akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Akihabara.cz

Autor Téma: Japonsko x Korea  (Přečteno 577 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Janadesu

• Nováček
  • *
Japonsko x Korea
« kdy: 01. Leden 2020 - 01:59:49 »
Ahoj, v nedávné době jsem narazila na video rodilého Japonce, který srovnává Japonsko a Koreu.
A dost zmiňoval podobnost zemí, kultur i jazyků, což mě dost zaujalo.
Takže bych se chtěla zeptat, jestli někdo třeba i z vlastní zkušenosti něco o této podobnosti ví.

Asi moje největší otázky: Jsou si tyto země a jazyky podobné? Dorozumí se člověk japonštinou v Korey?

Další věc zmíněná ve videu byly plastické operace.
Je pravda, že japonské ženy a Japonci obecně lidi s plastikou odsuzují?
Dost mě to překvapilo, protože procento plastických op. je i v Japonsku dost vysoké, ovšem proti Korey je to stále málo.

Budu jen ráda za jakékoliv odezvy a ráda se dozvím něco i o jiné zemi než je Japonsko :)

« Poslední změna: 03. Leden 2020 - 00:27:13 od Janadesu »

Offline IceProdigy

• Sledovač
  • **
Re:Japonsko x Korea
« Odpověď #1 kdy: 01. Leden 2020 - 12:33:37 »
Ahoj,
V angličtině na internetu jistojistě najdeš vyčerpávající odpovědi. Ptáš se na většinové/obecné názory, které ale v realitě nemusí odrážet každodenní zkušenost jednotlivce/lidí, které potkáš. Stačí se podívat na našeho pana prezidenta, amerického pana prezidenta, výsledky referenda Brexit apod. Vlastní zkušenosti/názory by byly zhruba následující (předem se omlouvám za přepis korejštiny, ani zdaleka v ní nejsem zběhlý):

• Ano, země si jsou podobné. Korea o mnoho bezbožnější a otočená směrem k Západu, kdežto v Japonsku se jakžtakž drží tradice a dívají se stále ještě sami k sobě.
  • Ano, jazyky si jsou také podobné. Hlavně co se větné stavby týče, některá slova jsou téměř stejná, jiná se zase naprosto liší. V tomto okamžiku mne nenapadá nic lepšího než rámen vs ramjeon(JPN, KOR) a manga, manhwa, manchua (JPN, KOR, CHN); nebo třeba u honorifik -nim odpovídá -san, učitel (seonsaeng) odpovídá -sensei, ale nesmíš to zapomenout pocukrovat -nim, takže máš -seonsaengnim; Sufixy lze použít i jako jméno: starším klukům říkají holky oppa, kluci by řekli hjung; starším holkám by holky říkali unni, kluci nuna.
  • hierarchie je v Koreji výrazně rigidnější, seniorita je extrémně důležitá, třeba i včetně ročníku, když je někdo o pár dní starší než ty.
  • Ano, plastika je odsuzována, ale nakolik se to liší od pomyslného světového průměru, to bych ti nedokázal říct. Co bych si dovolil říct je, že si myslím, že je nevole vůči plastikám univerzální lidská hodnota. Jedná se o volitelný zákrok z marnivosti, nepřirozený a zbytečný zásah do lidského těla. A lidem se to v hloubi duše nelíbí.
  • Nevím jaké mají procenta plastik v Japonsku, ale nedivil bych se, kdyby bylo "překvapivě" vysoké. V Koreji plastické odvětví vzkvétá: ceny, kvalita i dostupnost jsou na hranici únosnosti. Nedivil bych se proto, kdyby se korejští plastičtí chirurgové sbalili a přestěhovali své kliniky do Japonska (kousek, obdobná/známá kultura, menší konkurence, víc peněz), což samozřejmě učiní plastiky v Japonsku dostupnější.
  • bonus: korejský školský systém je tak hrozný, že ten japonský vypadá v porovnání jako ráj.
  • Kvůli vysokým nárokům na akademické výsledky je těžké sehnat v Koreji práci. Víc než plný počet bodů se v testech shání blbě. Takže se začalo soupeřit jinak. Bývali tuším 4 hlavní pilíře (něco jako jazyk, sciotesty, angličtina a něco), podle kterých přijímali, teď jich je 9 a jedním z nich je plastika/vzhled. Plastika se potom v Koreji stala nezbytnou součástí nástupu do zaměstnání, minimálně oční plastika. Je to tam teď brané skoro jako kadeřnictví. Nebo můžeš žít v "normálním",  chudším a "ošklivějším" světě.
  • Korea má masivní problém s nezdravým feminismem
  • Oproti Japonkám nemají absolutně žádné morální zábrany vůči bělochům, takže randění je mnohem snazší/těžší.

Nejlepší náhled do Korejské mysli budou díla Korejských autorů pro Korejský trh (knihy, komiksy, filmy, doramy), v reálném životě se lidi stydí a přetvářejí. Což se bez zkušeností samozřejmě špatně prokoukává.
Doufám, že ti to k něčemu bylo.
Měj se
-IP

Offline Zíza

• Bývalá Saichiro
  • Moderátor
  • Veterán
  • Odhalený pózer a závislák
« Odpověď #2 kdy: 01. Leden 2020 - 21:23:20 »

• Ano, země si jsou podobné. Korea o mnoho bezbožnější a otočená směrem k Západu, kdežto v Japonsku se jakžtakž drží tradice a dívají se stále ještě sami k sobě.
- Bezbožnější? Neřekla bych. Už jen podle těch sekt, co tam mají. V Korey si tradice taky drží zuby nehty. 

• Ano, jazyky si jsou také podobné. Hlavně co se větné stavby týče, některá slova jsou téměř stejná, jiná se zase naprosto liší. V tomto okamžiku mne nenapadá nic lepšího než rámen vs ramjeon(JPN, KOR) a manga, manhwa, manchua (JPN, KOR, CHN); nebo třeba u honorifik -nim odpovídá -san, učitel (seonsaeng) odpovídá -sensei, ale nesmíš to zapomenout pocukrovat -nim, takže máš -seonsaengnim; Sufixy lze použít i jako jméno: starším klukům říkají holky oppa, kluci by řekli hjung; starším holkám by holky říkali unni, kluci nuna.
- Podobné možná, ale korejština a japonština patří do jiné („své“) jazykové rodiny. Zřejmě kdysi v minulosti stavěli na stejných základech (viz zmiňovaná větná stavba), ale z jazykového hlediska jsou to hodně hodně vzdálení příbuzní.

• hierarchie je v Koreji výrazně rigidnější, seniorita je extrémně důležitá, třeba i včetně ročníku, když je někdo o pár dní starší než ty.
  • Ano, plastika je odsuzována, ale nakolik se to liší od pomyslného světového průměru, to bych ti nedokázal říct. Co bych si dovolil říct je, že si myslím, že je nevole vůči plastikám univerzální lidská hodnota. Jedná se o volitelný zákrok z marnivosti, nepřirozený a zbytečný zásah do lidského těla. A lidem se to v hloubi duše nelíbí.
- to bych taky úplně netvrdila (už jen na základě dat, kolik lidí si plastikou projde či na základě rozhovorů s náhodně vybranými lidmi - to samozřejmě není úplně odpovídající vzorek), ale v Korey je plastika tak nějak přijímaná, i když samozřejmě si všichni „navenek“ myslí, že přirozenost je lepší, inklinují k vzhledové falši.

• Nevím jaké mají procenta plastik v Japonsku, ale nedivil bych se, kdyby bylo "překvapivě" vysoké. V Koreji plastické odvětví vzkvétá: ceny, kvalita i dostupnost jsou na hranici únosnosti. Nedivil bych se proto, kdyby se korejští plastičtí chirurgové sbalili a přestěhovali své kliniky do Japonska (kousek, obdobná/známá kultura, menší konkurence, víc peněz), což samozřejmě učiní plastiky v Japonsku dostupnější.
- není pravda, v Japonsku jsou plastické operace vcelku dostupné (nevím tedy jak cenově, nemám srovnání), ale i tam mnoho dostudovaných doktorů se dá na plastickou chirurgii, protože to vynáší. Procento operací je vyšší v Korey, ale Japonsko není úplně pozadu, většinou se ovšem jedná o menší úpravy než u sousedů. Hlavně ideál krásy je trochu jinde; stále přetrvává, že vetší odstáté uši, křivé nohy do X a větší křivé zuby jsou in, ačkoliv i zde se velmi tlačí západní ideál krásy. V Korey jsou už dávno u dokonalých obličejů a proporcí. Asi i proto ty rozsáhlejší operace.

• bonus: korejský školský systém je tak hrozný, že ten japonský vypadá v porovnání jako ráj.
  • Kvůli vysokým nárokům na akademické výsledky je těžké sehnat v Koreji práci. Víc než plný počet bodů se v testech shání blbě. Takže se začalo soupeřit jinak. Bývali tuším 4 hlavní pilíře (něco jako jazyk, sciotesty, angličtina a něco), podle kterých přijímali, teď jich je 9 a jedním z nich je plastika/vzhled. Plastika se potom v Koreji stala nezbytnou součástí nástupu do zaměstnání, minimálně oční plastika. Je to tam teď brané skoro jako kadeřnictví. Nebo můžeš žít v "normálním",  chudším a "ošklivějším" světě.
- nějaký zdroj k tomu tvrzení? Je to zajímavé.

• Korea má masivní problém s nezdravým feminismem
- co to proboha je nezdravý feminismus? Korea má problém s patriarchální a konfuciální společností, která duchem spí v 18. století. Ženská je tam stále dost často... řekněme bez práv, která mají muži automaticky.

• Oproti Japonkám nemají absolutně žádné morální zábrany vůči bělochům, takže randění je mnohem snazší/těžší.
- těžká generalizace, v Soulu po klubech možná každá druhá, ale nelze to tvrdit už i jen o celé generaci.
[/list]

Nejlepší náhled do Korejské mysli budou díla Korejských autorů pro Korejský trh (knihy, komiksy, filmy, doramy), v reálném životě se lidi stydí a přetvářejí. Což se bez zkušeností samozřejmě špatně prokoukává.
Doufám, že ti to k něčemu bylo.
Měj se
-IP

Offline Zíza

• Bývalá Saichiro
  • Moderátor
  • Veterán
  • Odhalený pózer a závislák
« Odpověď #3 kdy: 01. Leden 2020 - 21:27:58 »
Pro začátečníka bych doporučovala populárně naučnou knihu od Jiřího Jaroše: https://www.cbdb.cz/kniha-18426-japonsko-a-korea-japonsko-a-korea
Je to takový základní vzhled v češtině a poměrně čtivý. Sice je to hodně z historie, ale jako první pochopení rozdílů těchto zemí dobré.

Offline Kame

• Uživatel
  • Starý kořen
  • *
« Odpověď #4 kdy: 01. Leden 2020 - 22:07:11 »
Jako základ bych také doporučil
+++
Ikdyž to né každému voní tak bez určitého vhledu do dějin to nejde.
Pokud jde o [Korea má masivní problém s nezdravým feminismem]  - mám obavu že nezdravý feminizmus je v jiných částech světa (čistě můj vlastní názor)  ;)
Ohledně toho co je kde jak snášeno je rozdíl venkov město-to je třeba mít na paměti.
Pokud jde o různé sekty je pravda že jich je v Koreji dost.
Jen mě zaujalo rovněž s tím vzděláváním,(ta část týkající se koreje) můžeš to prosím tě trochu rozvést a přiblížit :-[  nevím vše a celkem bych si rád v tromhle ten obzor trochu zvětšil.
Díky. :)

Offline IceProdigy

• Sledovač
  • **
« Odpověď #5 kdy: 02. Leden 2020 - 00:52:56 »
Ahoj,
díky, že jsi věnovala čas a okomentovala moji odpověď. Máš pravdu, mluvím o Soulu, ani jsem si to neuvědomil. Mimo Soul jsem nebyl. Pro snazší porozumění si představ, že všechny mé informace jsou od mužů ve věku 15-35 let (viz hněv ohledně her).

• Napadat bezbožnost sektami, když už slovo samotné označuje menšinový proud, není podle mě ideální. Ale dobře, mýlil jsem se. Jejich Bůh jsou peníze a politická moc. Alespoň takový jsem z nich měl pocit já. Umělejší společnost jsem snad ještě neviděl, pravda, nebyl jsem v Číně. Ale to je můj názor. Tradice přežijí, jako vždy, pouze na venkově.
  • Podobnost jazyka jsem možná přecenil, koneckonců mě přijdou všechny jazyky docela podobné, takže co já vím.
  • Neprocházel jsem ohledně plastik žádná data; komentáře o plastice nebyly ničím podepřené - rozvedl jsem myšlenku o tom, proč by mohly být "dost vysoké", jak tvrdila Janadesu
  • K pilířům ti moc neřeknu, nepamatuju si to. Byly to prostě body, na které se dívají v životopisech před/při pohovorech. A prostě jich přibývá s rostoucí konkurencí. Když se rozhodujou mezi dvěma kandidáty a jeden je po plastice/hezčí tak ho prostě berou. Jedné holce prý dokonce nabídli práci pouze pod podmínkou, že si udělá plastiku očí, aby lépe reprezentovala.
  • Nižší střední končí třeba ve čtyři. Střední můžou být od osmi do desíti večer (s tím, že odpoledne/večer máš takové samostudium jadža; korejské školy dělají i večeře). Když chceš na lepší vysokou, jdeš pak ještě do hagwonu (takové doučování, prý hlavně angličtina) a jdeš domů ve dvě ráno. Pětkrát týdně. Protože veřejný školy už v sobotu nevyučují. Soukromé nevím. V Japonsku někteří studují po střední rok dva, než složí přijímačky, ale neslyšel jsem, že by měli budovy speciálně pro tyhle lidi. Gošiwony jsou takové minibytečky na učení na důležité zkoušky suneungy. Někteří tam žijou roky. Tady jsou důležité dvě věci: 1) přemýšlelo se, jak studovat ještě víc... den už moc hodin neměl, tak se rozhodli prostě začít dřív. Už na nižší střední můžeš po škole chodit do "volitelných" hagwonů! 2)Tohle se týká hlavně lidí, co chtěj na univerzitu
  • Možná nešťastně zvoleným nezdravým feminismem jsem samozřejmě myslel Osm Bohyň, uřezávání penisů hnutím Megalia a ruku Ministerstva žen; Jak už jsi zmínila, žijí v patriarchální společnosti, takže feministická reakce může být obzvláště nenávistná a na tu samozřejmě opět vznikne další nenávistná reakce. Jestli tě při pohledu na korejskou společnost napadá slovo zdravé, tak si asi nebudeme moc rozumět.
  • Teď k tvé nelibosti znovu budu mluvit o tom, jak v Koreji feminismus strkal prsty, kam neměl. Do her. V roce 1998 bylo založeno Ministerstvo žen. Osadili ho těmi nejradikálnějšími feministkami, které z nějakého důvodu začali protlačovat zákony proti videohrám. Údajně nedělali nic feministického, ani nic týkajícího se práv žen, zabývaly se prý nařízeními, cenzurou a autorským právem. V roce 2001 zavedli systém skutečných jmen, v kostce se musíš na všech stránkách registrovat rodným číslem. Tvoje jméno, narozeniny a adresa automaticky putuje majiteli stránky. Pak prý přišlo do televize spousta antireklam o videohrách. V roce 2011 přišli s Popelčiným zákonem, kdy nezletilí nemůžou hrát na počítačích mezi půlnocí a devátou ranní. Onlinovky se vypínaly, a do pcbangů jezdili policajti a brali je za nelegální hraní. To samé pak chtěli po konzolích, takže to Microsoft vyřešil tím, že se lidi mladší 19 let prostě nemůžou zaregistrovat. Sony nějak dočasně zrušilo PSN a nahodili to o pár let později. Pak si v roce 2012 došlápli na zbytek tím, že znelegalizovali hry bez ratingu. To zničilo webovky, mody, indie developery a jiné, kteří nemohli platit majlant za rating. Prej do půl roku od platnosti vypnuly statisíce stránek. Ze Steamu zmizely hry bez ratingu a z her bez ratingu zmizela podpora korejštiny, protože korejština patří podle autorského zákona Koreji. V roce 2014 prohlásily videohry za jeden ze čtyř zel korejské společnosti - drogy, alkohol, hazard a videohry. Nevím, jestli prošel jejich zákon o závislosti, ale pokud jo, tak jim to dalo moc vydat libovolný nový zákon, platný ze dne na den, v zájmu boji proti závislosti. Takže zákazy, cenzura, danění apod. Kromě toho, že je to na hlavu... tak prostě nevím, proč by se tím mělo zabývat zrovna Ministerstvo žen, nevidím v tom feminismus, leda by se počítalo, že holky berou klukům hry.
  • Jo. Soul. Nejenom kluby.

Bonus: Dále mají třeba masivní problém se šmírkamerkami, převážně na dámských záchodech. Ale netuším jaká je situace v Japonsku, takže nemohu srovnávat.

Na závěr bych chtěl ještě zmínit něco o faktech a obhajovat generalizace, těžké či jiné.
Cokoli, co člověk řekne, je pouze jeho názor či přesvědčení. I prohlášení čehosi za fakt je pouze jeho názor dosažený zvážením jemu dostupných informací. Hlásá na základě toho, jak se mu to jeví. Koloběh života, mikroskopický svět, komentáře na youtubu... Lidstvo je zkrátka nikdy skutečně nepochopí.
A bez generalizace nelze říci vůbec nic, je to nutné zlo lidské komunikace. Bez ní by se nikdo nikdy nedomluvil, každá věta by byla napěchovaná zbytečnými kvalifikacemi. I v akademických papírech nebo filozofických diskuzích bývá generalizováno vše, co není předmětem toho či onoho. Bez ní to prostě nejde. Vezmu hned tři příklady: první z tvé reakce, druhou z tohoto článku a třetí takový trošku absurdní.
    Kód: [Vybrat]
    Oproti Japonkám nemají absolutně žádné morální zábrany vůči bělochům, takže randění je mnohem snazší/těžší. - těžká generalizace, v Soulu po klubech možná každá druhá, ale nelze to tvrdit už i jen o celé generaci.
    • Zaprvé je „každá druhá“ těžká generalizace. Zadruhé jsem mohl napsat: „Osoby identifikující sebe sama ženským pohlavím na svých nepadělaných korejských pasech mají podle mého názoru oproti osobám, které se identifikují ženským pohlavím na svých nepadělaných japonských pasech, výrazně nižší odpor vůči osobám (s chromozomy XY či XX a mužskou sebeidentifikací) pleti typické pro evropskou společnost před sto až dvě stě lety podle toho, na kterou část Evropy by se chtěl člověk podívat. Ba co víc, dalo by se argumentovat, že k nim mají snad i pozitivní přístup zbaven všeliké nevole, možná dokonce až výraznou preferenci (tato preference je podložena pouhými příhodami a není podložena statistikou). Tento fakt (pouhá formulace, není ve skutečnosti faktem) usnadňuje navazování krátkodobých vztahů a ztěžuje navazování vztahů dlouhodobých, protože tě chtěj jen pro tu bělotu, kámo.“, ale přišlo mi to delší, nepřehlednější, se stejnou vypovídající hodnotou a úplně stejně napadnutelné. Věřím, že kdo chce pochopit, pochopí.
    • Napsal jsem, že holky berou klukům hry. To je samozřejmě očividná generalizace, některé holky taky hrají hry. Řekl bych, že je jich méně než kluků, ale nemám žádnou statistiku, která samozřejmě také
       generalizuje, protože se neptala celé populace. Mají malý vzorek dat, u kterého doufají, že proporčně odpovídá celé množině. Mohl jsem napsat, že některé/především holky berou některým/především klukům hry. Protože samozřejmě ne všichni kluci hrají hry, někteří je nehrají, co víc, někteří kluci se mohli přidat k holkám a brát ostatním klukům hry. Ale člověk, který chce rozumět, bude rozumět.
    • Řeknu, že člověk neprojde zdí. Fyzikálně tu ale je možnost, že se molekuly poskládají tak, že člověk dokonale projde zdí a vůbec do ní nenarazí. Je to v podstatě nulová šance, ale šance tu je. Ale i když tato situace nenastane, stále je to generalizací. Záleží totiž na člověku, jak je silný, jestli se rozeběhl, jestli vůbec chodí... Nesmíme opomenout i zeď samotnou: její stav, materiál i tloušťka zde také hrají svou roli, je totiž rozdíl mezi papírovou (0,0005 m) zdí, a betonovou zdí (0,5 m) a Velkou čínskou zdí - tou prošel jen Copperfield.

Strávil jsem nad tím víc času, než je zdrávo, ale třeba si to někdo celé přečte.  :D

Offline Kame

• Uživatel
    • Starý kořen
    • *
    « Odpověď #6 kdy: 02. Leden 2020 - 02:07:05 »
    Díky  :-[ Přečetl celý :)