje, ale rozhodně bych ho nedoporučoval, nemám s nima moc dobrý zkušenosti. doporučil bych ti něco od synology, mám s nima dobrý zkušenosti jak s domácím, tak i firemním použití. ale nejspíš by ti mohlo stačit i tohle [link=https://www.alza.cz/western-digital-my-cloud-3000gb-d499029.htm?catid=18849630]WD My Cloud[/link], oproti qnapu a synology toho moc nenabízí, ale na ftp server by to mělo stačit

Offline fishmancz

• Admin
  • Starý kořen
« Odpověď #2 kdy: 26. Březen 2016 - 05:22:07 »
Ten WD My Cloud mi přijde, že je to spíš jen úložiště pro všechna možná zařízení v rámci domova. V nastavení je to samé připojení smartphonů, pouštění videí na televizi, a asi ani nemá p2p klienta… to zrovna nepotřebuju. Měl bys nějaké tipy na ty od Synology?

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #3 kdy: 26. Březen 2016 - 09:51:16 »
Pokud to budeš mít jen na ukldání dat, ftp a torrenty, tak ti nejspíš stačí Synology DiskStation DS216se. Jediný rozdíly mezi nima jsou, na jak velkou zátěž to chceš škálovat.

Offline fishmancz

• Admin
  • Starý kořen
« Odpověď #4 kdy: 26. Březen 2016 - 13:54:52 »
Trochu se bojím, že bych nemusel mít široké možnosti pro správu FTP serveru (ban list, kontrola počtu neúspěšných pokusů o připojení, logy, …). Synology má oproti QNAP větší větráček, takže je rozhodnuto. Půjdu i do tebou doporučeného modelu DS216se. Když ho porovnám s verzí DS215j, tak bych u dražšího využil jen USB 3.0… pro mé účely by byl tedy zbytečně předimenzovaný.

Tak to nastavení FTP serveru snad nebude problém, mají tu obrázkové návody a celkově se zdá být prostředí v pohodě. Díky za tip.

Offline 8B3CE273

• Otaku
« Odpověď #5 kdy: 26. Březen 2016 - 14:12:02 »
jinak pokud bys tom chtěl ěnco víc, tak po kapotou to je linux a ftp server bude nějaký běžný linuxový, tudíš není problém si to ještě upravit přes konfiguráky (já tam takhle ladil php a mail server)