Akihabara.cz


Autor Téma: Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje IV  (Přečteno 1008 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline matenrou

 • Moderátor
 • Otaku
 • ******
 • Příspěvků: 122
 • Karma: +12/-0
 • Pohlaví: Ženské
  • Zobrazit profil
Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje IV
« kdy: 17. Prosinec 2016 - 23:47:14 »
Celý díl budu věnovat třem korejským hudebním nástrojům- ajaeng, gayageum a geomungo. Všechny tři patří k dlouhým citerám a ty se podle některých v celé východní Asii vyvinuli z původního čínského nástroje guqin. Podle legend má totiž až 5000 letou historii, ale doložených je až posledních asi 3000 let. Guqin je dlouhé dřevěné tělo se 7 hedvábnými strunami nepodepřenými můstky oproti  čínskému nástroji guzheng (který byl vytvořen asi před 2500 lety), který se stal dalším krokem a následně předlohou pro korejské gayageum, japonské koto, vietnamské dan tranh i mongolskou yatga. A všechny tři- ajaeng, gayageum a geomungo jsou korejskými verzemi původních čínských vzorů. Jeden od druhého se nástroje tolik neliší, různý je především tradiční způsob hraní.

Ajaeng       
Ajaeng tvoří dlouhá deska ze dřeva paulovnie, na kterém jsou natažené hedvábné struny, které podepírají můstky anjok. Můstky jsou navlečené na šňůrce a nemají pevné postavení. Dávají se na vyvýšenou část. Ajaeng se při hraní staví na zem a hlavu podpírá stojánek, který je pevnou součástí nástroje. Během éry Koryo (Goryeo, 918- 1392) byl z Číny dovezen yazheng, který korejští hudebníci přizpůsobili svým potřebám a vytvořili tak ajaeng (jeongak ajaeng) se 7 strunami o velikosti 160x25x10 cm a 15 strunnou verzi daejaeng (která se používala při hraní čínských skladeb). Později výrobci přišli s verzí sanjo ajaeng, která má 8 strun, nyní je i verze soajaeng (10 a 12 strun) a moderní ajaengy jsou oproti původním i o něco menší (jen 120 cm na délku). Ajaeng má 3 ladící systémy- natažení strun, rozestavění můstků a velký můstek na hlavě nástroje. Na ajaeng se hraje hlavně smyčcem. Pro původní 7mi strunnou verzi se používá prut nebo plát ze zlatice (zlatý déšť), na moderní 8mi strunný hrají hudebníci smyčcem, který měří 65 cm a je tvořen zlaticí a koňskými žíněmi. Ajaeng se dá koupit za 30 000 Kč, ale lepší jsou za 80 000 a výše. Můžete jej slyšet v tradiční hudbě pungnyu, jeongak nebo sinawi.
Jednou z velkých novodobých hráček je Seola Kim, dále pak ChamDaWoon Kim, uslyšíte ho u skupin Black String a Modernhan a uvidíte ho v seriálu Dong Yi.
https://www.youtube.com/watch?v=9vuPa1Ry_8w

Gayageum
Gyayageum (také kayagum, u nás kajageum) je 160 cm dlouhé 30 cm široké a 10 cm vysoké. Tvoří ho přední část z paulovnie a zadní z kaštanu nebo ořešáku, v zadní části jsou 3 rezonanční otvory, kterým se říká slunce, měsíc a mrak a tvoří harmonii. Původní struny jsou bavlněné a nyní jsou i nylonové. Strun je různý počet (12, 13, 17, 18, 21, 22, 25), ale nejvíce se používají nástroje s 12 nebo 21 strunami, i v Severní Koreji je nejběžnější to 21 strunné. Struny podpírají můstky anjok, které jsou také na šňůrce a staví se podle potřeby a po natažení strun je to 2. dolaďovací systém. Traduje se pověst, že ho stvořil král Gasil (jinak také Haju) a dvorní hudebník Wu Ruk jej dovyvinul, nejdřív se jmenovalo gayago, pak gayageum, ale původ má v čínském guzheng. V 19. století byla vytvořena verze sanjo gayageum, která měří 142x23x10 cm. Skladby pro gayageum jsou v hudbě jeong-ak a sinawi. Na gayageum se hraje vybrnkáváním prsty. Korejci prstová trsátka používají jen málokdy. Gayageum se dá sehnat i za 16 000 Kč.
Když píšu o gayageum, nemůžu nezmínit seriál Heartstrings (Neon Naege Sanhaessed), dále historické seriály Arang And The Magistrate a The Moon That Embraces The Sun. Zajímavou hráčkou je Luna (Luna Lee), která na něj hraje covery převážně světových rockových hitů, gayageum je součástí hudby skupin Heya, Pentatonics, Baramgot, Queen, Byulmaru, Miji, Infinity Of Sound, Sorea Band, Vidan, Yeul, Yien, Geomungo Factory, Eoullin, Witness aj.
https://www.youtube.com/watch?v=exvlW9fSEwc 
https://www.youtube.com/watch?v=WbSmL9r4oMM

Geomungo
(komungo, hyeongeum, kum) V doslovném překladu černá citera, je 162 cm dlouhá, 23 cm široká a 10 cm vysoká. Tak jako gayageum je přední část z paulovnie a zadek z kaštanu, i u geumonga jsou v zadní části 3 rezonanční otvory. Struny jsou z hedvábí a tradiční geomungo jich má 6, moderní 11. 3 hlavní prostřední struny podpírají pražce, těch je 16- 21. Ostatní 3 struny jsou podepřeny můstky anjok. Oproti ajaeng a gayageum je každý můstek samostatný. U tradičního geumongo jsou struny pojmenované: 1. struna munhyon (civil string), 2. struna yuhyeon (playfull string), 3. struna daehyon (great string), 4. struna gwaesangcheong (clarity string), 5. struna gwaehacheong nebo gigwaechong (lower clarity string) a 6. muhyeon (martial string). Podle pověstí ho stvořil na základě čínského guqin Wan San-Ak za éry Koryo. Na geomungo se vybrnkává bambusovým plátkem - suldae a jeho hra je součástí skladeb sanjo, seonbi a jeong-ak. Geomungo se dá koupit od 40 000 Kč.
Uvidíte ho ve filmu Hwang Jin-Yi, v seriálech Jang Ok-Jung, Empess Ki a Frozen Flower. Jedna z uznávaných hráček je Cho Kyung Sun a používají ho skupiny Black String, Geomungo Factory, Byulmaru, Infinity Of Sound nebo Jambinai.
https://www.youtube.com/watch?v=2LYEaoRZvpM 

Offline matenrou

 • Moderátor
 • Otaku
 • ******
 • Příspěvků: 122
 • Karma: +12/-0
 • Pohlaví: Ženské
  • Zobrazit profil
Re:Seriál: Tradiční asijské hudební nástroje IV
« Odpověď #1 kdy: 17. Prosinec 2016 - 23:49:10 »
Pár dalších obrázků.