akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Učíte se Japonsky ?  (Přečteno 2716 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline kurara123

• Nováček
  • *
Učíte se Japonsky ?
« kdy: 15. Únor 2019 - 11:02:43 »
Už nějakou dobu se pokouším učit Japonky :D
Tak bych se chtěla zeptat na 2 otázky
  • Jak je to se znaky... je pravda že každý má být přesně srovnaný (jako třeba v jedné lajně)někde jsem slyšela že to tak je,ale upřímně toho moc o znacích nevím
  • Učíte se tu někdo Japonsky...jakože chodíte na nějaké kurzy popřípadě bych prosila nějaké doporučení  ;)
Předem děkuji

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
Re:Učíte se Japonsky ?
« Odpověď #1 kdy: 15. Únor 2019 - 11:38:26 »
Jak je to se znaky... je pravda že každý má být přesně srovnaný (jako třeba v jedné lajně)někde jsem slyšela že to tak je,ale upřímně toho moc o znacích nevím
já si zas nejsem jistý, jestli chápu, co přesně myslíš tím, že musí být znaky srovnané, ale řekl bych, že ne.. ^_^ co je důležité, je pořadí tahů, obzvlášť pokud se pokoušíš číst ručně psaný text / chceš aby tvůj rukopis ostatní přečetli..

Offline Mila

• Veterán
« Odpověď #2 kdy: 15. Únor 2019 - 14:24:26 »
Už nějakou dobu se pokouším učit Japonky :D

A kolik jich učíš ? 😂😂

Já se neučím, v práci to nevyužiju, do ciziny nejezdím a japonsky bych dokázal leda nadávat.

Offline liebeN

• Nováček
  • *
« Odpověď #3 kdy: 15. Únor 2019 - 21:02:15 »
Já bych řekla, že znaky by opravdu měly být "srovnané". Jakmile nějakou část znaku posuneš, uděláš ji větší/menší, už to nemusí být ten samý znak ;)

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #4 kdy: 16. Únor 2019 - 00:12:13 »
Moc nechápu, co myslíš tím: "Jak je to se znaky... je pravda že každý má být přesně srovnaný".

A pokud chceš nějaké doporučení kurzů, tak by nebylo na škodu zmínit nějaké detaily, jako třeba kde by se kurzy měly pořádat (Praha, Brno, Olomouc). Pokud ti nedělá problém angličtina tak můžeš vybírat i z on-line kurzů, které mají oproti klasickým kurzům výhodu, že máš věty většinou namluvený rodilými mluvčími, a můžeš si to pouštět pořád dokola, takže rovnou na začátku pochytíš i rodilou výslovnost. Jinak před nástupem do kurzu je dobrý abys uměla alespoň pasivně hiraganu a katakanu.
« Poslední změna: 16. Únor 2019 - 00:23:00 od FaraonX »

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #5 kdy: 16. Únor 2019 - 06:32:37 »
Jakmile nějakou část znaku posuneš, uděláš ji větší/menší, už to nemusí být ten samý znak ;)
takhle to opravdu nefunguje, pokud ano, nemohla by existovat kaligrafie v té podobě, v jaké existuje.. každý by musel "psát jako když tiskne"
« Poslední změna: 16. Únor 2019 - 06:34:39 od ピンクセイコ »

Offline liebeN

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 16. Únor 2019 - 11:43:32 »
takhle to opravdu nefunguje, pokud ano, nemohla by existovat kaligrafie v té podobě, v jaké existuje.. každý by musel "psát jako když tiskne"

Ale funguje  ;)  Názorně předvedu:

Pokud by někdo "nožičky" u ho napsal výš, než kde mají správně být, mohlo by dojít ke zmatení, jestli se opravdu jedná o katakanové ho, nebo zda už to náhodou není kandži znak ki :)

Offline ピンクセイコ

• Veterán
  • なんかちがう...
« Odpověď #7 kdy: 16. Únor 2019 - 11:53:34 »

img

Pokud by někdo "nožičky" u ho napsal výš, než kde mají správně být, mohlo by dojít ke zmatení, jestli se opravdu jedná o katakanové ho, nebo zda už to náhodou není kandži znak ki :)
ok, uznávám, že tohle je velmi dobrý příklad. ^_^

na druhou stranu, třeba básník Mitsuo Aida přistupuje k těm pravidlům psaní velmi "volně" (viz Google image search)

Offline SaiyansX

• Nováček
  • *
« Odpověď #8 kdy: 16. Únor 2019 - 20:16:15 »
Z vlastní zkušenosti doporučuji: Učebnice japonštiny I / II / III (1982, Krouský Ivan) ... lze dohledat na file-serverech! V dnešní době není o podobné materiály taková nouze jako dříve, jen už nestojí 20 Kč ale klidně 700 - 900 Kč. V době Direct Conect P2P mě plno lidí ukecávalo, ať to oskenuji a nasdílím  ;D Možná někdy v budoucnu spíš nafotím mobilem a dám na svůj web ( http://www.lexixon.eu ) pro registrované členy a samozřejmě jen pro soukromou potřebu!

Jako japonifil mám docela dost různých knížek s japonskou tématikou, velmi dobré jsou například:

- Nindža 1 (lepší než zfilmovaná verze)
- Nindža 2: Miko
- Šógun I / II / III

...
« Poslední změna: 16. Únor 2019 - 20:19:55 od SaiyansX »

Offline FaraonX

• Starý kořen
  • なんくるないさ
« Odpověď #9 kdy: 16. Únor 2019 - 21:04:32 »
Já bych řekla, že znaky by opravdu měly být "srovnané". Jakmile nějakou část znaku posuneš, uděláš ji větší/menší, už to nemusí být ten samý znak ;)

Popravdě jsem to z prvního postu také pochopil trochu jinak. Přišlo mi to stylem: Piš každý znak s pravítkem a uhloměrem jinak jsi v pytli. :-D Asi by bylo potřeba si více ujisnit, co přesně je posunem atd. míněno. Pokud bereš i to, že někde dokončí tah v púli cesty tak ok. Ale stejně hold někdy musíš použít fantazii. Všude je to stejný jak u nás. Uhledně se píše jen na základce, pak už jde vše na úkor toho psát rychle. :-) Z vlastní zkušenosti mohu říci, že úhledně psát znaky jsem viděl jen české učitelky. Naopak po jedné nečeské jsem měl problém přečíst i hiraganu a katakanu, což si asi dokážeš představit, jak to muselo být hrozně napsaný, tam moc složitostí vymyslet nejde. :-D

Edit.: Teď koukám že v postu bylo "že by MĚLY být znaky srovnané" Takže je pravda , že to nebylo tak striktně podáno, jak jsem zprvu myslel. Ano měly, ale realita je krutá. :-D
« Poslední změna: 16. Únor 2019 - 21:16:24 od FaraonX »

Offline Kame

• Uživatel
  • Starý kořen
  • *
« Odpověď #10 kdy: 16. Únor 2019 - 22:25:41 »
Za sebe jen dodám, to co platí všeobecně snažit se to napsat tak, aby to přečetl někdo další kromě pisatele ;)
Jinak se z toho stává něco čím se nemůžu dorozumět s někým dalším.....

Offline Mila

• Veterán
« Odpověď #11 kdy: 18. Únor 2019 - 13:53:41 »
Tady je krásné video v angličtině pro ty kteří by se rádi a snadno naučili pár slov japonsky.

https://www.youtube.com/watch?v=hkdUw-VVKRo