Akihabara.cz

Autor Téma: Kontrola pravopisu a gramatiky ve Wordu  (Přečteno 874 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Strelec

• Sledovač
  • **
Kontrola pravopisu a gramatiky ve Wordu
« kdy: 06. Duben 2018 - 17:11:00 »
V jednom, již zamčeném, vlákně se, trochu offtopicově, rozjela diskuse na téma kontrola gramatiky ve Wordu.
ainny a Morgar sveřepě tvrdí, že word zvládá interpunkci (konkrétně čárky ve větách), ovšem reálně to neumí.
Nebo abych byl přesný, zvládne to, ale jen malý, hodně malý, zlomek.
Čeština je natolik složitý jazyk, že ještě nikdo nevymyslel nástroj, který by odhalil všechny chyby.
Např. "Ženy říkali že, jsme, blbci." V téhle větě word nenajde ani jednu chybu.  ;D

To jen aby si někdo nemyslel, že word nahradí živého korektora.  :)
Nesnáším hardsuby

Offline Zíza

• Bývalá Saichiro
  • Moderátor
  • Veterán
  • Odhalený pózer a závislák
Re:Kontrola pravopisu a gramatiky ve Wordu
« Odpověď #1 kdy: 06. Duben 2018 - 17:14:04 »
Word neumí říct, když jich máš mraky navíc, ale umí tě upozornit, pokud ti nějaká chybí.

Offline Strelec

• Sledovač
  • **
« Odpověď #2 kdy: 06. Duben 2018 - 17:18:35 »
Umí tě upozornit, ale jen v některých případech a za určitých okolností.
A někdy upozorňuje i tam kde nemá.
« Poslední změna: 06. Duben 2018 - 17:25:02 od Strelec »
Nesnáším hardsuby

Offline Zíza

• Bývalá Saichiro
  • Moderátor
  • Veterán
  • Odhalený pózer a závislák
« Odpověď #3 kdy: 06. Duben 2018 - 18:18:39 »
Upozorňuje. Pak záleží na tvém posouzení, zda upozorňuje oprávněně či nikoliv. Samozřejmě to není 100%, ale dost to pomáhá. Je lepší využít všech možných dostupných prostředků, i když nejsou 100%, než pak vydat něco, co by fakt zachytilo obyčejné projetí wordem. Já ho považuji tedy primárně jako opravu překlepů a pravopisných chyb, čárky si kontroluju sama mimo word.

Offline ainny

• Starý kořen
  • Kverulant nesnášející odfláknuté titulky.
« Odpověď #4 kdy: 06. Duben 2018 - 18:30:57 »
Hlavně nechápu, proč ho hned odsuzovat a (byť nepřímo) tvrdit, že je k ničemu. V dané ukázce by vychytal prakticky všechno. V titulcích jsou málokdy složitá souvětí, a i když třeba nezachytí všechno, nováčkům i zkušeným je platným pomocníkem. A co vím, tak ho doporučují a používají i borci na titulky.com, kteří už toho mají dost přeloženého a vědí, o čem mluví. Osobně dělám kontrolu v Subtitle Edit, který používá jiný slovník a po obsahové korektuře i ve Wordu. V žádném případě netvrdím, že mám díky tomu dokonalé titulky, ale neumím si představit, že bych je vydala bez kontroly Wordem. A troufám si tvrdit, že poznám, který překladatel věnoval Wordu těch pár minut času, a který ne.

A popravdě znám pár "živých korektorů", které by Word strčil do kapsy. Umí toho víc než oni.
« Poslední změna: 06. Duben 2018 - 18:45:11 od ainny »

Všem hřebečkům v Koreji se omlouvám. Už jsem zadaná.

Offline Strelec

• Sledovač
  • **
« Odpověď #5 kdy: 06. Duben 2018 - 19:28:19 »
Jasně, chápu. Asi jsem se špatně vyjádřil.  :)
Neměl jsem v úmyslu tvrdit, že to je k ničemu nebo ji nemá cenu používat.
Automatická kontrola pravopisu/gramatiky je určitě fajn a sám ji používám taky.
Pro prvotní kontrolu je to dobré, ale pak to stejně musí projít člověk, protože možnosti automatu jsou, zvlášť u češtiny a interpunkce, omezené.

Mě prostě přišlo jako by to někdo považoval za samospásný zázrak, který nahradí živého korektora.
Proto jsem napsal, co jsem napsal.  :)

To že existují rádoby korektoři, kteří jsou horší než Word, je samozřejmě pravdivé a velice smutné.
Nesnáším hardsuby

Offline MorGar

• poučený snílek
  • Starý kořen
« Odpověď #6 kdy: 07. Duben 2018 - 00:23:26 »
Korektura Wordem by měla být základ. Na některé základní gramatické jevy stačí, na některé ne. A je na posouzení daného člověka, jestli s nimi souhlasí nebo ne.

Titulky zkontrolované wordem se poznají velmi snadno, je v nich minimimum překlepů atd
"Internet snese úplně všechno, ať už je to pravda, nebo lež." "Kritizovat je lepší, než pomáhat. Kritizovat totiž umí každý." "Upřímnost neexistuje. Možná tak v románech nebo v televizi." "Někteří lidé si musí něco pořád dokazovat na úkor druhých. Měli by se nejdřív podívat na sebe."