Akihabara.cz

Autor Téma: Oživení projektu V3 - Návrhy  (Přečteno 9469 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Haikner

• Moderátor
  • Otaku
Oživení projektu V3 - Návrhy
« kdy: 23. Duben 2018 - 19:42:37 »
Je to už zhruba rok, co se zveřejnily prvotní plány na vytvoření nové (v pořadí třetí) verze Akihabary. Ty bohužel nevycházeli podle předpokladů a zejména kvůli podzimním a zimním událostem se celý projekt V3 prakticky zcela zastavil.
Teď jsme došli k rozhodnutí, že bychom se k němu chtěli vrátit a vzkřísit ho. Dohodli jsme se ale na tom, že by došlo k určitým změnám od našeho původního plánu. Ten počítal s tím, že by se V3 vytvořila přepracováním současné Akihabary. Místo toho teď nově plánujeme pokusit se postavit celý web od základu znovu. Aktuálně jsme jen ve velmi rané fázi plánování a nemůžeme vám slíbit, jestli se nám opravdu podaří tyto plány realizovat, ale každopádně už předem můžeme říct, že i když bychom nakonec uspěli, bude se jednat o obrovské množství práce a ačkoliv bychom se podle současných plánů podíleli na programování tři, trvalo by nám to minimálně rok nebo dva.

Nicméně jak jsem psal, jsme v rané fázi plánování. Rozhodli jsme se, že se v první řadě pokusíme sepsat to, co by se mělo ve V3 změnit nebo vylepšit. Další záležitosti jako grafický návrh a samotné programování začneme řešit až později. Aby se nemuselo vše několikrát předělávat, chceme mít nejdřív pevnou představu o tom, co by se mělo vytvořit a až potom se starat o to, jak to vytvořit.

Tady je odkaz na soubor s veškerými dosavadními návrhy: https://docs.google.com/document/d/1D22Yop234ccawjMOf2xPMziFbgrS-c7gq7RGbjt0nbo/edit?usp=sharing

Pokud máte nějaké relevantní (týkající se tématu) a smysluplné názory nebo návrhy, neváhejte se s nimi podělit tady ve fóru. Čím víc návrhů se nám podaří nastřádat, tím líp, jelikož není lepší příležitost na implementaci vylepšení než při samotné stavbě webu. Navíc i za předpokladu, že by nám kompletní přestavba nakonec nevyšla, stále půjde tyto návrhy využít na aktualizace současné verze Aki.

PS: Grafický návrh stránek sice začneme řešit až později, ale asi už teď můžu prozradit, že jelikož mezi moderátory není nikdo, kdo by se toho ujal, budeme se pravděpodobně spoléhat na dobrovolníky z vašich řad. Nic víc vám zatím nedokážu říct.
« Poslední změna: 23. Duben 2018 - 20:00:44 od Haikner »

Offline Kame

• Uživatel
  • Starý kořen
  • *
Re:Oživení projektu V3 - Návrhy
« Odpověď #1 kdy: 24. Duben 2018 - 22:40:25 »
No mě napadá, že u mangy/novely by bylo dobré nemít jen možnost přidat mangu/novelu přidáním pomocí čísla z MU. Ale bylo by dobré, aby bylo možné přidávat pomocí čísla z jiných databází (např MAL ).

Poznámka: Funkce, kterou Kame zmiňuje, není dokonalá a vždy vyžaduje dodatečné úpravy přidaného díla, proto je přístupná jen moderátorům. - Haikner
Edit: Přidáno do souboru s návrhy.
« Poslední změna: 25. Duben 2018 - 09:16:12 od Haikner »

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #2 kdy: 26. Duben 2018 - 18:42:26 »
Já to vezmu trochu z opačného konce. Pokud jsem správně četl návrhy, tak Aki není objektově psaná. Nevím jestli je to v návrhu obsaženo, ale možná by stálo se zamyslet nad využitím nějakého "frameworku". Samozřejmě s tím jde ruku v ruce i to, že by se napsaný kód nedal moc sloučit s tím co je teď. A člověk by na začátku musel zkoumat dokumentaci. Na druhou stranu většina základních věcí už je tam implementováno samo o osobě, a donutilo by to kód nějak rozumněji členit.
Pokud by nová verze byla přístupná již při vývoji, možná by stálo za zamyšlení, zda nevyužít nějaký bug tracker aplikaci(Bugzilla, Mantis apod.), aby lidi věděli, co je už nahlášené a co ne. Případně, co se už vyřešilo.

K webu jen zběžně 3 věci co mě momentálně napadly:
  • Místo sekce "setkání" bych spíše zavedl sekci "akce/události".
  • Možná zamyslet se, jestli všechno co je teď na Aki má nějaký smysl. Jako třeba "Výročí". Nechci být skeptický, ale dle mě to asi moc lidí sledovat nebude.
  • Minimálně při vytváření nových stránek dát někam nahoru nebo dospodu rychlí odkaz na "Nahlásit chybu". Bude pak větší šance že lidi chybu nahlásí.

Offline Haikner

• Moderátor
  • Otaku
« Odpověď #3 kdy: 27. Duben 2018 - 22:38:08 »
...
Díky za reakci. Návrhy k webu jsem přidal do souboru. Co se týče frameworků a bug trackerů ještě uvidíme, nicméně to probereme teprve až se dostame k fázi programování.

Jinak se zrušením některých funkcí bych asi souhlasil, nicméně s jakýmkoliv případným rušením musíme postupovat opatrně. Osobně třeba považuji za zbytečné NAPA, NDPA a NMPA, ale nevím, jak se k nim staví ostatní moderátoři nebo uživatelé. I proto by pro nás bylo dobré, když by se ke změnám pro V3 vyjádřilo více lidí, protože pokud se nikdo nevyjádří, můžeme rozhodovat jen podle vlastního úsudku, ačkoliv by třeba většina lidí mohla naše rozhodnutí nakonec považovat za špatné. Konečné slovo máme samozřejmě vždy my, ale můžu vám slíbit, že si komunity vážíme a na její názory se vždy budeme snažit brát ohled.

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #4 kdy: 28. Duben 2018 - 22:08:13 »
Jinak se zrušením některých funkcí bych asi souhlasil, nicméně s jakýmkoliv případným rušením musíme postupovat opatrně. Osobně třeba považuji za zbytečné NAPA, NDPA a NMPA, ale nevím, jak se k nim staví ostatní moderátoři nebo uživatelé. I proto by pro nás bylo dobré, když by se ke změnám pro V3 vyjádřilo více lidí, protože pokud se nikdo nevyjádří, můžeme rozhodovat jen podle vlastního úsudku, ačkoliv by třeba většina lidí mohla naše rozhodnutí nakonec považovat za špatné. Konečné slovo máme samozřejmě vždy my, ale můžu vám slíbit, že si komunity vážíme a na její názory se vždy budeme snažit brát ohled.
Ono naopak někdy není na škodu tvrdý řez. Pokud někdo danou funkcionalitu aktivně využívá, a bude mu chybět, tak věř, že se ozve. ;)
Pokud chcete očesat web od zbytečností, tak je dle mě ten nejlepší čas na to právě při dělání nového webu. Chtít od uživatelů nějaké větší vyjádření je trochu zbožné přání. Jestli tedy máte strach, že by vaše rozhodnutí, že něco v nové verzi nebude, mohlo být bráno negativně, tak se k tomu dá přistoupit minimálně dvěma způsoby. Ten druhý mi ale přijde lepší.

• Dopředu rozeslat(nebo zde vystavit na webu) nějaký formulář ze seznamem, co chcete odstranit. Ať si lidé odškrtají, co využívají, případně jak často, k čemu to potřebují atd. Na tom by se mohlo dát stavět.
  • Udělat si ořezanou verzi podle sebe, a pak se zeptat, co uživatelům v nové verzi ještě chybí. Dodělat se to dá vždycky, pokud člověk s takovou alternativou již počítá.

Jinak ke snaze vyhovět všem nápadům uživatelů je sice šlechetné, ale kolikrát lidi sami nevědí co přesně potřebují. Někdy si zase vymyslí něco, co by asi bylo fajn tam mít a nakonec to nikdy nepoužijí. Jindy zase využijí nějakou věc 2 lidé, kteří třeba po čtvrt roce odejdou, a pak když se dělá nová verze(jako třeba teď) webu, tak se zbytečně tráví čas na přepisování věcí, co vlastně nikdo už nepotřebuje. Tím samozřejmě neříkám, že všechny nápady jsou špatné, ale od toho tu jsou právě vývojáři, kteří musí sloužit jako takový "firewall" všech nápadů.

Jsem docela zvědavý, jestli se do přepisování pustíte, ale dle toho, kolik věcí na Aki je, a že to děláte ve volném čase, tak bych to odhadl na min dva roky práce. Ten který zkoušel tipnout ten rok, musel být buď optimista nebo člověk s volným časem na rozdávání. :-)

Offline shade

• Nováček
  • *
  • Vraad
« Odpověď #5 kdy: 28. Duben 2018 - 22:52:29 »
ankety

ja by som bol za zavedenie ankiet, ktore by sa tykali aki aj mimo forum (podla navrhu Haikner).

taktiez by nemuseli byt od veci ankety k V3 a tak zistit zaujem o navrhovane nove funkcie a vyuzivanie aktualnych, ako napr NAPA, NMPA a pod. podla vysledkov zvazit zavedenie, upravu alebo uplne zrusenie. ankety by mohli byt umiestnene na externej stranke a tu na fore/webe by bol odkaz

"U hodnocení děl odebrat nutnost napsat k němu text"
priklanam sa k tomuto navrhu a pokial by navrh presiel, mohlo by sa hodnotenie zobrazovat aj v listoch (animelist...).
v listoch by mohla pribudnut moznost filtrovat podla typu diela (ova, tv...) a aj hodnotenia
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.

Offline dahakere

• Sledovač
  • **
« Odpověď #6 kdy: 29. Duben 2018 - 01:44:32 »
Citace
"U hodnocení děl odebrat nutnost napsat k němu text"

Prosím jen to ne. Už tak se tu kolikrát dá dočíst, že někdo začal s anime jen díky velkému hodnocení tady a totálně ho to zklamalo, jelikož lidi k hodnocení napíšou jen "SUPER ANIME 10/10". Takhle se dá alespoň trochu přefiltrovat, která hodnocení mají alespoň nějakou váhu. Beru to na MAL, kde hodnotí obrovské množství lidí, takže se konečný výsledek dá brát +- jako názor většiny, ale tady kde jsou u mnoha věcí maximálně 2-3 hodnocení ? (kolikrát 0-1)

Naopak bych dal ještě limit k minimum slov. :D 

Offline Haikner

• Moderátor
  • Otaku
« Odpověď #7 kdy: 29. Duben 2018 - 15:10:04 »
Ono naopak někdy není na škodu tvrdý řez.
Taky možný přístup. ;) Nicméně jsme se o odstraňování zatím moc nebavili, spíš jsme řešili, co by se mělo změnit nebo přidat. A i když třeba chci zrušit NXPA, tak to nejsem já, kdo má rozhodující slovo. ;)
Jinak ke snaze vyhovět všem nápadům uživatelů je sice šlechetné, ale kolikrát lidi sami nevědí co přesně potřebují.
Je pravda, že lidé mnohdy něvědí, co chtějí, ale to se týká i nás. :D Samozřejmě počítáme s tím, že budeme muset návrhy protřídit, ale může se stát, že někdo příjde s něčím, co nás samotné nenapadlo a bude nám připadat jako velmi dobrý nápad. Určitě by to nebylo poprvé.  ;)
Citace
U hodnocení děl odebrat nutnost napsat k němu text
Vida, tak na tento návrh už máme 2 kladné a 1 negativní názor (jeden uživatel se k návrhům vyjádřil přes SZ). :D No uvidíme, navrhoval jsem to právě pro to, aby se počet hodnocení zvýšil a tím se to lépe zprůměrovalo. I když 2 uživatelé napíší dlouhé hodnocení o tom, co se mu líbí a nelíbí, tak se klidně může stát, že přesně to, co bude jeden kritizovat, bude druhý chválit. Z výsledného hodnocení si pak člověk podle mě nic nevezme, ale opět, toto je jen můj osobní názor a chápu, proč aktuálně je popis povinný a že to má své klady.
taktiez by nemuseli byt od veci ankety k V3
Toto by vzhledem k počtu návrhů bylo pro nás obtížné, takže bych to moc neviděl, ale můžeme to ještě zvážit.
v listoch by mohla pribudnut moznost filtrovat podla typu diela (ova, tv...) a aj hodnotenia
Souhlasím, že filtr listů by chtěl rozšířit a věřím, že se na to podíváme.

Každopádně vám všem děkuji za názory. :)

Offline Skarede_Kacatko

• Nováček
  • *
« Odpověď #8 kdy: 01. Květen 2018 - 15:24:00 »
Ak by bolo možné, lepšie by bolo keby sa názvy filmov/seriálov písali v angličtine, lebo tak to pozná väčšina populácie.

Offline Sonney

• Nováček
  • *
« Odpověď #9 kdy: 01. Květen 2018 - 16:14:35 »
Co se toho hodnocení týče, text ano, ale pouze dobrovolně a zkrouhnout ho na jednu kolonku, kolikrát už mě odradila ta miliarda "otázek". Jestli se to dá nějak odejít, tak prosím někoho, aby byl tak hodný a vysvětlil mi jak.

Offline Haikner

• Moderátor
  • Otaku
« Odpověď #10 kdy: 01. Květen 2018 - 20:03:57 »
Ak by bolo možné, lepšie by bolo keby sa názvy filmov/seriálov písali v angličtine, lebo tak to pozná väčšina populácie.
Toto bohužel není možné z několika důvodů. V první řadě mimo anime přidávají velkou část děl/postav/osobností atd. sami uživatelé a neovlivníme, jestli přidávají anglické názvy, nebo ne. Mimo to spousta děl (zejména asi manga) anglické názvy vůbec nemá a i neoficiální překlady názvů do angličtiny jsou mnohdy nedohledatelné. Z toho pramení, že většina věcí na Aki anglické názvy nemá a proto je asi nejde využívat víc, než jako aktuálně (tedy že se u výpisů vyhledávání vypisují společně s originálním názvem).
Co se toho hodnocení týče, text ano, ale pouze dobrovolně a zkrouhnout ho na jednu kolonku, kolikrát už mě odradila ta miliarda "otázek". Jestli se to dá nějak odejít, tak prosím někoho, aby byl tak hodný a vysvětlil mi jak.
Pokud myslíš to rozdělení na Hodnocení příběhu, Hodnocení postav a podobné, tak je vyplňovat nemusíš. Povinné je vyplnění jen prvního pole (Krátké zhodnocení), vybrat hodnocení 0 až 10 a hned pod tím kliknout na tlačítko ohodnotit. Jinak když už to zmiňuješ, zeptám se Bubáka na statistiku, kolik těch úplných recenzí na Aki máme, protože mám pocit, že ty, co jsem kdy viděl já, bych spočítal na prstech jedné ruky. Jsem zvědavý, kolik jich opravdu je, ale myslím, že je tahle funkce další kandidát na odstranění.

Oběma vám děkuji za názory.

Offline Kame

• Uživatel
  • Starý kořen
  • *
« Odpověď #11 kdy: 01. Květen 2018 - 23:37:07 »
+++
Moc praktické to není neboť mnohá díly jednak nemusí mít ang. název a nebo v průběhu od ohlášení po realizaci se několikrát změní, proto jsou alt. názvy a pokud jsou vyplněny tak by to mohlo většinu uspokojit :-[

Offline dahakere

• Sledovač
  • **
« Odpověď #12 kdy: 02. Květen 2018 - 09:01:24 »
Citace
...kolik těch úplných recenzí na Aki máme, protože mám pocit, že ty, co jsem kdy viděl já, bych spočítal na prstech jedné ruky. Jsem zvědavý, kolik jich opravdu je, ale myslím, že je tahle funkce další kandidát na odstranění.

Ty dlouhá hodnocení jsem osobně ze začátku používal, ale docela rychle jsem přestal. V poslední době co si občas hodnocení projíždím, tak jsem to už tak 2 roky snad u nikoho neviděl používat. :D

Offline Miksa

• Nováček
  • *
« Odpověď #13 kdy: 02. Květen 2018 - 17:16:29 »
Osobně bych se chtěl zeptat, jestli a jak se bude měnit manga. Pokud by totiž měla zůstat v podstatě ve stávající podobě, tak by ji bylo možná nejlepší zrušit úplně.
Ne, tohle není vtip, jen to co se z ní po tom osekání stalo je vážně katastrofa.

Za předpokladu že se i nadále s mangou v nějaké podobě počítá, tak si stále stojím za tím, co jsem psal kdysi - možnost přidávání přeložených kapitol, jen bez odkazu (kvůli legislativě) - v podstatě jak to bylo dřív a jak je tu u anime, ale bez tlačítka s odkazem. V současnosti, kdy skupina sice může danou mangu zařadit do projektů, ale nikdo to nevidí, je to vlastně bezcenná informace. V současnosti případný čtenář musí rozkliknout zrovna ten konkrétní titul a tam si všimnout skupin a pak dohledávat, kdo kterou část přeložil. Titulů je ale hodně a zdejší komunita je relativně malá - méně známé tituly, nebo tituly, ke kterým zrovna nevychází anime, tak vlastně zapadnou a nikdo je už nikdy nenajde. Nepřeložené tituly totiž neuvěřitelně převládají nad přeloženými.

V tomhle kontextu by možná stála za úvahu možnost filtrovat anime a mangu nejen podle žánrů, ale i podle překladů - nedotčené, rozpřekládané a dokončené. Titulů je opravdu hodně a tak by tahle možnost myslím stála za úvahu.

Offline Haikner

• Moderátor
  • Otaku
« Odpověď #14 kdy: 05. Květen 2018 - 00:23:44 »
Tak jsme se (já, Keiiko a Bubák) poradili a dospěli jsme k tomu, že jelikož recenze (alias podrobná hodnocení) tvoří méně než 3 % veškerých hodnocení, budou pro V3 odstraněny. Probírali jsme i zrušení povinnosti přidávat text (komentář) k hodnocení a nikdo se proti němu vysloveně nepostavil, takže i s přihlédnutím k tomu, že se kladně vyjádřila i většina uživatelů (tři proti jednomu), bude tato povinnost ve V3 asi skutečně zrušena. Ve hře nicméně zůstává varianta, že by si uživatelé mohli v nastavení vybrat, že do výsledných hodnocení zobrazovaných na rozcestnících (profilech) děl nechtějí zahrnovat hodnocení, která nemají napsaný komentář.
Mimo to byly schváleny následující návrhy:
Citace
Nahradit všechny ikonky přes SVG
Posouvání boxíků krz drag & drop
Tlačítko "načíst dalších X" vedle běžného listování přes stránky
Listování u výsledku vyhledávání
Přidání režimu “v práci” (či “na veřejnosti”)

(...) Pokud by totiž měla zůstat v podstatě ve stávající podobě, tak by ji bylo možná nejlepší zrušit úplně. (...)
Už dříve jsme uvedli, že se pokusíme udržet Aki při životě, i když by se z ní měla stát jen obyčejná databáze bez titulků a toto stále platí. Nic jiného ti ohledně budoucnosti mangy aktuálně říct nemůžu.
V tomhle kontextu by možná stála za úvahu možnost filtrovat anime a mangu nejen podle žánrů, ale i podle překladů - nedotčené, rozpřekládané a dokončené.
U anime a doramy už nyní existuje možnost nastavit si v rozšířeném vyhledávání, od kolika do kolika procent mají být vyhledávaná díla přeložená. ;)
« Poslední změna: 05. Květen 2018 - 00:27:11 od Haikner »